Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Sposoby oszczędzania energii w placówce medycznej

Magdalena Pokrzycka-Walczak | 2012-01-12

W sezonie zimowym zużycie energii w placówkach medycznych wzrasta. Ratunkiem jest wdrożenie rozwiązań energooszczędnych, które często są bardzo kosztowne.

W związku z tym warte uwagi stają się  projekty, których celem jest opracowanie nowoczesnych technologii wykorzystujących zarówno tradycyjne jak i alternatywne źródła energii.

Grupa zakupowa na Mazowszu

Samorząd Województwa Mazowieckiego w poszukiwaniu oszczędności stworzył tzw. grupę zakupową. Udział w niej gwarantuje tzw. efekt skali czyli silniejszą pozycję konkretnej placówki w negocjacjach. W ramach tej grupy zrzeszone zostało 16 szpitali podlegających samorządowi. Szpitale zostały wybrane do grupy po przeprowadzeniu szczegółowego audytu umów i faktur za prąd. Konieczna była też możliwość zmiany przez te placówki dostawcy prądu (wiele z nich podpisało umowy wieloletnie i nie mogło zmienić dostawcy w momencie tworzenia się grupy).

Samorząd nie wyklucza, że w przyszłości grupa się powiększy.

Duże zakupy energii, jakie są konieczne w zrzeszonych  podmiotach, pozwalają wynegocjować wyższe rabaty i lepsze warunki dostaw oraz obniżenie kosztów opłat za energię nawet o kilkanaście procent.

Największym konsumentem energii w UE są budynki, w których mieszczą się m.in. szpitale i przychodnie - wytwarzają aż ok. 40% emisji CO2.  Dlatego właśnie w budynkach użytkowanych przez szpitale i przychodnie istnieje duży potencjał do redukcji emisji, m.in. dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu energii oraz korzystaniu z tzw. odnawialnych źródeł.

>> Więcej porad, aktualności i ciekawych wywiadów przeczytasz w "Serwisie Kadry Zarządzającej ZOZ". Sprawdź nas! <<

Alternatywnym rozwiązaniem dla placówek medycznych zainteresowanych oszczędnościami  jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Jednym z nich jest montaż systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, które są zintegrowane z budynkiem i wytwarzają prąd dzięki promieniowaniu słonecznemu polepszając właściwości termiczne budynku. Można zamontować je w miejscach niewykorzystywanych jak dachy (również w formie dachówek) i fasady. Sprawdzają się w tych placówkach, gdzie energia jest wykorzystywana głównie w ciągu dnia.

To rozwiązanie jest atrakcyjne cenowo, gdyż moduły fotowoltaiczne mają ceny zbliżone do większości tradycyjnych materiałów wykończeniowych. Należy jednak pamiętać, że w zależności od położenia geograficznego, orientacji budynku względem stron świata oraz istnienia obiektów, mogących zacieniać system jego wydajność może zostać ograniczona.

W Polsce są już placówki, które zainstalowały kolektory słoneczne, ale także mają bardzo konkretne pomysły na termomodernizację obiektów, dostosowaną do ich potrzeb.

1. Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie jest właścicielem największej –działającej jako jeden system energetyczny – instalacji solarnej w Polsce.  Niemal600 kolektorów słonecznych płaskich umieszczono częściowo na dachach budynków szpitala oraz na konstrukcjach wolnostojących. Dzięki instalacji systemu solarnego, który zastąpił instalację gazową do podgrzewania wody, szpital oszczędza rocznie ok. 300 tys. zł.

2.  Szpital Rejonowy w Krzepicach, gdzie m.in. zainstalowano kolektory słoneczne, wewnętrzne instalacje oraz opracowano – dzięki zewnętrznej, specjalistycznej firmie – technologię kotłowni na paliwo stałe.

3. SPZOZ Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni realizuje kompleksową modernizację źródła ciepła, m.in. z instalacją kolektorów słonecznych, jako projekt „Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania OZE poprzez modernizację źródła ciepła oraz montaż solarów dla SPZOZw Bochni” dofinansowany ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

>> Czy słyszałeś już o najnowszej książce o ELEKTRONICZNEJ DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ? Pierwsza tego typu publikacja na rynku, sprawdź i zamów! <<


Kiedy pacjent ma prawo do wizyty domowej lekarza POZ
25.02.2011Dariusz Poznański, Ministerstwo Zdrowia, Departame&hellip
Gdzie przechowywać paszport techniczny urządzeń medycznych
24.01.2011Krzysztof Tuczapski/Prezes zarządu Zamojskiego Szp&hellip
Jak prowadzić dokumentację medyczną od 1 stycznia 2011 r.
01.04.2011Dariusz Poznański , Departament Organizacji Ochron&hellip
Ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez Senat
06.04.2011Serwis Kadry Zarządzającej ZOZ
więcej