Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Rozwój chirurgii robotowej dla dobra pacjentów

MedicalOnline.pl | 2012-03-02
Co zyskują pacjenci operowani za pomocą najnowocześniejszych technologii medycznych? Czy operacje z wykorzystaniem robotów chirurgicznych będą w Polsce refundowane? Czy polscy studenci akademii medycznych będą mieli szanse pracować na robotach chirurgicznych, podobnie, jak ich rówieśnicy z Belgii, Niemiec i Czech? Odpowiedzi na te i inne pytania będą próbowali udzielić specjaliści z całego świata zgromadzeni w dniach 1-3 marca br. na Pierwszym Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej we Wrocławiu.

Kongres we Wrocławiu, polskiej stolicy chirurgii robotowej, będzie jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń naukowych w kraju o charakterze międzynarodowym. To jedyna okazja, aby po raz pierwszy zobaczyć w jednym miejscu dwa innowacyjne roboty chirurgiczne – da Vinci oraz Robin Heart. Warsztaty praktyczne z ich wykorzystaniem przeprowadzą światowe autorytety w dziedzinie chirurgii robotowej. Umiejętność wykorzystania możliwości robotów chirurgicznych oznacza dla pacjentów większą precyzję operacji i jej skuteczności, a co się z tym wiąże, mniej bólu i szybszą rekonwalescencję, powrót do aktywności zawodowej i osobistej.

Jednym z nadrzędnych celów Kongresu jest przedstawienie światowych osiągnięć chirurgii robotowej i upowszechnienie jej w naszym kraju oraz stworzenie przez specjalistów z Polski i zagranicy rekomendacji zastosowania robotów chirurgicznych do operacji z zakresu urologii, ginekologii, chirurgii ogólnej i onkologicznej, chirurgii naczyniowej oraz transplantologii – mówi prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu. Drugim wiodącym tematem będzie możliwość finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia i inne źródła, operacji przeprowadzanych przy wykorzystaniu robotów chirurgicznych. 

Bohaterami kongresu będą dwa roboty chirurgiczne – da Vinci (stworzony przez amerykańską firmę Intuitive Surgical) oraz Robin Heart (stworzony przez zespół naukowców z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu). Robot chirurgiczny da Vinci umożliwia przeprowadzenie niezwykle precyzyjnych operacji w trudno dostępnych okolicach ludzkiego ciała, w których ze względów anatomicznych operacje są bardzo trudne lub niewykonalne dla rąk chirurga. Dzięki zastosowaniu kamer 3D, HD i dziesięciokrotnego powiększenia lekarz uzyskuje doskonały ogląd operowanego miejsca. Ramiona urządzenia kierowane przez wyspecjalizowanego chirurga za pomocą specjalnej konsoli pozwalają na przeprowadzenie operacji po wykonaniu minimalnego nacięcia w ciele pacjenta. To z kolei oznacza mniejszą utratę krwi i szybszą rekonwalescencję. Korzystanie z robota chirurgicznego oznacza także korzyści dla chirurga – możliwość uzyskania kolorowego obrazu 3D, HD, skanowanie ruchów jego rąk, brak ryzyka nieprecyzyjnego cięcia wywołanego drżeniem rąk, zapewnienie ergonomicznej pozycji dla chirurga w czasie wielogodzinnej operacji.  

Problemem w rozwoju chirurgii robotowej w Polsce jest brak refundacji operacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. m.in. na ten temat będą dyskutować uczestnicy Kongresu, których nadrzędnym celem jest wspieranie rozwoju technologicznego polskiej chirurgii. 

Sterowanie robotem odbywa się w ergonomicznej konsoli Robin Heart Shell. Wprowadzono także oryginalne narzędzia mechatroniczne systemu Robin Heart Uni, które można mocować na ramieniu robota lub w specjalnym uchwycie ręcznym.

