Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Meble medyczne - część 1: Stoły operacyjne

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2011-08-02
W przypadku mebli medycznych nie warto szukać oszczędności - łóżka, fotele lub stoły operacyjne są tak intensywnie eksploatowane w każdej placówce medycznej, że opłaca się zainwestować w ich wysoką jakość. W pierwszej części przewodnika pokazujemy, jaki typ stołu operacyjnego pozwala wykonać więcej operacji w tym samym czasie.

Koszt wyposażenia placówki ochrony zdrowia w meble medyczne istotnie się różni w zależności od jej specyfiki i przeznaczenia łóżek i stołów operacyjnych. Zupełnie inaczej będą się kształtować ceny wyposażenia sali do cięć cesarskich w porównaniu ze sprzętem z sal ortopedycznych, które wymagają o wiele droższych segmentowanych stołów z możliwością ustawienia pacjenta w dowolnej pozycji. Ogólnie można powiedzieć, że im bardziej wyspecjalizowane zabiegi są prowadzone, tym droższy jest koszt wyposażenia sali lub oddziału w odpowiedni sprzęt. Najtańszy stół operacyjny to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale ceny tych z najwyższej półki z dodatkowym wyposażeniem oscylują nawet w granicach miliona złotych. Jak widać rozpiętość cenowa jest olbrzymia. Specjaliści z branży oceniają, że nowoczesny stół dobrej jakości można kupić już za 150-300 tysięcy.

Jaki stół wybrać?

Widocznym trendem na rynku jest zwiększanie uniwersalności stołów i ich przystosowanie do śródoperacyjnego rentgenowskiego badania pacjenta (czyli tzw. przezierność). W tym momencie producenci stawiają na wielofunkcyjność stołu, to właśnie ta cecha decyduje o jego jakości. Takie rozwiązanie jest ogromną zaletą dla kupującego. Placówki służby zdrowia najczęściej mają dosyć ograniczony budżet i możliwość wykorzystania jednego stołu do kilku różnych zabiegów znacznie ogranicza wydatki. O przydatności stołu decyduje liczba dodatkowych akcesoriów, które będzie można do niego zainstalować. Obecnie standardem jest zakup bazowego stołu i uzupełnianie go o niezbędne przystawki.

Do wyboru są stoły o napędach mechanicznych, hydraulicznych, elektromechanicznych i elektrohydraulicznych. Te dwa pierwsze typy już w zasadzie nie są spotykane na rynku, bo wymagają użycia siły fizycznej do ustawienia, i w porównaniu ze stołami wyższej klasy są mało wygodne i niepraktyczne. Standardowo producenci wykorzystują napędy elektrohydrauliczne i elektromechaniczne. Zaletą tego pierwszego jest możliwość bardzo precyzyjnego manewrowania stołem przy pomocy sterowników, a nawet zdalnie dzięki układom na podczerwień. Są one tańsze od elektromechanicznych, które z kolei pozwalają na uzyskanie o wiele większych kątów przy ustawieniu stołu. Napędy elektromechaniczne stosuje się w urządzeniach z systemami wymiennych blatów. Powoli takie stoły stają się standardowym wyposażeniem, przynajmniej tych większych placówek. I słusznie, gdyż są stabilne, wygodne, łatwe w obsłudze i pozwalają na zredukowanie przerw pomiędzy operacjami, co ma wymierne przełożenie na kwestie finansowe. Prosty system składa się z podstawy stołu, wymiennego mechanicznego blatu oraz wózka do transportu. Posiadanie takiego sprzętu pozwala na przygotowanie pacjenta do zabiegu, jego znieczulenie, przeprowadzenie operacji, a następnie pobyt na sali pooperacyjnej wciąż na tym samym blacie. Nie ma potrzeby przenoszenia go. Ponadto zdaniem personelu znacznym udogodnieniem jest ustawianie odpowiedniej pozycji stołu przy użyciu pilota, a nie – jak do tej pory – mechanicznie przy użyciu siły. Istotną kwestią jest podzielenie blatu na segmenty i łatwość zamontowania różnych przystawek – te dwie cechy pozwalają na ułożenie pacjenta w pogodnej pozycji na stole. Te nowoczesne stoły często w standardzie mają materace zapobiegające powstawaniu lub podrażnianiu odleżyn, co ma szczególne znaczenie podczas długich operacji.

Które paramentry stołu są ważne?

Podsumowując - cechy blatów, którym warto się przyjrzeć podczas wyboru stołu operacyjnego, to m.in.: liczba segmentów, z których się składa – może ich być 5, 6 lub nawet 8; łatwość demontażu i ustawienia pojedynczych segmentów, ich zabezpieczenia i blokady; przezierność segmentów dla promieni RTG, co umożliwia wykonanie zdjęć i śródoperacyjne monitorowanie pacjenta przy użyciu ramienia C oraz jakość materaców – powinny być antystatyczne, bezszwowe, matowe, łatwe do czyszczenia i odporne na działanie środków dezynfekcyjnych. Konstrukcja nośna powinna być wykonana ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej, posiadać specjalny panel przyłączeniowy, dzięki któremu łatwo można przenieść blat na wózek. Ponadto można wybierać wśród opcji stacjonarnych lub mobilnych, przy tych drugich warto przyjrzeć się, czy posiada centralną blokadę kół z możliwością uruchomienia z pilota. Zwróćmy jeszcze uwagę na regulację wysokości blatu, przechyłów bocznych i wzdłużnych, przechyły Trendelenburga i anty-Trendelenburga realizowane za pomocą układu elektrohydraulicznego, regulacje przesuwu wzdłużnego blatu, nachylenia oparcia pleców i podnóżków za pomocą siłowników elektrycznych. Przyjrzyjmy się funkcjom uzyskiwanym z pilota, jak np. poziomowanie blatu, pozycja flex i reflex, a także możliwości wypiętrzania ławeczki nerkowej.

Jeśli zdecydujemy się na zakup stołu z wymiennym blatem, to warto zwrócić uwagę na wózki do ich transportu. Dostępne są w sprzedaży modele, które pozwalają na automatyczne zdejmowanie blatu z podstawy stołu, lub odwrotnie – przeniesienie blatu z wózka transportowego na stabilną kolumnę stołu. Obie części tego układu mają specjalne gniazda i są zabezpieczone za pomocą mechanizmu ryglującego. Dla bezpieczeństwa i stabilności układu ważna jest centralna blokada kół z dwoma kołami kierunkowymi ułatwiającymi najazd na podstawę stołu. Najczęściej wózki są wykonane z nierdzewnej i kwasoodpornej stali, co sprawia że są trwałe, a zarazem łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Tak jak w przypadku blatów, przy wózkach warto przyjrzeć się regulacji wysokości. Można kupić wózki o stałej wysokości lub z możliwością jej regulacji – najnowsze typy mają opcje zmiany wysokości oraz przechyłów wzdłużnych.