Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pompy infuzyjne - część 1: Pompy jedno- czy dwustrzykawkowe?

Redakcja MedicalOnline.pl | 2017-11-14

Kierunek rozwoju pomp infuzyjnych to przede wszystkim zwiększenie precyzji podawania płynów. W porównaniu z urządzeniami, które były standardem jeszcze kilka lat temu, obecne pompy są znacznie bezpieczniejsze dla pacjenta. Producenci pomp infuzyjnych kładą nacisk przede wszystkim na eliminację błędnego dawkowania i podawania leku, większą dokładność aparatów oraz uproszczenie obsługi.

Pompy jedno- czy dwustrzykawkowe, a może stacje dokujące?

To, który z systemów wybierzemy, wynika przede wszystkim z tego, do czego chcemy go wykorzystać. W jednych placówkach ważna będzie mobilność i prostota urządzeń, w innych możliwość zgromadzenia wszystkich jednostek infuzyjnych w jednym miejscu. Wszystkie z wymienionych systemów mają swoje wady i zalety, ale są one raczej kwestią subiektywną, a zdania specjalistów na ich temat są podzielone.

Przejdź do katalogu pomp infuzyjnych >>

Pompy jednostrzykawkowe to proste, lekkie, łatwe w obsłudze i bezpieczne aparaty. W tym wypadku nie ma szans na błędne podłączenie strzykawek. Ich dużą zaletą jest możliwość spinania pojedynczych urządzeń w większe zestawy za pomocą stacji dokujących. Dodatkowo istnieje możliwość podłączenia takiego kompleksu do sieci informatycznej szpitala, co znacznie ułatwia nadzór. Z drugiej strony mają też swoje wady. Jeśli sprzęt jest lekki i łatwy w transporcie, to częściej jest narażony na uszkodzenia, a wymiana części i naprawa pompy to już spory wydatek, ale też wykluczenie z użycia na pewien czas. Im pompa lżejsza, tym delikatniejsze podzespoły ją budujące, tym bardziej awaryjne przy intensywnej eksploatacji. Jeśli nie potrzebujemy przenośnej pompy infuzyjnej, to może lepiej zainwestować w taką o większej wadze, ale za to bardziej wytrzymałą.

Niewątpliwą zaletą pomp dwustrzykawkowych jest obsługa dwóch torów infuzyjnych za pomocą jednego urządzenia. Takie „podwójne” zestawy były namiastką do bardziej złożonych, ale analogicznych w konstrukcji, stacji dokujących. Te ostatnie to po prostu zestawy 4, 6 lub 8 jednostek infuzyjnych spięte za pomocą jednego panelu. Stacje dokujące są bardzo wygodne w miejscach, gdzie jest duże nagromadzenie aparatury medycznej – wszystkie pompy są w jednym miejscu i łatwo je kontrolować. Niekiedy daje się słyszeć opinie, że przy pompach dwustrzykawkowych istnieje możliwość pomylenia torów. Producenci zaprzeczają temu twierdzeniu tłumacząc, że zapobiega temu np. oznaczenie klawiatur i torów infuzyjnych innymi kolorami oraz wiele zabezpieczeń technicznych podczas programowania infuzji.

Pompy do infuzji - co jest obecnie standardem?

Przeglądając parametry pomp infuzyjnych dostępnych na polskim rynku, trzeba przyznać, że nie odbiegają standardem od tych europejskich. Cechują się wysokim bezpieczeństwem dla pacjenta i personelu, bezawaryjnością, ergonomią i łatwością obsługi. Do standardowych funkcji tych aparatów należą:

 • systemy programowania dawki z trybem ustawiania prędkości, objętości i czasu w różnych kombinacjach,
 • tryby pracy umożliwiające programowanie w jednostkach objętościowych lub wagowych, możliwość infuzji w trybie ciągłym, z przerwami, z profilami lub PCA,
 • podgląd i zmiana parametrów w trakcie infuzji,
 • szybki start po ustawieniu parametrów,
 • precyzyjne podawanie dawki w jednym wstrzyknięciu (tzw. BOLUS),
 • system anty-bolus,
 • praca ze strzykawkami w zakresie pojemności od kilku do 60 ml (na rynku są też takie do 140 ml),
 • automatyczne chwytanie i rozpoznawanie typu i rozmiaru strzykawki,
 • duża dokładność wlewu,
 • połączenie pompy z systemem informatycznym poprzez stację dokującą,
 • możliwość przegrywania biblioteki leków z pompy do pompy lub z sieci informatycznej szpitala,
 • zapis historii zdarzeń dostępny z pulpitu pompy i w postaci formatu xml.

Funkcje pomp infuzyjnych - na co zwrócić uwagę?

Warto przyjrzeć się również innym przydatnym funkcjom proponowanym przez producentów. Na rynku dostępne są pompy infuzyjne, które mogą pobierać płyny z dwóch różnych źródeł, np. z butelki i ze strzykawki jednocześnie. Przed zakupem sprawdźmy, czy urządzenie ma możliwość podawania leku niezależnie od jego lepkości oraz ilości i wielkości kropli – jest to szczególnie ważne, jeśli pompa używana jest do wielu różnych substancji. Dobrze, jeśli aparat posiada opcję odpowietrzania, tzw. pułapkę powietrzną, a także czy ma automatyczne zabezpieczenie przed wolnym przepływem. Przydatna jest również funkcja pomiaru i wyświetlania aktualnego ciśnienia panującego w układzie.

Sprawdź produkty w kategorii: Pompy infuzyjne >>