Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Ssaki medyczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie? - część 1

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2011-12-12
Na rynku jest tyle różnych aparatów, że czasami trudno dopasować odpowiedni sprzęt do potrzeb swojej placówki. Wynika to z ich bardzo szerokiego zastosowania – na blokach operacyjnych, na większości oddziałów, w gabinetach zabiegowych, w karetce, a nawet w domu pacjenta. Jak połapać się w tym gąszczu ofert? O jakich funkcjach pamiętać i jaką klasę sprzętu wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Wymagania bezpieczeństwa dla ssaków medycznych zostały określone w Normie Polskiej PN-EN ISO 10079-1 z 2003 roku. Dokument o tytule „Medyczne urządzenia odsysające. Część 1: Urządzenia odsysające zasilane elektrycznie. Wymagania bezpieczeństwa” podaje minimalne wymagania dotyczące eksploatacji medycznych urządzeń odsysających w zakładach opieki zdrowotnej, w opiece domowej i polowej oraz podczas transportu chorego. Norma uwzględnia najważniejsze wytyczne dotyczące parametrów, takich jak: pojemność naczyń zbiorczych, długość i natężenie przepływu oraz cechy wężów odprowadzających ciecz. 

Stacjonarny czy przenośny? Jaki tryb pracy?

Warto zastanowić się, czy ssak ma być częścią wyposażenia stacjonarnego, czy raczej będzie wykorzystywany w wielu miejscach. Te przenośne aparaty powinny być stosunkowo małe, lekkie i poręczne. Te mniejsze standardowo ważą od 4 do 6 kg, ale nie ma problemu i z większymi – najczęściej do zestawu można dokupić wózek (lub jest on już jego częścią). Waga aparatu nabiera większego znaczenia, jeśli często jest on wykorzystywany np. podczas zabiegów w domu pacjenta. W takim wypadku warto zainwestować w urządzenie z różnymi sposobami zasilania: z akumulatora wewnętrznego (średni czas pracy na baterii standardowo wynosi około 45 minut) lub podłączane do sieci z ciągłym zasilaniem. Pojawiły się już na rynku przenośne ssaki ze specjalną wtyczką do ładownia z instalacji samochodowej. Nowsze typy mają również system zarządzania energią, który odpowiednio wcześniej informuje o rozładowującej się baterii, a przy podłączeniu do sieci automatycznie uzupełnia braki energii.

Sterować urządzeniem można na kilka sposobów – ze zdalnym sterowaniem lub bez, z pultipu lub z wyłączników nożnych – jednego umieszczonego na nodze wózka, a drugiego na przewodzie. Chyba najwygodniejszą opcją jest wykorzystanie zdalnego sterowania, które jest szczególnie przydatne przy zabiegach chirurgicznych. Obecne producenci proponują aparaty ze zmiennym trybem pracy, czyli ten sam sprzęt można obsługiwać wykorzystując zdalne sterowanie lub bez niego.

Nową generację ssaków medycznych stanowią aparaty z wieloma trybami pracy, dostosowanymi do rodzaju zabiegu. Na polskim rynku są dostępne ssaki z trzema trybami: niskociśnieniowe zasysanie do drenażu, tryb ssania delikatnego (do 30-35 kPa) przydatny przy operacjach pediatrycznych i przy zabiegach na delikatnych tkankach oraz tryb zasysania w pełnym zakresie do innych operacji. Nowością są ssaki elektryczne sterowane mikroprocesorem, które mimo bardzo szerokiego zastosowania cechują się dużą dokładnością i wysokim bezpieczeństwem użytkowania. Szczególnie przydatne mogą być w neurochirurgii, chirurgii plastycznej lub ginekologii. Te urządzenia mają aż pięć trybów pracy, m.in. ssanie z funkcją STANDBY, kiedy ssak automatycznie włącza się i wyłącza.