Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": Protesty przeciwko wycenom NFZ

Rzeczpospolita | 2008-12-16

Jutro przed siedzibą NFZ przeciwko proponowanym wycenom będą protestować związki zawodowe lekarzy i pięlgniarek. Fundusz wystosował oficjalny komunikat w tej sprawie, a resort zdrowia twierdzi, że sprawa wycen jest otwarta - informuje Rzeczpospolita.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy organizuje protest przeciwko wycenie świadczeń medycznych proponowanej przez Fundusz w kontraktach na 2009 r.
W ocenie związkowców, NFZ "nieodpowiedzialnie zaniżył" ceny świadczeń. Taka sytuacja szkodzi zarówno lekarzom, jak i pacjentom - podkreśla OZZL. Zdaniem związkowców, działania Funduszu mogą doprowadzić w styczniu do chaosu i niepokojów w służbie zdrowia.
Do jutrzejszego protestu lekarzy przed siedzibą centrali Narodowego Funduszu Zdrowia przyłączą się pielęgniarki - poinformowała wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Longina Kaczmarska.
"Nie może być tak, że państwo decyduje o zmniejszeniu nakładów na lecznictwo szpitalne, a płacą za to pacjenci i pracownicy. Cena 51 zł za punkt rozliczeniowy, którą proponuje dyrektorom szpitali NFZ, jest nie do przyjęcia. Nie pozwoli ona na odpowiednie finansowanie świadczeń i wynagradzanie pracowników. Jej celem jest chyba doprowadzenie do upadłości szpitali" - powiedziała Kaczmarska.
Przewodniczący mazowieckiego oddziału OZZL Maciej Jędrzejowski poinformował, że w woj. mazowieckim kontrakty z Funduszem na 2009 r. podpisały tylko pojedyncze szpitale. "Istnieje wyraźna groźba, że pacjenci będą płacić w styczniu za planowe zabiegi z własnych środków, bo szpitale nie otrzymają pieniędzy z NFZ" - powiedział Jędrzejowski.
Warunkom stawianym przez NFZ w kontraktach na 2009 r. sprzeciwia się większość dyrektorów szpitali wojewódzkich, powiatowych oraz klinicznych. W ich ocenie proponowana wycena punktu rozliczeniowego nie pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie lecznic, może doprowadzić do ich zadłużenia, a także do wprowadzenia od stycznia odpłatności za planowe zabiegi.
W ocenie dyrektorów szpitali klinicznych i instytutów medycznych, przyjęcie propozycji NFZ, jest równoznaczne ze zgodą na "lawinowe" zadłużanie ich lecznic.

 

Rzeczpospolita, 16.12.2008

Brak tagów