Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"PB": Leki warte 3 mld zł trafią do śmietnika

Puls Biznesu | 2008-12-18

Wskutek biurokracji producenci stracą dużo pieniędzy, a w aptekach opustoszeją półki - alarmuje branża. Według resortu zdrowia, wszystko jest ok  - informuje Puls Biznesu.

31 grudnia kończy się proces harmonizacji, którym - w ramach dostosowywania naszego prawa do przepisów unijnych - były objęte leki sprzedawane w Polsce. Od 1 stycznia zaczną obowiązywać nowe przepisy dopuszczające do obrotu produkty lecznicze. Według Polfarmedu, izby zrzeszającej głównie rodzimy przemysł farmaceutyczny, opieszałość urzędników i brak przepisów przejściowych spowodują, że po Nowym Roku branża poniesie ogromne straty, a wiele leków na kilka miesięcy zniknie z aptecznych półek.
- Wskutek biurokracji likwidacji będą musiały ulec pełnowartościowe leki warte około 3 mld zł. Niektórych z nich nie będzie można sprzedawać po 1 stycznia tylko dlatego, że na opakowaniu mają międzynarodową nazwę, np. paracetamol, bez handlowego wyróżnika wskazującego producenta. Inne nie trafią do obrotu, bo zostały wyprodukowane przed zakończeniem procedury harmonizacyjnej i ich opakowania oraz ulotki informacyjne nie spełniają wymogów, które zaczną obowiązywać od początku roku - mówi Bernard Wilkosz, prezes Polfarmedu.

 

Puls Biznesu, 18.12.2008

Brak tagów