Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"GP": Niezdrowe zadłużenie

Gazeta Prawna | 2008-12-16

Sejmowi nie uda się odrzucić prezydenckiego weta do trzech z sześciu ustaw zdrowotnych. Rząd zachęca szpitale do przekształceń w spółki w zamian za ich częściowe oddłużenie. Długi samorządów spowodują, że w spółki nie przekształcą się najbardziej zadłużone szpitale, np. wojewódzkie- pisze Gazeta Prawna.

Sejmowi nie uda się odrzucić prezydenckiego weta do trzech z sześciu ustaw zdrowotnych. Rząd zachęca szpitale do przekształceń w spółki w zamian za ich częściowe oddłużenie. Długi samorządów spowodują, że w spółki nie przekształcą się najbardziej zadłużone szpitale, np. wojewódzkie.

Dzisiaj sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się prezydenckimi wetami do trzech ustaw z tzw. pakietu zdrowotnego. W czwartek odbędzie się natomiast głosowanie nad ich odrzuceniem. Bez głosów lewicy nie ma na to szans. A ta, jak wynika z wypowiedzi jej członków, nie zamierza wesprzeć koalicji. Nie będzie więc obowiązkowych przekształceń wszystkich samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SP ZOZ) w spółki.

Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że rząd rezygnuje ze swoich planów. Zachętą do przekształceń, chociaż już nieobowiązkowych, mają być pieniądze w budżecie na ich oddłużenie. Resort zdrowia zapewnia, że już ponad 70 szpitali jest gotowych do przekształceń. Problemem może okazać się jednak nie zadłużenie samych SP ZOZ, ale samorządów, które są ich organami założycielskimi - czytamy w "Gazecie Prawnej".

- Zawetowanie ustaw spowodowało, że musimy posługiwać się przepisami obowiązującej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z 1991 roku. Zgodnie z nimi w momencie likwidacji SP ZOZ wszystkie jego zobowiązania przejmuje organ założycielski, czyli samorząd - mówi Jakub Szulc, wiceminister zdrowia.

Dodaje, że jeśli sam samorząd ma dług w wysokości np. 55 proc. swojego rocznego budżetu, to każdy dodatkowy milion przejętych zobowiązań szpitala skutkuje wprowadzeniem tam zarządu komisarycznego.

- To może być poważny problem ograniczający liczbę przekształcanych placówek medycznych - uważa wiceminister zdrowia.

Przepisy stanowią, że samorząd nie może zadłużać się ponad 60 proc. planowanych dochodów. Dlatego też, jak podkreślają eksperci, z rządowego programu w pierwszej kolejności skorzystają małe szpitale powiatowe, z niskim zadłużeniem. Zdecydowanie trudniej będzie to zrobić placówkom wojewódzkim i klinicznym.

Również samorządy zdają sobie z tego sprawę.

- W pierwszej kolejności do zmiany formy prawnej przygotowywane są szpitale powiatowe ze stosunkowo małymi długami. Na razie nie planujemy przekształceń w szpitalach wojewódzkich - mówi Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Dominika Sikora

 

Gazeta Prawna 16.12.2008

Brak tagów