Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"GP": Szpitale będą spółkami pomimo weta

Gazeta Prawna | 2008-12-18

- Rząd nie rezygnuje z przekształceń publicznych placówek medycznych w spółki prawa handlowego. Te, które się na to zdecydują, mogą liczyć na częściowe umorzenie długów. Na takie działanie w pierwszej kolejności zdecydują się szpitale powiatowe - mówi Jakub Szulc, wiceminister zdrowia.

Na pytanie, co będzie oznaczać utrzymanie prezydenckiego weta wobec sześciu usta, Szulc odpowiada: - Wdrażanie reformy systemu lecznictwa w takim zakresie, w którym można to zrobić bez zawetowanych ustaw. Zależy nam na tym, aby samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SP ZOZ) przekształcić w spółki, zrestrukturyzować ich działalność, a w zamian zapewnić im częściowe oddłużenie ze środków publicznych. Żeby przekazać dofinansowanie z budżetu samorządom czy bezpośrednio SP ZOZ nie potrzebujemy dodatkowej ustawy. Nie będziemy również wykraczać poza obowiązujące prawo. Oczywiście wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Nie jesteśmy też w stanie nikogo zmusić do przekształceń. Jedyne, co możemy robić, to zachęcać do takiego działania samorządy i SP ZOZ - dodaje.
Na pytanie, czy nie lepiej było zgodzić się na propozycję opozycji oraz związków zawodowych i zrezygnować z obligatoryjnych przekształceń SP ZOZ na rzecz nieobowiązkowych. Wtedy ustawy byłyby przez prezydenta podpisane, Jakub Szulc odpowiada, że utrzymanie szpitali w formie SP ZOZ nie gwarantuje, że będą one prowadzić racjonalną gospodarkę finansową i nie będą się ponownie zadłużać. W ciągu dziesięciu lat były one oddłużane na koszt państwa i ponownie się zadłużyły na kwotę 10 mld zł.

 

Gazeta Prawna. 18.12.2008

Brak tagów