Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Co nowego na rynku ultrasonografii?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2017-02-17
Co nowego na rynku ultrasonografii?

www.mar-med.pl

Co nowego na rynku ultrasonografii?

www.tms.com.pl

Rynek systemów ultrasonograficznych rozwija się bardzo intensywnie. Aparaty USG generują wielowymiarowe obrazy coraz lepszej jakości, mają coraz więcej dodatkowych funkcji pozwalających nie tylko na dokładne badanie, ale też na późniejszą zaawansowaną analizę. Co roku na rynku pojawiają się nowinki technologiczne, a czołowi producenci sprzętu narzucają bardzo szybkie tempo zmian panujących standardów.

Ostatnie kilkanaście lat zaowocowało olbrzymimi zmianami na rynku ultrasonografów. Poziom zaawansowania aparatów do USG, ich czułość, jakość obrazowania, dokładność, liczba dodatkowych opcji – to wszystko świadczy o niezwykłym rozwoju technologicznym sprzętu USG. Zauważalne są dwie drogi rozwoju aparatów. Z jednej strony producenci skupiają się na udoskonalaniu aparatów USG poprzez zwiększenie czułości i zasięgu obrazowania głowic, wprowadzenie wielokrotnych układów formowania wiązki ultrasonograficznej, zwiększenie liczby kanałów procesowych, wprowadzenie nowych trybów obrazowania i istotny wzrost szybkości przetwarzania obrazu. Z drugiej strony widać wyraźny postęp w konstruowaniu coraz bardziej zaawansowanego specjalistycznego oprogramowania, które znacznie poszerza możliwości wykorzystania sprzętu. Aparaty USG powoli stają się w pełni wyposażonymi stacjami diagnostycznymi, które oprócz obrazowania mogą analizować, pomagać w interpretacji, przechowywać i przesyłać wyniki badań.

Ultrasonografy - co nowego w aparatach?

Warto zwrócić uwagę na mnogość trybów obrazowania, rodzajów głowic i nowe dodatkowe funkcje. Najnowsze technologie sprzętu USG podbijające polski rynek w ciągu ostatnich kilku lat to przede wszystkim elastografia tradycyjna i wirtualna, obrazowanie bryłowe i tomograficzne, a także połączenie obrazowania z nawigacją. 

Ultrasonograf warto wybierać według zasady „jak najwyższa jakość obrazu w jak najkrótszym czasie”. Lepsze obrazowanie uzyskuje się, jeśli w aparacie wykorzystano technologię tzw. Compound Imaging, czyli krzyżowania i składania wiązek fali ultradźwiękowej pod wieloma kątami. Obrazy powstające przy użyciu tej techniki są wyraźniejsze i mają lepiej zaznaczone granice tkanek. Do najnowszych technologii przetwarzania obrazu zalicza się: obrazowanie harmoniczne (także z odwróconym impulsem), wysokiej jakości obrazowanie dopplerowskie (color, power, kierunkowe, pulsacyjne, tkankowe), obrazowanie tomograficzne, pomiary objętościowe, obrazowanie trapezoidalne, obrazowanie panoramiczne i z kontrastem. Coraz popularniejsze jest także obrazowanie 3D/4D, szczególnie w ginekologii i położnictwie. Ze specjalistycznych dodatkowych funkcji warto wspomnieć o możliwości obrazowania serca płodu na żywo, automatycznej optymalizacji obrazu, redukcji artefaktów w czasie rzeczywistym, automatycznym pomiarze objętości narządów oraz opcji „wirtualnego skalpela”, który pozwala na obróbkę obrazów w trybie 3D. Istnieją także opcje pozwalające na redukcję szumów echa w trybie 2D, wygładzanie obrazów i poprawę kontrastu oraz moduły umożliwiające wykorzystanie pełnego spektrum odbieranego sygnału na wielu częstotliwościach jednocześnie.

Elastografia wirtualna, USG z nawigacją - innowacje w ultrasonografach

Nowością jest też elastografia wirtualna. Jest to nowoczesna technologia, która różnicuje tkanki na podstawie ich elastyczności. w ten sposób jest w stanie odróżnić – nawet głęboko położone – zdrowe tkanki od chorych. Do tej pory korzystano z elastografii fizycznej (tzw. uciskowej), która umożliwiała detekcję zmian położonych powierzchniowo. Dopiero wykorzystanie technologii opartej na prędkości rozchodzenia się tzw. fali ubocznej pozwoliło na zobrazowanie organów i tkanek położonych głębiej. Elastografia wirtualna umożliwiła tym samym badanie tkanek, które do tej pory były niedostępne dla tradycyjnych ultrasonografów.

Innym innowacyjnym rozwiązaniem jest nowa technologia USG, będąca połączeniem obrazowania ultrasonograficznego i nawigacji. Ta metoda stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku i do tej pory miała zastosowanie głównie w radiologii interwencyjnej, przy biopsjach i usuwaniu miękkich tkanek. System ten umożliwia nakładanie się obrazów USG uzyskanych w czasie rzeczywistym i tych zarejestrowanych podczas innych badań (m.in. tomografu komputerowego lub rezonansu magnetycznego). Oprogramowanie analizuje i nakłada na siebie obrazy i buduje wirtualny trójwymiarowy model struktury anatomicznej. Podczas operacji korzysta się ze specjalnych instrumentów, które mają wbudowane czujniki wysyłające sygnał do aparatu. Te narzędzia dokładnie „pokazują”, w którym fragmencie trójwymiarowego obszaru ciała obecnie się znajdują i budują rzeczywistą mapę. Specjalne oprogramowanie gromadzi i przetwarza wszystkie te informacje, co pozwala na nawigację i planowanie dalszego przebiegu operacji. Takie połączenie obrazowania i nawigacji pozwala na dotarcie do obszarów małych, bardzo trudno dostępnych i położonych w pobliżu delikatnych tkanek i naczyń. Co ciekawe – system jest niezależny od ruchów pacjenta. Każda zmiana obrazu jest rejestrowana w trybie rzeczywistym, a trójwymiarowy obraz „podąża” za zmieniającym się układem.

Silikonowe głowice USG

Wśród nowinek technologicznych warte uwagi są też głowice USG silikonowe. Da się słyszeć opinie, że mogą spowodować rewolucję na rynku głowic do ultrasonografów. Trwają prace nad wprowadzeniem tej technologii już w niedalekiej przyszłości. W głowicach silikonowych tradycyjne elementy piezoelektryczne zostaną zastąpione przez miniaturowe membrany silikonowe, co sprawi, że nowe głowice będą miały znacznie mniejsze rozmiary i będą szybsze od obecnych. A co najważniejsze – technologia ich produkcji będzie miała o wiele niższe koszty.

Sprawdź ofertę na sprzęt USG >>