Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pompy infuzyjne - część 2: Co wpływa na bezpieczeństwo sprzętu i jakie funkcje są ważne w codziennym użytkowaniu?

Redakcja MedicalOnline.pl | 2017-11-21

Obecne pompy infuzyjne są znacznie bezpieczniejsze dla pacjenta. Producenci systemów do infuzji kładą nacisk przede wszystkim na eliminację błędnego dawkowania i podawania leku, większą dokładność aparatów oraz uproszczenie obsługi. Jakie parametry pomp infuzyjnych są ważne?

Przejrzyj produkty w kategorii: Pompy infuzyjne >>

W tych najnowszych typach pomp infuzyjnych bardzo wyraźnie widać dużą inwestycję producentów w rozbudowane systemy bezpieczeństwa infuzji. Czasami granica między leczniczą a szkodliwą dawką leku jest bardzo cienka i pompy powinny bardzo szybko i precyzyjnie informować o przekroczonych limitach, co więcej - uniemożliwiać podanie za wysokiej dawki. Jednym z takich rozwiązań jest tzw. biblioteka leków. Jest to spis substancji (wraz z jednostkami ich stosowania oraz granicznymi wartościami dawek), z których korzysta pompa, zapisanych w pamięci urządzenia. Co prawda wymaga wcześniejszego wprowadzenia do pamięci procedur dozowania leków, ale potem znacznie ułatwia korzystanie z pompy. Aparat do podawania płynów infuzyjnych sam wie, jakie są graniczne wartości dla danej substancji i automatycznie sygnalizuje przekroczenie zalecanej dawki. W bibliotece leków można również ustalić tzw. limity miękkie i twarde. Przy limicie miękkim pompa ostrzega o przekroczeniu wartości zalecanych, przy limicie twardym - uniemożliwia wpisanie wartości spoza jego zakresu.

 

Pompy infuzyjne podłączane do centralnej sieci

Najnowsze zinformatyzowane systemy idą o krok dalej - jeśli pompa podłączona jest do centralnej sieci szpitala, to nie trzeba manualnie wprowadzać całej biblioteki do pamięci urządzenia, ale wystarczy przekopiować plik. Ten sam system pozwala dodatkowo (przy użyciu specjalnego oprogramowania) na centralne monitorowanie procesu, czyli podgląd przebiegu infuzji w czasie rzeczywistym na dowolnym komputerze podłączonym do sieci szpitala.

 

Ważne parametry pomp infuzyjnych

Dla bezpieczeństwa nie mniej ważny jest czytelny system komunikatów, testów i alarmów. Pompa infuzyjna powinna mieć wbudowaną sekwencję testów wewnętrznych. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wewnętrznych uszkodzeń lub niepokojących sytuacji - urządzenie powinno czytelnie o tym komunikować. Zwróćmy uwagę, czy pompa posiada czujniki kropli, powietrza i okluzji (zablokowania swobodnego przepływu) - w takich sytuacjach pompa powinna wyłączyć podawanie i włączyć alarm. Ważna jest czytelna informacja o rozładowanej lub słabej baterii, braku sieci, o czasie (od 30 minut) do zakończenia infuzji lub opróżnienia strzykawki (pojemnika z płynem infuzyjnym), o wzroście ciśnienia w układzie, o końcu infuzji lub pustej strzykawce, o próbie podłączenia nieprawidłowej strzykawki.

Przejrzyj katalog producentów i dystrybutorów pomp infuzyjnych >>

 

Jakie parametry pompy są ważne w codziennym użytkowaniu?

Czasami trudno znaleźć złoty środek pomiędzy zaawansowaniem technologicznym sprzętu, a jego łatwą i intuicyjną obsługą. W przypadku pomp infuzyjnych w codziennej pracy ważne są: trwałość materiałów budujących aparat, waga, rozmiar, stabilność pompy oraz jej sposób mocowania do statywu, czytelna instrukcja obsługi, ekran o dużym kontraście, przejrzystość wyświetlanych informacji i precyzja programowania (interfejs w języku polskim!), możliwość długotrwałej pracy z akumulatora oraz łatwe utrzymanie w czystości. Pompy infuzyjne są bardzo intensywnie eksploatowane w codziennej pracy placówki medycznej, dlatego muszą być trwałe, jak najmniej awaryjne, a jednocześnie tanie w serwisowaniu.

 

Systemy do ogrzewania płynów infuzyjnych

To proste w obsłudze suche podgrzewacze do krwi i płynów infuzyjnych. Systemy te znalazły zastosowanie wszędzie tam, gdzie podniesienie temperatury podawanych substancji ma szczególne znaczenie dla skuteczności terapii, np. u pacjentów narażonych na hipotermię (m.in. chorzy z zaburzeniami metabolicznymi, z niewydolnością krążenia, noworodki). Takie podgrzewacze to małe przenośne urządzenia, które do działania potrzebują tylko gniazdka elektrycznego. Te bardziej zaawansowane utrzymują stałą zadaną temperaturę, w ciągu 2-3 minut są w stanie podgrzać stosunkowo dużą porcję np. schłodzonej krwi oraz dostosowują się do różnych prędkości przepływu substancji.

Przejrzyj produkty w kategorii: Pompy infuzyjne >>