Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Rehabilitacja kardiologiczna - za droga na polskie warunki?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2011-10-17
Zapotrzebowanie na kompleksową rehabilitację po zabiegach kardiologicznych jest ogromne, a ciągle brakuje placówek, które mogłyby świadczyć takie usługi. Być może wynika to z wysokich wymagań, jakie stawiane są dobrym ośrodkom tego typu. 

Poza podstawowymi zestawami składającymi się ze stanowiska komputerowego (jednostka centralna ze specjalnym oprogramowaniem) zintegrowanego z bieżnią lub cykloergometrem, wymagane są aparaty do monitorowania pracy serca pacjenta i ciśnienia tętniczego krwi. Oprócz tego dla każdego pacjenta trzeba przygotować pokój, musi mieć odpowiednią przestrzeń, dostęp do konsultacji diabetologicznych, a czasami również psychologicznych. 

A ile kosztuje sprzęt? 

System rehabilitacji kardiologicznej to wydatek rzędu od 30 do 150 tysięcy zł w zależności od klasy sprzętu. Na cenę zestawu mają wpływ przede wszystkim komputer (jednostka centralna) z oprogramowaniem, stanowiska treningowe (komplety z bieżnią są nieco droższe od tych z cykloergometrem), a także dodatkowe wyposażenie (sprzęt do pomiarów parametrów życiowych pacjenta, mocowanie elektrod EKG, itp.). Przewiduje się, że taki zestaw powinien sprawnie funkcjonować do 10 lat. Jednak z praktyki widać, że na jego trwałość ma wpływ kilka różnych czynników, m.in.: materiały budujące urządzenie, regularne serwisowanie, używanie sprzętu i jego konserwacja zgodnie z zaleceniami producenta, wykorzystywanie do obsługi komputerów przeznaczonych tylko do tego celu z aktualnym oprogramowaniem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Stanowiska do rehabilitacji kardiologicznej kupuje się z założeniem, że pacjenci będą w stanie z nich intensywnie korzystać przez długie lata, dlatego już na początku koniecznie trzeba zwrócić uwagę na długość i warunki gwarancji oraz dostępność serwisu w okresie pogwarancyjnym. Jeszcze przed zakupem zwróćmy uwagę, czy produkt jest zarejestrowany jako wyrób medyczny. Jeśli w przyszłości chcemy zwiększyć liczbę zestawów, sprawdźmy na jakiej zasadzie dostawca udziela nam licencji na oprogramowanie. Zdarzają się przypadki, kiedy przy zakupie kolejnego zestawu, musimy również dokupić kolejną kopię programu.