Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Meble medyczne - część 2: Łóżka i fotele medyczne

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2011-08-30
W przypadku mebli medycznych nie warto szukać oszczędności - łóżka, fotele lub stoły operacyjne są tak intensywnie eksploatowane w każdej placówce medycznej, że opłaca się zainwestować w ich wysoką jakość. W drugiej części przewodnika udowadniamy, jak łóżko może pomagać w leczeniu pacjenta oraz jakie są cechy dobrego fotela.

Łóżka mają leczyć. Specyfika łóżka, a więc i jego cena, ściśle związane są z miejscem i zakresem jego wykorzystania. Najtańsze są te proste, z niewielkim zakresem regulacji, najczęściej wykorzystywane w ogólnych salach chorych – są do kupienia już za kwoty rzędu 2-3 tysięcy. Półkę wyżej stoją łóżka wielofunkcyjne, złożone z kilku regulowanych segmentów, z napędem elektrycznym – na te trzeba wydać już od 15 do 20 tys. złotych. Najbardziej zaawansowane technicznie dla oddziałów intensywnej terapii to wydatek nawet około 50-60 tysięcy. 

Łóżka szpitalne są obecnie postrzegane jako narzędzie wspomagające proces terapeutyczny pacjenta. I w tym kierunku będą udoskonalane. Z jednej strony mają podnosić bezpieczeństwo i komfort pacjenta, z drugiej – ułatwiać pracę personelowi szpitala. A w jaki sposób to robią? To przede wszystkim technologie związane z poprawą skuteczności terapii odleżynowych, pokrycie łóżek substancjami antybakteryjnymi, co ogranicza namnażanie drobnoustrojów – a co za tym idzie – podwyższa higienę łóżka i minimalizuje liczbę zakażeń w szpitalu. To także wspieranie terapii pacjenta oraz zwiększanie jego bezpieczeństwa, m.in. poprzez alarmy informujące o nieprawidłowym położeniu łóżka i innych sytuacjach mu zagrażających. Ważna jest również ergonomia i wygoda dla personelu medycznego. Przykładem są tu współpracujące z łóżkami systemy podnoszenia pacjentów. 

Kupując łóżko, z jednej strony trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania łóżka, z drugiej – ogromne znaczenie ma dobrze dopasowany materac. Jego wartość ma również odbicie w cenie – koszty zakupu materaca mogą stanowić nawet połowę wartości sprzętu. Można kupić różnego rodzaju materace piankowe i są one stosunkowo tanie, ale materace pneumatyczne to już zupełnie inna półka zakupowa. Ale na tym akurat elemencie wyposażenia nie warto oszczędzać. Z założenia ma on być intensywnie eksploatowany i długo służyć, więc warto zainwestować w jego trwałość i dobrą jakość, a co najważniejsze – to z nim pacjent ma styczność w zasadzie cały czas podczas swojego pobytu w szpitalu, dlatego trzeba zadbać o jego dobre samopoczucie i szybki powrót do zdrowia.

A czemu jeszcze warto się przyjrzeć przed zakupem? 

Ważna jest możliwość i sposób sterowania całym oraz poszczególnymi segmentami łóżka, jakość materiałów, z których wykonane są jego podzespoły – z opinii użytkowników wynika, że ma to ogromny wpływ na jego zużycie i późniejsze wydatki na serwis pogwarancyjny. Nie bez znaczenia jest jego waga, łatwość transportu, możliwość zamontowania dodatkowego wyposażenia, łatwość czyszczenia i dezynfekcji. 

Koncepcja „łóżka leczącego” zakłada jego współpracę ze sprzętem znajdującym się w jego otoczeniu, na który składają się: mobilny lub sufitowy aparat do podnoszenia pacjenta do pozycji siedzącej (oraz jego powrót do pozycji horyzontalnej), panel naścienny z oświetleniem i podłączeniem wszystkich niezbędnych mediów, dostęp do multimediów, zintegrowanie łóżka z komputerowym systemem szpitalnym (tzw. idea „smart bed”), monitor funkcji życiowych pacjenta, lokalizator łóżka ułatwiający transport, odpowiednio wyposażona szafka przyłóżkowa. To wszystko ma wpływać na poprawę ergonomii, co z jednej strony zwiększa komfort i bezpieczeństwo pacjenta, a z drugiej – odciąża i znacznie ułatwia pracę personelowi.

Smart bed

To najnowsza generacja łóżek szpitalnych, które dzięki elektronicznemu systemowi zapamiętywania danych, mogą w każdej chwili dostarczyć informacji m.in. o czasie używania określonych pozycji terapeutycznych i rodzaju prowadzonej terapii, zbierają podstawowe dane o stanie pacjenta i czasie, który spędza w łóżku (lub czy samowolnie go nie opuszcza). Łóżko jest traktowane jako nośnik informacji, które dodatkowo przesyła dane za pomocą nadajników bluetooth do komputera personelu, który w ten sposób zdalnie monitoruje sytuację na oddziale.

Na czym posadzić pacjenta?

Fotele, głównie te wykorzystywane w ginekologii, stomatologii, dermatologii lub chirurgii, mają spełniać dwie podstawowe funkcje - pozwalają na swobodny dostęp do pacjenta i jego odpowiednie ułożenie, a z drugiej strony sprawiają, że leczonemu jest po prostu wygodnie, co zmniejsza jego lęk przed zabiegami. W przypadku prywatnych placówek ważny jest też jego wygląd, który ma duże znaczenie dla prestiżu gabinetu. 

Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry fotel? Podstawą jest wygodne, miękkie siedzisko, bezszwowe, łatwe do czyszczenia i zapobiegające zbieraniu się nieczystości w zakamarkach. Dodatkowo powinno mieć szeroki zakres regulacji, sterowanie elektryczne (przez pedał nożny lub bezprzewodowe), z możliwością obracania i pozycjonowania według potrzeb. Ważna jest stabilność fotela, szczególnie jeśli jest to wersja mobilna, warto wtedy przyjrzeć się systemowi blokad na kółka. Przydatna jest możliwość uzupełnienia o dodatkowe wyposażenie - w zależności od specyfiki gabinetu mogą to być przystawki (np. chirurgiczna podpórka ręki ze statywem), wysięgniki lub tace na narzędzia na regulowanym ramieniu. W ginekologii sprawdzają się fotele z wbudowanymi szufladami. To świetne i podręczne miejsce na narzędzia i sprzęt jednorazowy. Szuflady są tak skonstruowane, że jeśli są zamknięte, to nic z zewnątrz się do nich nie dostanie (co zapobiega np. zalaniu).