Zgodnie z założeniami ustawy o dzielności leczniczej ubezpieczenia od zdarzeń medycznych nie będą obowiązkowe. Oznacza to, że szpitale same staną się płatnikami świadczenia.
Coraz więcej szpitali nie stać na wykupienie ubezpieczeń od zdarzeń medycznych. Projekt zmian
ustawy o działalności leczniczej zakłada, że
ubezpieczenie to straci charakter obowiązkowy. Jeśli szpital uzna, że w jego interesie jest zawarcie takiej umowy ubezpieczenia, będzie mógł to uczynić, ale w formie umowy dobrowolnej.
Wobec tego, gdy pacjent wystąpi z wnioskiem o odszkodowanie,
szpital sam będzie płatnikiem świadczenia. Przed podjęciem decyzji o niewykupieniu ubezpieczenia będzie więc musiał zdecydować, czy korzystniejsze jest dla niego zawarcie umowy ubezpieczenia, czy godzenie się z ryzykiem bezpośredniej płatności na rzec z poszkodowanych pacjentów.
Jeśli zmiany zostaną wprowadzone do ustawy, podmioty, które po 1 stycznia 2012 r. zawarły już umowy ubezpieczenia w zakresie zdarzeń medycznych, będą miały prawo do żądania zwrotu składki ubezpieczeniowej.
>>
Chcesz dowiedzieć się więcej o zmianach w ustawie o działalności leczniczej?
Zamów pierwszą na rynku publikację zawierającą praktyczne wskazówki dotyczące zmian organizacyjnych wynikających z przepisów nowej ustawy oraz fachowe porady eksperta,jak prawidłowo zastosować nowe regulacje w praktyce.