Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": Dyrektorzy szpitali zadowoleni z rozmów z premierem

Rzeczpospolita | 2008-12-18

- Jesteśmy usatysfakcjonowani, rysują się kierunki do dalszych rozmów - powiedziała dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie Maria Ilnicka-Mądry, po spotkaniu w kancelarii premiera w sprawie wyceny świadczeń medycznych proponowanej przez NFZ w kontraktach na 2009 r. W spotkaniu z dyrektorami szpitali klinicznych uczestniczyli: szef doradców premiera Michał Boni, minister zdrowia Ewa Kopacz oraz prezes NFZ Jacek Paszkiewicz - czytamy w Rzeczpospolitej.

Ilnicka-Mądry, która jest przewodniczącą grupy negocjującej z Funduszem w imieniu szpitali klinicznych, zaznaczyła, że chociaż dyrektorzy nie otrzymali obietnicy podwyższenia wyceny punktu rozliczeniowego, to są usatysfakcjonowani, ponieważ wskazano kierunki do dalszych rozmów. Nie chciała mówić o szczegółach.
Rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb powiedział PAP, że dyrektorom zaproponowano "przeszacowanie taryf w poszczególnych procedurach medycznych". Zaznaczył jednocześnie, że cena punktu pozostanie na poziomie 51 zł.
- Środki, które trafią do szpitali w 2009 r., będą takie same, jak w roku 2008, przy takiej samej ilości hospitalizacji. Czyli przy takiej samej liczbie pacjentów. Ponadto w przypadku niektórych procedur wysokospecjalistycznych nastąpi wzrost finansowania o 20 proc. Chodzi o pediatrię, urologię i choroby zakaźne. Wymogi stawiane szpitalom w kontraktach będą złagodzone - podkreślił Gołąb.
Dodał też, że zostanie powołany zespół, który będzie monitorował kontrakty szpitali z NFZ w pierwszym półroczu 2009 r. W poniedziałek w Ministerstwie Zdrowia ma się odbyć spotkanie dyrektorów szpitali klinicznych i samorządowych z kierownictwem resortu.
Warunkom stawianym przez NFZ w kontraktach na 2009 r. sprzeciwia się większość dyrektorów szpitali wojewódzkich, powiatowych oraz klinicznych. W ich ocenie proponowana wycena punktu rozliczeniowego nie pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie lecznic, może też doprowadzić do ich zadłużenia, a także do wprowadzenia od stycznia odpłatności za planowe zabiegi. Stanowisko dyrektorów popiera Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), który we wtorek manifestował przed siedzibą centrali NFZ w Warszawie.

 

Rzeczpospolita, 18.12.2008

Brak tagów