Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Już po pierwszym pilotażu e-recept

redakcja | 2011-10-07
W województwie wielkopolskim przeprowadzono pierwszy pilotażowy projekt  związany z wystawianiem recept w formie elektronicznej (tzw. e-recepty) Niedługo czas na kolejny etap - połączenie e-recept z indywidualnymi kontami internetowymi.


Program e-recepta był przez ostatnie pięć i pół miesiąca realizowany w powiecie leszczyńskim na zlecenie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Jego wstępne wyniki potwierdzają korzyści, jakie daje zastąpienie papierowej recepty wersją elektroniczną. Dla lekarza stanowią one nie tylko ułatwienie w wystawianiu druku, ale także metodę zminimalizowania ryzyka wypisania niewłaściwych leków. E-recepta redukuje też do minimum niebezpieczeństwo wydania niewłaściwego produktu przez farmaceutę. Przede wszystkim jednak ułatwia ona zakup leków. Na wszystkich tych rozwiązaniach znacząco korzystają pacjenci.

>> Już jest nowy e-book o kontrolach! "Kontrole NFZ, Ministra Zdrowia i organów tworzących podmioty lecznicze" Zamów już dzisiaj! <<

Próba na której przeprowadzono pionierski program była jednak bardzo nieliczna. W sumie wystawiono ok. 3000 recept. Na przeszkodzie w liczniejszym udziale w programie stanęły z jednej strony obawy aptekarzy, z drugiej uwarunkowania prawne związane z wystawianiem recept.

>> Zamów magazyn "Serwis Kadry Zarządzającej ZOZ". Pierwszy numer zupełnie za darmo!  Sprawdź naszą stronę internetową! <<

Aptekarze i lekarze są przekonani, że prawo zabrania przekazywania danych zawartych na recepcie jakimkolwiek podmiotom innym niż NFZ. Tymczasem świadczeniodawcy, którzy przystąpią do programu mają udostępniać firmie obsługującej system dane nie tylko o pacjencie, ale także np. o stopniu naukowym posiadanym przez lekarza, który ją wystawił.
Kiedy pacjent ma prawo do wizyty domowej lekarza POZ
25.02.2011Dariusz Poznański, Ministerstwo Zdrowia, Departame&hellip
Gdzie przechowywać paszport techniczny urządzeń medycznych
24.01.2011Krzysztof Tuczapski/Prezes zarządu Zamojskiego Szp&hellip
Jak prowadzić dokumentację medyczną od 1 stycznia 2011 r.
01.04.2011Dariusz Poznański , Departament Organizacji Ochron&hellip
Ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez Senat
06.04.2011Serwis Kadry Zarządzającej ZOZ
więcej