Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Światowe standardy hemodializoterapii w Ostrowi Mazowieckiej

MedicalOnline.pl | 2012-03-22
Pacjenci z Ostrowi Mazowieckiej i okolic, cierpiący na niewydolność nerek, mogą już leczyć się w nowej - większej i nowocześniej wyposażonej stacji dializ. Ośrodek leczenia nerkozastępczego właśnie przeprowadził się do nowego budynku na terenie Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Ostrowi. Może się tu leczyć prawie dwa razy tyle pacjentów co w starej stacji. Wszystkie świadczenia będą bezpłatne, realizowane w ramach kontraktu z NFZ. Stację prowadzi Grupa Fresenius, lider dializoterapii w Polsce.

„Dla pacjentów to wyjątkowo komfortowa sytuacja- doświadczony i zorientowany w ich sytuacji zdrowotnej personel w nowym, doskonale wyposażonym budynku. Cieszymy się, że chorzy zyskają nową jakość leczenia bez konieczności zmiany dotychczas opiekujących się nimi pielęgniarek i lekarzy” – mówi Krzysztof Soszyński, dyrektor operacyjny Fresenius Nephrocare Polska, właściciela stacji. W nowo wybudowanym ośrodku standard leczenia podniosą: specjalistyczny, centralny system dystrybucji koncentratu do dializ, wentylacja mechaniczna, miejscowa klimatyzacja, nowa infrastruktura sanitarna, meble i inne elementy wyposażenia. Na powierzchni 623 m², znajduje się 16 stanowisk dializacyjnych, co pozwoli na objęcie specjalistyczną opieką 90 pacjentów. W poprzednim ośrodku było 11 sztucznych nerek i 55 chorych pod stałą opieką. Budynek nowej stacji jest dwukondygnacyjny, połączony z bryłą szpitala łącznikiem. Na parterze będzie mieścić się stacja, a na I piętrze-  szpitalne laboratorium. W nowej placówce zabiegi dializoterapii będą prowadzone w poniedziałku do soboty. Z usług nieodpłatnie mogą korzystać osoby objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dializa jest procedurą ratującą życie. Chorzy z przewlekłą niewydolnością nerek muszą być poddawani dializoterapii (oczyszczanie krwi z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii) co najmniej 3 razy w tygodniu, a każdy zabieg trwa 4-5 godzin. Zaprzestanie terapii prowadzi do zatrucia organizmu, czego konsekwencją jest zgon. Dializa jest więc metodą leczenia, w której w szczególny sposób liczy się jakość postępowania medycznego i wysokiej klasy aparatura wykorzystywana podczas zabiegu. Centrum Dializ Fresenius Nephrocare spełnia najwyższe wymogi w zakresie dializoterapii i oferuje osobom dializowanym leczenie na światowym poziomie. Stacja dializ w Ostrowi wykonuje zabiegi dializy wysokoprzepływowej, która jest skuteczniejsza niż standardowa hemodializa. Stosowanie zaawansowanej technologii oczyszczania krwi ma bezpośredni, niezwykle korzystny wpływ na zdrowie pacjentów - zapewnia wyższą skuteczność dializowania, co przekłada się nie tylko na poprawę wyników leczenia, ale także lepsze samopoczucie osób dializowanych. Wzrastają również szanse pacjentów na udany przeszczep nerki. „We wszystkich stacjach dializ należących do Grupy Fresenius obowiązują wyśrubowane standardy leczenia, znacznie przekraczające wymagania stawiane przez NFZ. Jednym z przykładów jest używanie filtrów dializacyjnych wyłącznie jednorazowo, pomimo dopuszczenia przez Fundusz możliwości ich wielokrotnego stosowania. W ten sposób dodatkowo chronimy naszych pacjentów przed ewentualnymi zakażeniami, zapewniamy komfort i poczucie bezpieczeństwa” - mówi dr Jakub Hartman, specjalista nefrolog i dyrektor stacji w Ostrowi. 

Stacja mieści się  na terenie szpitala powiatowego. Ta bliskość  pozwala w kompleksowy sposób zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, co jest szczególnie ważne w sytuacji zagrożenia życia. Centrum Dializ Fresenius Nephrocare zapewnia pacjentom transport na i z zabiegu. O jakość leczenia i komfort dializowanych zadba wykwalifikowana kadra medyczna – zespół lekarzy ( w tym dwóch lekarzy nefrologów) i pielęgniarek. Kilkugodzinne zabiegi umili pacjentom możliwość oglądania telewizji – każdy dializowany otrzyma słuchawki, by nie zakłócać spokoju pozostałym, znajdującym się na sali, osobom. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.