Najwybitniejsi światowi specjaliści z polskimi studentami – ramię w ramię
Kongres jest wielką szansą na zdobycie cennego doświadczenia i wiedzy przede wszystkim dla młodych chirurgów. W Kongresie wezmą bowiem udział najwybitniejsi eksperci z całego świata, którzy przedstawią najnowsze metody i standardy leczenia chirurgii mało inwazyjnej. Swój udział potwierdzili tacy wybitni specjaliści, jak m.in. prof. P.C. Giulianotti (USA), dr I. Tzvetanov (USA),dr L. Lowenstein (Izrael), dr D. Kakiashvili (Izrael), prof. J. Persson (Szwecja), prof. P. Stadler (Czechy), prof. G. Spinoglio (Włochy), F. Priora (Włochy), V. Ficarra (Belgia), a także polscy specjaliści pracujący poza granicami kraju – dr Sławomir Marecik, dr Hubert Fornalik oraz dr Jacek Cywiński. 

Trening młodego chirurga zaczyna być podobny do szkolenia pilotów, lub astronautów. W kształceniu chirurgów konieczne jest wykorzystanie symulatorów, trenażerów i skal oceny zdolności manualnej. Podczas tego kongresu, na zorganizowanych warsztatach szkoleniowych, zarówno lekarze jak i studenci którzy zgłosili chęć udziału, będą mieli kontakt z nowoczesną aparaturą szkolącą i najnowocześniejszymi robotami chirurgicznymi da Vinci oraz Robin Heart – podkreśla prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, prezes PTChR.  

Firma Medim, jako wyłączny dystrybutor robota da Vinci w Polsce zapewniła możliwość testowania systemu da Vinci na indywidualnych sesjach praktycznych, zarówno na robocie, jak i specjalnym symulatorze szkoleniowym. 

Powrót specjalistów i precyzja, czyli dlaczego warto stawiać na roboty chirurgiczne?

Co ciekawe zakup robota chirurgicznego da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu nie oznaczał tylko możliwości przeprowadzenia operacji na najwyższym poziomie. Spowodował także powrót do kraju wybitnego specjalisty w dziedzinie robotyki chirurgicznej, dr. Marka Zawadzkiego. 

Zakup robota chirurgicznego oznacza możliwość przeprowadzenia operacji na poziomie niemożliwym do osiągnięcia przy wykorzystaniu tradycyjnych narzędzi chirurgicznych. Na wieść o zakupie przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu robota chirurgicznego da Vinci bardzo się ucieszyłem – był to bowiem wyraźny sygnał, że w Polsce również zaczyna się myśleć o najnowocześniejszych, a co za tym idzie – najbezpieczniejszych dla pacjenta i lekarza – sposobach leczenia. Chęć wykorzystania zdobytej poza granicami kraju wiedzy, i podzielenia się nią z polskimi lekarzami i studentami, było jednym z powodów powrotu do Wrocławia – wyjaśnia dr Marek Zawadzki. 

Chirurgia robotowa zyskuje na całym świecie coraz większe uznanie. Niestety w momencie gdy na świecie z każdym rokiem rośnie liczba operacji wykonywanych za pomocą da Vinci w Polsce wykonywane są tylko pojedyncze operacje przy wykorzystaniu robota. Na całym świecie w 2011 r. wykonano około 360 000 operacji chirurgicznych przy użyciu systemu da Vinci, a to wskazuje na znaczący wzrost o 29% w porównaniu z rokiem poprzednim. Środki pozyskiwane na operacje w Polsce pochodzą od sponsorów, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje takich operacji. 

Na całym świecie pracuje już 2 126 robotowych systemów chirurgicznych da Vinci i codziennie przybywa jeden robot. Najwięcej, bo 1 548 robotów, pracuje w USA. W Europie jest ich 372. Europejskim liderem jest Belgia, gdzie operacje robotowe są najszerzej dostępne dla pacjentów, bowiem na 1 mln mieszkańców przypada tam aż 2,3 systemu da Vinci. Jeśli chcielibyśmy myśleć o podobnym nasyceniu tą nowoczesną techniką chirurgiczną w Polsce, trzeba byłoby zainstalować 87 systemów da Vinci (obecnie jest tylko jeden). Oczywiście nie stać nas na taki luksus w Polsce, wystarczyłoby na początek 5 robotów da Vinci, żeby tylko były możliwości ich efektywnego wykorzystania.

Więcej informacji na temat Kongresu znajduje się na stronie www.ptchr.pl.
Tagi: Medim Kongres