Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Konsolidacja w branży diagnostycznej czyli BioMaxima kupuje Emapol

MedicalOnline.pl | 2012-01-04
Pod koniec grudnia giełdowa BioMaxima S.A. podpisała umowę przedwstępną zakupu 100% udziałów w Emapol Sp. z o.o. Wartość transakcji wynosi 6,6 mln zł. Dotychczasowi właściciele Emapolu obejmą akcje BioMaximy o wartości 2,64 mln zł.

Ostateczna umowa ma zostać zawarta do 30 marca 2012 roku.  Zakup udziałów w Emapolu jest wynikiem konsekwentnie realizowanej przez BioMaximę polityki konsolidacji firm sektora IVD. Celem prowadzonych od roku działań jest budowanie i ugruntowywanie pozycji zdecydowanego lidera wśród polskich firm tej branży, a rozpoczęta właśnie akwizycja to jedno z kluczowych przedsięwzięć umożliwiających osiągnięcie tych zamierzeń. Dzięki efektowi synergii potencjału oraz możliwości produkcyjnych obu firm BioMaxima ma szansę zdecydowanie zdystansować konkurencję i stać się największą rodzimą firmą na rynku diagnostyki laboratoryjnej.

– O sukcesie firmy w największym stopniu decydują jej potencjał ludzki oraz wypracowanie właściwego planu strategicznego rozwoju – mówi prezes BioMaxima S.A., Henryk Lewczuk. – Integracja naszych spółek przyniesie z jednej strony wymierne efekty finansowe, z drugiej zaś stworzy nam dodatkowe możliwości rozwoju wynikające z połączenia potencjałów badawczych oraz synergii produktowej, przede wszystkim w obszarze chemii klinicznej, szybkich testów.  Wzbogacamy nasza ofertę o grupę testów wytwarzanych przez Emapol są to testy do określania lekowrażliwości – dodaje. – Konsolidacja to właśnie możliwość zbudowania kompleksowej oferty oraz szybszego doskonalenia jakości naszych produktów i usług – tłumaczy prezes Lewczuk.

Emapol Sp. z o.o. od 1990 roku zajmuje się produkcją i dystrybucją produktów diagnostycznych dla laboratoriów analitycznych, bakteriologicznych oraz przemysłowych. Pod jej marką jest dziś wytwarzanych i sprzedawanych ponad 500 produktów diagnostycznych. Spółka jest też jedynym na świecie producentem testów do określania lekowrażliwości w postaci bibułowej i tabletkowej. W zakresie produktów mikrobiologicznych jej głównymi konkurentami na rynku polskim są: bioMerieux, Graso oraz Argenta, a w odniesieniu do pozostałych produktów: BioMaxima, Bor-Pol i Cormay. Ponadto Emapol wytwarza odczynniki do chemii klinicznej, szybkie testy, paski do analizy moczu. Spółka w swojej ofercie ma zarejestrowane pod własną marką analizatory biochemiczne oraz do analizy moczu.  Od kilku lat dynamicznie rozwija się sprzedaż eksportowa produktów Spółki i stanowi już blisko 25% całkowitych przychodów ze sprzedaży.

W latach 2007-2010 Emapol osiągnął średnioroczne przychody na poziomie 8.959 tys. zł oraz średni zysk netto w wysokości 772 tys. zł. Za pierwsze półrocze 2011 r. Emapol zanotował przychody ze sprzedaży na poziomie 4.258 tys. zł, zysk netto wyniósł 378 tys. zł, zaś EBIDTA wyniosła 685 tys. zł