Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

W Warszawie uruchomiono skaner wysokiej rozdzielczości do izotopowego badania serca

MedicalOnline.pl | 2012-02-16
To prawdziwa rewolucja dla poważnie chorych na serce. Specjalistyczne badania będą teraz krótsze, bezpieczniejsze i bardziej dostępne dla potrzebujących. Jest to możliwe, ponieważ Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie został pierwszym szpitalem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym uruchomiono najnowszej generacji skaner wysokiej rozdzielczości do izotopowego badania serca.

- To urządzenie pozwala nam w trzy minuty dokładnie sprawdzić stan czynności serca m.in. u osób po przebytym zawale serca i z niewydolnością krążenia. Jest ono szczególnie przydatne przy podejmowaniu trudnych decyzji dotyczących dalszego leczenia – informuje prof. Mirosław Dziuk, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej WIM.

W skanerze Discovery z technologią Alcyone firmy GE Healthcare, który działa w WIM zastosowano najnowsze osiągnięcia medycyny nuklearnej. Dzięki nim czas wykonywania badania został skrócony pięciokrotnie, a dawka promieniowania pochłaniana przez pacjenta została zmniejszona o połowę. Choć samo badanie trwa zaledwie trzy minuty, lekarz otrzymuje trójwymiarowy obraz serca dużo dokładniejszy, niż z dotychczas stosowanych urządzeń.

Dzięki takiemu urządzeniu w Wojskowym Instytucie Medycznym będzie można pomóc większej liczbie chorych. Specjaliści uzyskają lepsze jakościowo obrazy serca. Dla pacjenta badanie jest zdecydowanie bardziej komfortowe, gdyż ogranicza czas stresującego leżenia w bezruchu z 15 do zaledwie 3 minut. To z kolei ma zdecydowany wpływ na ograniczenie liczby „zepsutych” badań, do jakich dochodzi, gdy pacjent się poruszy.

- Wykorzystanie technologii Alcyone w nuklearnej diagnostyce kardiologicznej to najbardziej znaczący krok technologiczny od 50 lat. Nasze urządzenie zapewnia redukcję dawki promieniowania, optymalne i dokładne badanie czynności serca oraz efektywność kosztową, tak istotną w dzisiejszym zarządzaniu jednostkami medycznymi – podkreśla Jerzy T. Masiakowski z GE Healthcare, odpowiadający za Medycynę Nuklearną będącą częścią działu Obrazowania Molekularnego.

- Zdecydowaliśmy się dzięki pomocy Funduszu Technologii i Nauki na inwestycję w tak nowoczesny sprzęt, ponieważ diagnostyka nuklearna jest dziś najbardziej skutecznym sposobem wczesnego wykrywania chorób serca – podsumowuje gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.