Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": Kontrowersyjne analizy leków zlecane przez resort zdrowia

Rzeczpospolita | 2008-12-16

Analizę cen leków używanych w lecznictwie szpitalnym wykonuje dla ministerstwa zdrowia właściciel firmy doradczej współpracującej z koncernami farmaceutycznymi - informuje Rzeczpospolita.

Jak wynika z informacji "Rz" 40-letni Rafał Janiszewski wykonujący na zlecenie resortu zdrowia analizy cen leków używanych w lecznictwie szpitalnym, jest też właścicielem Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski, która pracuje m.in. dla firm farmaceutycznych.
W piśmie przesłanym "Rz" przez ministerstwo zdrowia wynika, że Janiszewski współpracę z resortem rozpoczął w 2005 r. Od tego czasu podpisał sześć umów, z czego ostatnią w 2008 r. "Umowy obejmowały swoim zakresem głównie analizy w zakresie cen leków w lecznictwie zamkniętym i ich wpływu na wycenę świadczeń zdrowotnych" - czytamy w dokumencie. Wynika z niego również, że resortu nic nie wie o współpracy firm farmaceutycznych z Janiszewskim.
Ministerstwo Zdrowia kierowane przez Ewą Kopacz wprowadziło nowe procedury antykorupcyjne dotyczące spotkań urzędników resortu z firmami farmaceutycznymi. Wszystko jest rejestrowane, protokołowane i zamieszczane na stronie internetowej. Tymczasem dzięki współpracy z resortem Janiszewski ma łatwiejszy dostęp do ministerstwa zdrowia: jest tam stałym gościem, spotyka się z kierownictwem resortu w tym minister Ewą Kopacz.

 

Rzeczpospolita, 16.12.2008

Brak tagów