Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Przenośny echokardiograf GE Vivid q w ostatniej misji promu kosmicznego Atlantis

MedicalOnline.pl | 2011-07-29
Przenośny echokardiograf GE Vivid q  w ostatniej misji promu kosmicznego Atlantis

21 lipca prom kosmiczny Atlantis wrócił ze swojej ostatniej misji. Po 30 latach i 135 misjach zakończyła się epoka wahadłowców. Jedną z wielu ról, które pełniły te statki kosmiczne były również różnorodne badania. Gdy Atlantis 8 lipca wystartował w swoją ostatnią podróż, miał na pokładzie echokardiograf GE Healthcare Vivid™ q. NASA wybrała specjalnie dostosowany system Vivid q, by w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbadać wpływ długotrwałych lotów w warunkach mikrograwitacji na astronautów.

Vivid q to echokardiograf wielkości laptopa, który podaje dane kliniczne i pokazuje wysokiej jakości obrazy serca, co ma kluczowe znaczenie dla oceny funkcjonowania serca i jego poszczególnych naczyń. Dane te będą wykorzystywane w zintegrowanych badaniach układu krążenia prowadzonych przez NASA, w których analizuje się siłę mięśni serca człowieka w trakcie długotrwałych lotów kosmicznych, jakie mogą być konieczne w przypadku wypraw na Marsa lub do pobliskich asteroid albo długiego pobytu na stacji kosmicznej. 

Przenośny echokardiograf GE Vivid q

„To bardzo ekscytujące, że nasze produkty zostały wybrane do tak wyjątkowej misji” — powiedział Arvind Gopalratnam z GE Healthcare. „Zebrane informacje mogą przynieść pożytek wszystkim pacjentom, nie tylko przyszłym astronautom”.

Ultradźwiękowe badanie serca jest także częścią kompleksowego realizowanego przez NASA badania Integrated Resistance and Aerobic Training Study (SPRINT), które pozwoli ocenić przydatność krótkotrwałych, intensywnych ćwiczeń w zapobieganiu utracie mięśni, osłabieniu kości i pogorszeniu funkcji układu krążenia u astronautów. Urządzenie GE Vivid q odegrało również ważną rolę w eksperymencie Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie ultrasonografia naczyniowa (Vascular Echography), w którym zostało wykorzystane do badania zmian w naczyniach krwionośnych astronautów przebywających w stanie nieważkości. 

Prom kosmiczny Atlantis oraz Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS),  Maj 2010

Oczywiście, nie jest łatwo dostać się na ostatni lot promu kosmicznego. Jednakże, gdy na początku tego roku przestało działać dotychczasowe, już 10-letnie urządzenie ultradźwiękowe w laboratorium badań organizmu ludzkiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, NASA zwróciła się do GE prośbą o dostarczenie nowego. System Vivid q przeszedł rygorystyczne testy NASA, które obejmowały próby dotyczące promieniowania, temperatury, odporności na ogień i natężenia dźwięku generowanego przez to rozwiązanie oraz zgodności elektromagnetycznej z uwzględnieniem wymagań stawianych urządzeniom klasy kosmicznej. 

Udział w badaniach kardiologicznych jest elementem stałej współpracy GE z NASA, która obejmuje dostawy sprzętu do sterowania radiowego używanego w trakcie wszystkich załogowych lotów kosmicznych, od Gemini po Apollo, generatorów termoelektrycznych zasilających obydwa statki kosmiczne Voyager oraz klejów mocujących płytki na zewnętrznej powierzchni promu kosmicznego. Oferowane przez Vivid q skanowanie panoramiczne serca nie było nigdy wcześniej dostępne w przestrzeni kosmicznej.

Przenośny echokardiograf GE Vivid q

Vivid q to najwyższej klasy przenośny aparat echokardiograficzny. Łączy w sobie najwyższą jakość obrazowania, analizy i pomiarów z cechami doskonałego aparatu śródoperacyjnego, wszystko w konstrukcji o wadze około 5kg z zasilaniem akumulatorowym. System bazuje na oprogramowaniu i architekturze najwyższej klasy echokradiografów - VIVID 7, zachowując wszystkie cechy archiwizacji, przetwarzania postprocessingowego, zapewniając dodatkowo bezprzewodową łączność do przesyłania w sieciach komputerowych danych, obrazów czy ciągłego obrazu z sali operacyjnej. Wysokiej jakości 15" monitor LCD zapewnia komfortowy obraz w warunkach pracy w sali operacyjnej, intensywnego nadzoru, jak i w rutynowych badaniach. System oferuje możliwość obrazowania i pomiarów z wykorzystaniem anatomicznego trybu M-mode, obrazowanie w trybie Dopplera Tkankowego kolorowego lub spektralnego. Unikatową funkcją - bazującą na technologicznych podstawach funkcji Strain jest obrazowanie kurczliwości oraz funkcja obrazująca synchroniczność fazy skurczowej. Aparat może być wyposażony w funkcję AFI (do badania funkcji kurczliwości LV) oraz automatyczne wyznaczanie frakcji wyrzutowej LV, bazujące na technologii 2D-Strain. Dostępne jest pełne spektrum sond: sektorowych, sonda przezprzełykowa, convex i liniowa. Dostępna jest również sonda wewnątrzsercowa ICE, która pozwala rozszerzyć znacznie zastosowania aparatu o procedury zabiegowe. Obrazowanie przepływów w technologii B-flow oraz automatyczny pomiar grubości Infima Media czynią z aparatu VIVID q wysokozaawansowane narzędzie badawcze w diagnostyce naczyniowej. Obrazy generowane przez system mogą być eksportowane na dyski DVD/CD-R w formatach: JPEG, AVI, MPEG, DICOM. Transfer danych i obrazów na pamięci typu PenDrive odbywa się za pomocą złącz USB.