Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Meble medyczne: Stoły operacyjne

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-03-26
Meble medyczne: Stoły operacyjne

www.alvo.pl

Koszt wyposażenia placówki w meble medyczne zależy przede wszystkim od jej wielkości i specyfiki działania. Ale nie tylko! W przypadku stołów, łóżek i foteli medycznych trzeba postawić też na wysoką jakość. Z założenia te elementy wyposażenia będą intensywnie eksploatowane i mają służyć przez długie lata, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Co w takim razie wybrać?

W gabinetach, oddziałach i salach operacyjnych łóżka i stoły są podstawą wyposażenia. Ich zakres działania wychodzi już poza podstawowe funkcje, jakie pełniły do tej pory. Łóżka najnowszej generacji mogą przechowywać dane o prowadzonej terapii, monitorować stan pacjenta, alarmować o nieprawidłowościach, a nawet przesyłać informacje do centralnej sieci szpitalnej. Być może takie rozwiązania będą standardem w niedalekiej przyszłości, tymczasem warto przyjrzeć się urządzeniom dostępnym na rynku.

Stoły operacyjne

Wybór stołu na salę operacyjną to trudne zadanie. Różnorodność modeli dostępnych na rynku, mnogość opcji, nowoczesnych funkcji – czasami ciężko się w tym połapać. Bo z jednej strony widać wyraźny trend w kierunku specjalizacji stołów i ich ścisłego dopasowania do specyfiki zabiegów, a z drugiej – producenci stawiają na wielofunkcyjność i uniwersalność. Ma to odbicie w cenie. Najtańsze stoły operacyjne to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. A najdroższe modele z wyższej półki z dodatkowymi modułami mogą kosztować nawet ponad milion złotych. Szacuje się, że nowoczesny stół dobrej jakości można kupić już za kwotę rzędu 200-300 tysięcy.

Obecnie standardem jest zakup bazowego stołu i uzupełnianie go o specjalistyczne przystawki. O klasie i przydatności stołu operacyjnego często decyduje liczba dodatkowych modułów, w które można go doposażyć. Zauważalnym trendem na rynku jest także przystosowanie stołów do śródoperacyjnego rentgenowskiego badania pacjenta (czyli tzw. przezierność). Tę tendencję widać szczególnie wyraźnie w ortopedii i chirurgii.

Jakie cechy powinien mieć nowoczesny stół operacyjny? Warto zacząć od liczby segmentów, z których składa się stół – standardem jest 5, 6 lub nawet 8 segmentów, łatwość ich montażu i ustawienia, zabezpieczenia i blokady – te cechy pozwalają na ułożenie pacjenta w pogodnej pozycji na stole. Dobrze, jeśli konstrukcja nośna jest wykonana ze stali kwasoodpornej i nierdzewnej, a cały stół posiada wygodny panel przyłączeniowy, dzięki któremu w prosty sposób i bez wysiłku można przenosić blat na wózek transportowy. Podstawową kwestią jest też jakość materaców. Powinny być bezszwowe, antystatyczne, matowe, łatwe do czyszczenia i odporne na działanie środków dezynfekujących. Jeśli decydujemy się na wersję mobilną stołu, to warto zwrócić uwagę, czy posiada centralną blokadę kół, przydaje się także opcja regulacji blokad przy użyciu pilota. 

Kolejna kwestia to rodzaj napędu. Obecnie standardem są już napędy elektromechaniczne i elektrohydrauliczne, odchodzi się od mechanicznych i hydraulicznych, gdyż wymagają siły fizycznej do ustawienia. Stołami z napędem elektromechanicznym można bardzo precyzyjnie manewrować dzięki sterownikom, a jeśli sprzęt ma układ zdalnego sterowania – bez wysiłku można to robić na odległość. Te stoły są nieco tańsze od elektromechanicznych, ale mają też swoje ograniczenia – przede wszystkim nie pozwalają na ustawienie dużych kątów przechyłów. Napędy elektromechaniczne powszechnie stosuje się w stołach z wymiennymi blatami, które cieszą się coraz większą popularnością. I słusznie, bo są wygodne, łatwe w obsłudze, redukują przerwy między zabiegami, a co najważniejsze – pozwalają na przygotowanie pacjenta do zabiegu, znieczulenie, przeprowadzenie operacji i pobyt na sali operacyjnej wciąż na tym samym blacie.
 
Omawiając kwestię napędów, warto dokładnie przyjrzeć się możliwości regulacji blatu i poszczególnych segmentów: wysokości, przechyłów bocznych i wzdłużnych, przechyłów Trendelenburga i anty-Trendelenburga, regulacji przesuwu wzdłużnego blatu, zakresu ruchomości segmentów, nachylenia oparcia pleców i podnóżków. Zdaniem personelu istotnym udogodnieniem jest ustawianie pozycji stołu przy użyciu pilota, a nie – jak jeszcze niedawno – mechanicznie przy użyciu siły. Dlatego sprawdźmy, jakie funkcje stołu dostępne są z pilota – m.in. poziomowanie blatu, pozycja flex i reflex czy możliwość wypiętrzania ławeczki nerkowej.