Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Lekarze mogą zapłacić za niektóre recepty

redakcja | 2011-07-19

NFZ przeprowadza drobiazgowe kontrole wystawianych  recept. Te, które zostaną uznane za przypadki nienależnej refundacji, obciążą samych lekarzy Związki zawodowe zapowiadają skargę na działania Funduszu do UOKiK.

Fundusz poinformował, że w zeszłym roku skontrolowano 1303 lekarzy, zażądano zwrotu 7,8 mln zł. Kontrole oraz rozsyłanie do lekarzy listów z łączną wyceną wystawionych przez nich recept są odbierane jako próba zastraszenia. NFZ usprawiedliwia się twierdząc, że listy mają wyłącznie cel informacyjny. Znane są jednak przypadki nałożenia kar za refundowane recepty. 100 000 zł musi oddać NFZ lekarz psychiatra, który przepisywał swoim pacjentom refundowany lek rispolept consta, podawany w formie zastrzyków. Fundusz zakwestionował recepty, które zostały przez niego wystawione pacjentom domów opieki społecznej, którzy nie spełniają przewidzianego dla tego leku wymogu „uporczywego braku współpracy”.

Sprawdź specjalny numer "Magazynu Kadry Zarządzającej ZOZ" - Dokumentacje i dane osobowe pacjenta - KLIKNIJ

Działania NFZ mogą przynieść bardzo niekorzystne rezultaty - wielu lekarzy, nie chcąc ryzykować finansowo, odmówi przepisania recepty na refundowany lek. Odbije się to na kieszeni pacjenta.
Kontrole mają jednak również pozytywne skutki - skłaniają lekarzy do większej uwagi przy wypisywaniu recept, zapobiegają pomyłkom i zmniejszają ilość leków niepotrzebnie przepisanych na życzenie pacjenta. Związkowcy zarzucają  NFZ nadużywanie pozycji monopolisty na runku usług medycznych.

Kiedy pacjent ma prawo do wizyty domowej lekarza POZ
25.02.2011Dariusz Poznański, Ministerstwo Zdrowia, Departame&hellip
Gdzie przechowywać paszport techniczny urządzeń medycznych
24.01.2011Krzysztof Tuczapski/Prezes zarządu Zamojskiego Szp&hellip
Jak prowadzić dokumentację medyczną od 1 stycznia 2011 r.
01.04.2011Dariusz Poznański , Departament Organizacji Ochron&hellip
Ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez Senat
06.04.2011Serwis Kadry Zarządzającej ZOZ
więcej