Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Czym się różnią kardiomonitory?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-04-28
Czym się różnią kardiomonitory?

Czym się różnią kardiomonitory?

Nowoczesne kardiomonitory to coś więcej niż proste urządzenia monitorujące podstawowe parametry życiowe pacjentów, to rozbudowane systemy diagnostyczne pozwalające na wielopoziomowy nadzór nad stanem i bezpieczeństwem chorego. Kardiomonitory są powszechnie stosowane na salach operacyjnych, na blokach operacyjnych, na oddziałach kardiologicznych oraz w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Wersje przenośne są przystosowane głównie do pracy w pogotowiu (karetki). Widocznym trendem na rynku kardiomonitorów jest zwiększenie ich dokładności, dodawanie kolejnych monitorowanych parametrów, polepszenie czujności i rozbudowa systemów alarmowych, a także przedstawienie pomiarów i komunikatów w czytelny i przejrzysty sposób na nowoczesnych monitorach. Kardiomonitory stały się bardzo uniwersalne – pozwalają na wykonanie pomiarów zarówno u dorosłych i osób w starszym wieku, jak i u dzieci, a nawet noworodków. Ich szeroka funkcjonalność zacznie poszerzyła ich zakres zastosowania, jednak dla wyspecjalizowanych placówek producenci przygotowali szereg dodatkowych specjalistycznych modułów, w które można doposażyć podstawowy sprzęt.

Różnice pomiędzy dostępnymi na polskim rynku modelami kardiomonitorów wynikają przede wszystkim z liczby i rodzajów monitorowanych parametrów, zakresu analizy stanu chorego, liczby i typów odprowadzeń oraz dodatkowych funkcji poszerzających możliwości urządzeń. Standardowo kardiomonitory wyposażone są w funkcje monitorowania EKG/HR, EtCO2 (różne tryby), SpO2, respiracji, IBP, temperatury, a niektóre również w opcję pomiaru ICO – poszczególne modele różnią się liczbą kanałów dla każdego z parametrów. W standardzie zwykle można znaleźć 3 odprowadzenia EKG (3 kanały z analizą odcinka ST), jednak opcjonalnie można doposażyć aparat do 5, a nawet 10 odprowadzeń, co daje odpowiednio 7, a nawet 12 kanałów. Niektóre modele pozwalają także na zapis przykładowych fragmentów EKG, wykrywanie nawet 13 rodzajów arytmii oraz na detekcję kardiostymulatorów. Zwykle kardiomonitory wyposażone są w opcje ustawienia granicznych wartości dla wszystkich mierzonych parametrów, zapisują dane z pomiarów i trendy graficzne (pamięć do 7 dni), pozwalają na wpisanie danych pacjenta, a niektóre są w stanie wyliczać dawki leków dla konkretnego chorego. Te nowsze typy urządzeń mają zwykle wbudowane łącze do sieci szpitalnej LAN i sieci bezprzewodowej, opcję podłączenia drukarki, a także posiadają czytnik kart SD, które ułatwiają aktualizację oprogramowania i serwisowanie sprzętu.

Warto przyjrzeć się także, co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia aparatu, oraz jakie dodatkowe moduły można dokupić do bazowego sprzętu. Poza modułami pomiaru parametrów życiowych (EKG, oddech, temperatura), w standardzie powinny także znaleźć się kable pacjenta, czujniki, mankiety i elektrody jednorazowe. Niektórzy producenci do tego podstawowego wyposażenia dorzucają także mankiety i czujniki przystosowane do pomiarów u dzieci i niemowląt. W kwestii dodatkowych modułów, poza wspomnianą już możliwością zwiększenia liczby odprowadzeń EKG, można rozważyć opcję dokupienia modułu przywołania personelu medycznego w sytuacji alarmowej, modułu kapnografii oraz opcji umożliwiającej stałe i nieinwazyjne mierzenie zmian zawartości dwutlenku węgla w gazach oddechowych.