Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": Koniec z reklamami aptek?

Rzeczpospolita | 2008-12-16

Ministerstwo Zdrowia przygotowało przepisy, które wprowadzą całkowity zakaz reklamowania aptek. Znajdują się one w projekcie nowelizacji prawa farmaceutycznego - informuje Rzeczpospolita.

Jak powiedział rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb, nowela przeszła już konsultacje społeczne.
- Obecnie trwają jeszcze uzgodnienia resortowe. Chcemy wprowadzić zakaz reklamowania aptek. Mają one świadczyć opiekę farmakologiczną, a nie reklamować swoje promocje. Nie będzie reklam typu: \‘u nas najniższe ceny\‘. W Polsce 10 proc. hospitalizacji wynika z nadmiernego przyjmowania leków. Jesteśmy pod tym względem w czołówce europejskiej. Chcemy to ograniczyć - podkreślił rzecznik.
Jak wyjaśnił, zgodnie z nowymi przepisami apteki nie będą mogły się reklamować m.in. na billboardach, plakatach i ulotkach. Informacje o promocjach będą mogły być dostępne wyłącznie na terenie aptek.
Dzięki nowelizacji prawa farmaceutycznego mają być uregulowane sprawy związane z bezpieczeństwem i jakością produktów leczniczych. Wprowadzone będą także przepisy ograniczające koncentrację na rynku farmaceutycznym.Zgodnie z projektem noweli, ceny i marże leków refundowanych ze środków publicznych będą ustalane urzędowo przez ministra zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów.
W ocenie MZ, umożliwi to wyeliminowanie znacznych różnic cen produktów leczniczych w aptekach, a ponadto spowoduje, że wysokość cen ustalanych na linii producent - hurtownik - aptekarz, zostanie ograniczona z korzyścią dla pacjenta.

 

Rzeczpospolita, 16.12.2008

Brak tagów