Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Okuliści szukają pacjenta przez ogłoszenia w prasie!

MedicalOnline.pl | 2012-01-23
Okuliści szukają pacjenta przez ogłoszenia w prasie!

W największych ogólnopolskich dziennikach w Polsce ukazały się dzisiaj ogłoszenia, w których okuliści poszukują pacjenta do zabiegu wszczepienia innowacyjnej  soczewki Cachet.  – Mimo, że ten zabieg jest najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą korekcji wysokiej krótkowzroczności, dostępną w Polsce od ponad roku, to chorzy  zwykle nie wiedzą o takiej możliwości – mówi dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus, członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki.

Obecnie jest na świecie 1,6 miliarda ludzi z krótkowzrocznością, a do 2020 będzie ich 2,5 miliarda. W Europie i USA szacuje się, że krótkowzroczność ma 25-40% populacji dorosłej, z tego ok. 2% cierpi na krótkowzroczność wysoką. Na zachodzie jest coraz popularniejsza metoda korekcji wysokiej krótkowzroczności z  wszczepieniem soczewki Cachet. W Polsce soczewkę doceniła kapituła konkursu Innowacje dla Zdrowia 2011, przyznając jej  ten tytuł w kategorii Technologie medyczne i sprzęt. Mimo to nadal niewielu Polaków wie, że dzięki zabiegowi wszczepienia tzw. soczewki fakijnej, można szybko i bezboleśnie usunąć wadę, a następnie rozpocząć życie osoby bez okularów.

- Niewiele jest informacji na ten temat, a prasa to najlepsza metoda uświadamiania pacjentów o nowoczesnych metodach leczenia. Stąd narodził się pomysł na publikację ogłoszeń, w których poszukujemy kandydata do bezpłatnego zabiegu wszczepienia innowacyjnej soczewki Cachet – przekonuje dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus - Mamy nadzieję, że w ten sposób uda się nagłośnić problem i pomóc chorym, którzy z powodu wysokiej krótkowzroczności nie mogą żyć i pracować jak inne zdrowe osoby – dodaje.

Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej spotykanych wad wzroku. Chory widzi z bliska, ale ma problemy z dalszymi odległościami. Wada ta utrudnia prowadzenie samochodu, oglądanie TV czy uprawianie ulubionych sportów. Rozpoznawanie twarzy lub numerów autobusów na ulicy staje się również nie lada wyzwaniem. Soczewki fakijne znacznie poprawiają komfort życia pacjenta, umożliwiając im powrót do normalnego funkcjonowania. Ich niekwestionowaną zaletą jest możliwość wszczepiania tym pacjentom, którzy nie kwalifikują się do laserowego zabiegu korygującego wadę wzroku. Ponadto Cachet można usunąć z oka w każdej chwili i co najważniejsze pracuje ono tak, jak przed zabiegiem.

Lepszy wzrok z dnia na dzień

Ta najnowsza na świecie soczewka przednio komorowa, tzw. fakijna, jest wszczepiana do oka z pozostawieniem soczewki własnej (dzięki czemu w dalszym ciągu zachowana jest akomodacja, tj. zdolność do dobrego widzenia bez okularów zarówno z daleka, jak i z bliska). 

- Zabieg chirurgiczny trwa krótko, a wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym z zachowaniem przez pacjenta pełnej świadomości. Soczewka wykonana jest z miękkiego materiału, co pozwala na jej zwinięcie i włożenie do oka przez małe cięcie 2,7 mm. Przy tak małym cięciu szwy nie są zakładane. Praktycznie na następny dzień pacjent widzi już dobrze, a do pełnej aktywności może wrócić po 2 tygodniach od zabiegu. Po 3 tygodniach można operować drugie oko – wyjaśnia dr Iwona Filipecka, która jako jedna z niewielu szkoliła się we wszczepach soczewek Cachet i będzie operować pacjenta wyłonionego z ogłoszenia.

Zabieg o wysokich wymaganiach

Choć nie trwa długo, wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej z zakresu chirurgii oka oraz odpowiedniego zaplecza technicznego, przez co nie każdy ośrodek w Polsce może go przeprowadzać.  

– Przed zabiegiem trzeba wykonać u pacjenta szereg badań, tak aby precyzyjnie wyliczyć wartość i rozmiar soczewki, która ma być wszczepiana. Badania te między innymi polegają na liczeniu pojedynczych komórek śródbłonka rogówki czy  pomiarach struktur wewnętrznych oka mierzonych w mm. Tylko wysokiej klasy sprzęt pozwala na dokładne wykonanie badań, a tym samym zapewnia prawidłowe dobranie soczewki dla danego pacjenta.  Ogromne znaczenie dla powodzenia tego zabiegu ma też doświadczenie chirurgiczne lekarza – mówi dr Iwona Filipecka.

Dodatkowo pacjent musi spełniać określone kryteria, aby zakwalifikować się do zabiegu. Z tego względu jest to też mało popularny w Polsce zabieg. Soczewki Cachet przeznaczone są dla osób pomiędzy 21 a 40 rokiem życia, z krótkowzrocznością od -6,0 do -16,5 dioptrii, ze stabilną wadą (bez zmiany refrakcji przynajmniej przez rok) oraz osób nie posiadających innych chorób oczu.
Tagi: okulistyka