Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pompy infuzyjne - część 1: Pompy jedno- czy dwustrzykawkowe?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2011-11-14
Kierunek rozwoju pomp infuzyjnych to przede wszystkim zwiększenie precyzji podawania płynów. W porównaniu z urządzeniami, które były standardem jeszcze kilka lat temu, obecne pompy są znacznie bezpieczniejsze dla pacjenta. Producenci kładą nacisk przede wszystkim na eliminację błędnego dawkowania i podawania leku, większą dokładność aparatów oraz uproszczenie obsługi.

Pompy jedno- czy dwustrzykawkowe, a może stacje dokujące? To, który z systemów wybierzemy, wynika przede wszystkim z tego, do czego chcemy go wykorzystać. W jednych placówkach ważna będzie mobilność i prostota urządzeń, w innych możliwość zgromadzenia wszystkich jednostek infuzyjnych w jednym miejscu. Wszystkie z wymienionych systemów mają swoje wady i zalety, ale są one raczej kwestią subiektywną, a zdania specjalistów na ich temat są podzielone.

Pompy jednostrzykawkowe to proste, lekkie, łatwe w obsłudze i bezpieczne aparaty. W tym wypadku nie ma szans na błędne podłączenie strzykawek. Ich dużą zaletą jest możliwość spinania pojedynczych urządzeń w większe zestawy za pomocą stacji dokujących. Dodatkowo istnieje możliwość podłączenia takiego kompleksu do sieci informatycznej szpitala, co znacznie ułatwia nadzór. Z drugiej strony mają też swoje wady. Jeśli sprzęt jest lekki i łatwy w transporcie, to częściej jest narażony na uszkodzenia, a wymiana części i naprawa pompy to już spory wydatek, ale też wykluczenie z użycia na pewien czas. Im pompa lżejsza, tym delikatniejsze podzespoły ją budujące, tym bardziej awaryjne przy intensywnej eksploatacji. Jeśli nie potrzebujemy przenośnej pompy, to może lepiej zainwestować w taką o większej wadze, ale za to bardziej wytrzymałą.

Niewątpliwą zaletą pomp dwustrzykawkowych jest obsługa dwóch torów infuzyjnych za pomocą jednego urządzenia. Takie „podwójne” zestawy były namiastką do bardziej złożonych, ale analogicznych w konstrukcji, stacji dokujących. Te ostatnie to po prostu zestawy 4, 6 lub 8 jednostek infuzyjnych spięte za pomocą jednego panelu. Stacje dokujące są bardzo wygodne w miejscach, gdzie jest duże nagromadzenie aparatury medycznej – wszystkie pompy są w jednym miejscu i łatwo je kontrolować. Niekiedy daje się słyszeć opinie, że przy pompach dwustrzykawkowych istnieje możliwość pomylenia torów. Producenci zaprzeczają temu twierdzeniu tłumacząc, że zapobiega temu np. oznaczenie klawiatur i torów infuzyjnych innymi kolorami oraz wiele zabezpieczeń technicznych podczas programowania infuzji.

Co jest obecnie standardem?

Przeglądając parametry pomp dostępnych na polskim rynku, trzeba przyznać, że nie odbiegają standardem od tych europejskich. Cechują się wysokim bezpieczeństwem dla pacjenta i personelu, bezawaryjnością, ergonomią i łatwością obsługi. Do standardowych funkcji tych aparatów należą:
 • systemy programowania dawki z trybem ustawiania prędkości, objętości i czasu w różnych kombinacjach,
 • tryby pracy umożliwiające programowanie w jednostkach objętościowych lub wagowych, możliwość infuzji w trybie ciągłym, z przerwami, z profilami lub PCA,
 • podgląd i zmiana parametrów w trakcie infuzji,
 • szybki start po ustawieniu parametrów,
 • precyzyjne podawanie dawki w jednym wstrzyknięciu (tzw. BOLUS),
 • system anty-bolus,
 • praca ze strzykawkami w zakresie pojemności od kilku do 60 ml (na rynku są też takie do 140 ml),
 • automatyczne chwytanie i rozpoznawanie typu i rozmiaru strzykawki,
 • duża dokładność wlewu,
 • połączenie pompy z systemem informatycznym poprzez stację dokującą,
 • możliwość przegrywania biblioteki leków z pompy do pompy lub z sieci informatycznej szpitala,
 • zapis historii zdarzeń dostępny z pulpitu pompy i w postaci formatu xml.

Warto przyjrzeć się również innym przydatnym funkcjom proponowanym przez producentów. Na rynku dostępne są pompy, które mogą pobierać płyny z dwóch różnych źródeł, np. z butelki i ze strzykawki jednocześnie. Przed zakupem sprawdźmy, czy urządzenie ma możliwość podawania leku niezależnie od jego lepkości oraz ilości i wielkości kropli – jest to szczególnie ważne, jeśli pompa używana jest do wielu różnych substancji. Dobrze, jeśli aparat posiada opcję odpowietrzania, tzw. pułapkę powietrzną, a także czy ma automatyczne zabezpieczenie przed wolnym przepływem. Przydatna jest również funkcja pomiaru i wyświetlania aktualnego ciśnienia panującego w układzie.