Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Mammografy – które funkcje są ważne?

Milena Pietrzykowska | 2011-07-04
Najważniejszym warunkiem skutecznej diagnozy nowotworów piersi jest wykonanie zdjęć mammograficznych na wysokiej klasy sprzęcie. Na co zwrócić uwagę czy zakupie mammografu i jakie nowe rozwiązania przygotowali producenci?

Przede wszystkim system ucisku na pierś podczas badania. I tu producenci proponują różne rozwiązania. Warto wspomnieć o systemie zwanym „µPress” - ten mechanizm powoduje zmniejszanie prędkości ruchu płytki uciskowej proporcjonalnie do narastającej siły nacisku na pierś. Standardowo proponowane są również płytki dociskowe o zmiennym profilu docisku. Inną istotną kwestią są parametry związane z kompresją, czyli czy sterujemy nią ręcznie czy automatycznie, jakie jej typy są dostępne w aparacie oraz jak rozwiązany jest system dobierania i wyświetlania wartości kompresji.

W tych nowszych aparatach na stałe zagościły funkcje takie jak: pełna automatyka AEC, kontrola parametrów ekspozycji lub automatyczna kalibracja i testowanie układów. Przewaga aparatów cyfrowych nad analogowymi wynika również z ich możliwości bezpośredniego przetwarzania promieniowania na obraz. Pozwalają też na uzyskanie obrazów o wysokiej rozdzielczości, co wprawnemu oku radiologa gwarantuje dostrzeżenie nawet najmniejszej zmiany w piersi. Podobnie rzecz się ma z kontrastem – zdjęcia cyfrowe są ostre, wyraźne i czytelne. Ale i tu bywa różnie, bo wszystko zależy od rozdzielczości zastosowanego detektora – im wyższa jakość obrazu, tym sprzęt droższy. Dzięki mammografom cyfrowym uzyskuje się bardzo dokładne zdjęcie przy zastosowaniu niewielkiej dawki promieniowania, co ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa badanych osób. Coraz częściej w aparatach cyfrowych spotyka się tzw. kratki HTC. Są to systemy do redukcji promieniowania rozproszonego podczas badań. Kratki HTC pozwalają na uzyskanie o wiele lepszego kontrastu zdjęć w porównaniu z tymi samymi obrazami uzyskanymi z użyciem zwykłych liniowych kratek. Co to daje? Pozwala na znaczne polepszenie ostrości małych zmian (np. mikrozwapnień).

Jakie inne funkcje mogą się przydać? 

W aparatach często zainstalowana jest diagnostyczno-opisowa stacja lekarska, która mimo że wpływa na cenę sprzętu, to jest bardzo pomocna w sprawnym opisie i obróbce zdjęć. A co najważniejsze - ta funkcja znacznie przyspiesza pracę personelu. Bardzo przydatną opcją jest stosowanie oprogramowania dedykowanego do mammografii - niektórzy producenci proponują specjalistyczne narzędzia graficzne, obsługę baz danych pacjentek, a także podłączenie do sieci szpitalnej. W dobie szybko postępującej informatyzacji placówek medycznych sprawne przesyłanie danych i obrazów bezpośrednio z aparatu jest niewątpliwą zaletą.

Nowinki technologiczne

Tomosynteza to technologia nowej generacji pozwalająca na otrzymanie trójwymiarowego obrazu badanej piersi. Aparat wykonuje serię zdjęć pod różnym kątem, a następnie generuje przestrzenny model. Takie rozwiązanie ma ogromne znaczenie diagnostyczne. Te nowoczesne aparaty stosują bardzo niskie dawki promieniowania, jednocześnie pozwalając na uzyskanie zdjęć o dużym kontraście dzięki zastosowaniu kratek HTC.

Na polskim rynku są już dostępne zaawansowane systemy do biopsji piersi w pozycji poziomej z systemem próżniowym, tzw. systemy biopsyjne. Stają się one standardem wykorzystywanym przez światowe ośrodki kliniczne. Pozwala on na dokładne i precyzyjne zlokalizowanie zmiany chorobowej w piersi poprzez przedstawienie obrazu w cyfrowej postaci na monitorze z jednoczesną możliwością przetwarzania i obróbki obrazu. Takie urządzenie można również wykorzystać do usuwania niewielkich ognisk chorobowych i lokalizacji niewyczuwalnych zmian w piersiach. Pozioma pozycja znacznie ułatwia dostęp do badanego obszaru, a sam zabieg charakteryzuje się minimalną inwazyjnością.

Inną nowinką jest system do próżniowej biopsji piersi. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które umożliwia bardzo precyzyjną diagnostykę niepojących zmian wykrytych podczas podstawowego badania mammograficznego, USG lub w czasie samokontroli piersi. Jego ogromną zaletą jest możliwość użycia go pod jednoczesną kontrolą obrazowania stereotaktycznego, USG lub MRI. Sprzęt pozwala na wykonanie mało inwazyjnego i niezwykle krótkiego zabiegu, bo trwającego zaledwie kwadrans, a pacjentka już po kilkunastu minutach może opuścić gabinet. Wykorzystanie takich aparatów na większą skalę pozwala generować olbrzymie oszczędności na oddziałach chirurgicznych. Jeszcze o krok dalej idą aparaty do biopsji z funkcją kalibracji i samooczyszczania z dezynfekcją. Cały cykl pracy (pobranie próbki, kalibracja i czyszczenie) trwa jedyne 5 minut! Dodatkowo urządzenie pobiera całe i nienaruszone wycinki oraz ma możliwość pracy pod kontrolą USG lub rezonansu magnetycznego.