Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Wagi Medyczne

MedicalOnline.pl | 2011-06-06
Szpitale, przychodnie, gabinety lekarskie i inne zakłady opieki zdrowotnej mają różne warunki i wymogi. Rynek ważenia dla potrzeb medycyny odpowiada na nie szerokim spektrum osobowych wag medycznych: od wag noworodkowych po wagi wielofunkcyjne i te dla wózków inwalidzkich, od wag płaskich po wagi kolumnowe ze zintegrowanymi wzrostomierzami. Rozwiązań jest wiele dla każdego obszaru zastosowania, natomiast istotne jest, by wagi spełniały wymogi dyrektyw unijnych: 2009/23/WE dotyczącej wag nieautomatycznych oraz 93/42/EWG dotyczącej wyrobów medycznych.

Wagi niemowlęce 

Jedną z pierwszych rzeczy, z jaką człowiek ma kontakt tuż po przyjściu na świat, jest waga. Urodzeniowa masa ciała jest ważną wskazówką kontroli stanu zdrowia i rozwoju organizmu w pierwszych tygodniach życia. Wagi niemowlęce oprócz przekazywania precyzyjnych wyników powinny posiadać wiele innych zalet, które ułatwią pracę personelu służby zdrowia i sprawią, iż proces ważenia będzie przyjemny dla maluchów: przyjazne dla skóry, wysokiej jakości medyczne tworzywa sztuczne, dostosowują się błyskawicznie do temperatury ciała, a ergonomicznie ukształtowane szalki z zaokrąglonymi ściankami bocznymi służą do bezpiecznego ułożenia niemowląt. Wyzwaniem jest ważenie ruchliwych noworodków. Tutaj pomaga amortyzacja, która zapewnia precyzyjność pomiaru nawet bardzo niespokojnych niemowląt, natomiast dzięki funkcji HOLD zatrzymującej wynik na wyświetlaczu, można najpierw zaopiekować się maluchem, a dopiero potem zanotować wynik. Innowacyjnym rozwiązaniem są wzrostomiarki do pomiaru długości ciała do bezpośredniego zamontowania na wagach.

Wagi przeznaczone dla neonatologii 

U wcześniaków ważny jest każdy gram ciała. Dlatego dokładna kontrola masy ciała jest tak istotna na oddziałach neonatologicznych. Gdy waga nie jest wbudowana bezpośrednio w inkubator, do ważenia powinna być umieszczona w jak najbliższym jego sąsiedztwie. Oprócz precyzji ważenia istotne jest tutaj przede wszystkim bezpieczeństwo niemowląt, a także specjalne właściwości wag. Czerwone cyfry podświetlane diodami LED ukazują wyniki pomiarów w czytelnej formie, także w zaciemnionych pomieszczeniach, jednak są one umieszczone w sposób uniemożliwiający kontakt światła z wrażliwymi oczami noworodka. Dzięki minimalnemu obciążeniu niektórych wag (rzędu 40 g), można bez problemu ważyć nawet najmniejsze wcześniaki, a 2-gramowa podziałka umożliwia zarejestrowanie najmniejszych zmian masy ciała. Niezwykle ważne jest, by wagi noworodkowe spełniały wymogi normy PN-EN 60601-1-2: 2002 (kompatybilność elektromagnetyczna), co pozwala na ich użycie w pobliżu innego elektrycznego sprzętu medycznego (jak np. inkubatory).

Wagi lekarskie 

Wszędzie tam, gdzie często ważone są dzieci, młodzież i dorośli, do działania wchodzą wagi lekarskie: płaskie lub kolumnowe. Dla każdego obszaru zastosowania znajdzie się odpowiednia waga z nośnością między 150 a 250 kg. Konstrukcja i nośność wag są do siebie odpowiednio dopasowane: wagi o bardzo dużej nośności posiadają duże platformy, by nawet bardzo otyli pacjenci mogli przyjąć wygodną i bezpieczną pozycję na wadze. Wagi muszą mieć masywną i trwałą konstrukcję, by przy obciążaniu przez pacjentów stały nieruchomo i nie chwiały się. Wagi elektroniczne wyposażone są w przydatne funkcje takie jak: HOLD, TARA, BMI, matka/dziecko i amortyzację. Dodatkowo mogą być opcjonalnie wyposażone we wzrostomierz: do montażu na kolumnie wagi lub na ścianie. Poręcznym wyposażeniem są kółka transportowe: wagi można wygodnie i bezwysiłkowo przemieszczać z miejsca na miejsce. Panele sterowania mają nowoczesny jasny wyświetlacz LCD bez podświetlenia i minimalną liczbę przycisków. Zapewnia to energooszczędność, przyjazne użytkowanie i szybką naukę obsługi urządzenia.

Wagi wielofunkcyjne

Dla niektórych osób mały krok na wagę lekarską to wielkie wyzwanie. Dotyczy to zarówno seniorów, osób niepełnosprawnych, jak i np. pacjentów tuż po operacjach. Gdy trzeba określić masę ciała pacjentów, którzy nie są w stanie samodzielnie wejść na wagę lub na niej ustać, do akcji wchodzą wagi wielofunkcyjne i te przystosowane do wózków inwalidzkich. Oferują one wiele rozwiązań do zadań specjalnych: wagi łóżkowe do ważenia pacjentów obłożnie chorych, wagi platformowe do ważenia na noszach, krześle lub na wózku inwalidzkim lub wagi krzesełkowe do ważenia w pozycji siedzącej. Wagi wielofunkcyjne posiadają wiele praktycznych funkcji oraz rozwiązań konstrukcyjnych. Zintegrowane rampy podjazdowe służą do wjazdu wózkami inwalidzkimi lub balkonikami na wagę. Cztery czujniki pomiarowe oraz poręcze należące do obszaru ważenia czynią pomiary niezwykle precyzyjnymi, nawet wtedy, gdy pacjent nie stoi na samym środku platformy i jest podparty o poręcz. Praktyczne funkcje: Pre-TARA, TARA, HOLD, BMI oraz nośność do 300 kg służą do prostego określania masy ciała i stanu odżywienia nawet bardzo otyłych pacjentów poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nowością na rynku polskim są wagi krzesełkowe o nośności do 200 kg wyposażone w cztery kółka jezdne, zasilanie bateryjne i posiadające funkcję BMI. Są one niezbędnym mobilnym sprzętem w placówkach, gdzie pacjenci nie mogą być ważeni na standardowych wagach lekarskich.