Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Ubezpieczać czy nie – wybór będzie należał do szpitali

serwiszoz.pl | 2012-04-16


Zgodnie z założeniami ustawy o dzielności leczniczej ubezpieczenia od zdarzeń medycznych nie będą obowiązkowe. Oznacza to, że szpitale same staną się płatnikami świadczenia.

Coraz więcej szpitali nie stać na wykupienie ubezpieczeń od zdarzeń medycznych. Projekt zmian ustawy o działalności leczniczej zakłada, że ubezpieczenie to straci charakter obowiązkowy. Jeśli szpital uzna, że w jego interesie jest zawarcie takiej umowy ubezpieczenia, będzie mógł to uczynić, ale w formie umowy dobrowolnej.

Wobec tego, gdy pacjent wystąpi z wnioskiem o odszkodowanie, szpital sam będzie płatnikiem świadczenia. Przed podjęciem decyzji o niewykupieniu ubezpieczenia będzie więc musiał  zdecydować, czy korzystniejsze jest dla niego zawarcie umowy ubezpieczenia, czy godzenie się  z ryzykiem bezpośredniej płatności na rzec z poszkodowanych pacjentów.

Jeśli zmiany zostaną wprowadzone do ustawy, podmioty, które po 1 stycznia 2012 r. zawarły już umowy ubezpieczenia w zakresie zdarzeń medycznych, będą miały prawo do żądania zwrotu składki ubezpieczeniowej.

 

>> Chcesz dowiedzieć się więcej o zmianach w ustawie o działalności leczniczej? Zamów pierwszą na rynku publikację zawierającą praktyczne wskazówki dotyczące zmian organizacyjnych wynikających z przepisów nowej ustawy oraz fachowe porady eksperta,jak prawidłowo zastosować nowe regulacje w praktyce.

 
Kiedy pacjent ma prawo do wizyty domowej lekarza POZ
25.02.2011Dariusz Poznański, Ministerstwo Zdrowia, Departame&hellip
Gdzie przechowywać paszport techniczny urządzeń medycznych
24.01.2011Krzysztof Tuczapski/Prezes zarządu Zamojskiego Szp&hellip
Jak prowadzić dokumentację medyczną od 1 stycznia 2011 r.
01.04.2011Dariusz Poznański , Departament Organizacji Ochron&hellip
Ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez Senat
06.04.2011Serwis Kadry Zarządzającej ZOZ
więcej