Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpitale kliniczne nie chcą przekształcać się w spółki

redakcja | 2012-02-02
Ustawa o działalności leczniczej umożliwia zmianę formy prawnej funkcjonowania szpitali – w tym także klinicznych. Tymczasem wiele z tych placówek robi wszystko, żeby uniknąć przekształcenia.

Decyzja o przekształceniu szpitala klinicznego w spółkę należy do władz uczelni medycznych. Jeśli jednak szpital kliniczny zakończy rok 2012 ze stratą, władze uczelni będą zmuszone do jej pokrycia lub dokonania przekształcenia.

Powodem niechęci do przekształceń jest fakt, że nowe placówki nie będą mogły być dofinansowywane przez uczelnię, mimo że nadal będą musiały realizować zadania dydaktyczne. Poza tym szpitale kliniczne nie będą mogły pozyskiwać zewnętrznych inwestorów na rozwój przedsiębiorstwa, gdyż ich akcjonariuszami mogą być jedynie uczelnia i Skarb Państwa.

Niektóre placówki liczą na to, że dzięki lepszym kontraktom z NFZ uda im się uniknąć straty. Inne, na przykład Szpital Uniwersytecki w Bydgoszczy ograniczają koszty i restrukturyzują zatrudnienie.

NFZ wyda w tym roku na lecznictwo szpitalne o 8 proc. więcej niż w ubiegłym. Jednak nie wszystkie kliniki podpisały kontrakty na wszystkie zakresy świadczeń.

W trzecim kwartale ubiegłego roku zobowiązania wymagalne klinik wyniosły ponad 633 mln zł – przekształcenia mają pomóc w ograniczeniu zadłużenia.

>> ZAPRASZAMY NA SZKOLENIE! JAK ZARZĄDZAĆ POLITYKĄ LEKOWĄ W PLACÓWCE MEDYCZNEJ - Z UWZGLĘDNIENIEM NAJNOWSZEJ NOWELIZACJI USTAWY REFUNDACYJNEJ! ZAPRASZAMY! <<
Kiedy pacjent ma prawo do wizyty domowej lekarza POZ
25.02.2011Dariusz Poznański, Ministerstwo Zdrowia, Departame&hellip
Gdzie przechowywać paszport techniczny urządzeń medycznych
24.01.2011Krzysztof Tuczapski/Prezes zarządu Zamojskiego Szp&hellip
Jak prowadzić dokumentację medyczną od 1 stycznia 2011 r.
01.04.2011Dariusz Poznański , Departament Organizacji Ochron&hellip
Ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez Senat
06.04.2011Serwis Kadry Zarządzającej ZOZ
więcej