Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Możliwości nowoczesnych systemów znakowania pacjentów

Eliza Gossa, Product Manager, BCS Polska | 2011-05-13
Szybkość obsługi pacjentów, zwiększenie bezpieczeństwa i kontroli nad przebiegiem hospitalizacji oraz poszanowanie danych osobowych leczonych osób to tylko niektóre zalety nowoczesnych systemów znakowania. Dowiedz się jak mogą usprawnić funkcjonowanie Twojego ZOZ.

Wybór odpowiedniego rodzaju identyfikacji i znakowania pacjentów zależy od rodzaju placówki.
W przychodniach  i prywatnych gabinetach najpopularniejszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem są plastikowe karty wyposażone w kod kreskowy lub specjalny chip. Poza danymi osobowymi mogą zawierać dodatkowe informacje, np. o ubezpieczeniu czy grupie krwi.
W szpitalach, które obsługują większą ilość pacjentów, którzy często wymagają długotrwałego pobytu i szeregu skomplikowanych procedur, lepiej sprawdzają się opaski na nadgarstek.  Są na nich umieszczane specjalne kody kreskowe, wykonane w technologii tradycyjnej (1D) lub nowocześniejszej (2D), która pozwala na zapisanie większej ilości bardziej szczegółowych danych. Poza kodem na opasce można dodatkowo umieścić najbardziej kluczowe dane dotyczące pacjenta (o lekarzu prowadzącym, stosowanej diecie itp.)
Opaski na nadgarstek są niewielkimi bardzo prostymi w obsłudze urządzeniami, które można wykorzystywać wielokrotnie, przez wymianę specjalnego kartridża. Ich dodatkową zaletą jest możliwość kontrolowania ruchu pacjentów w placówce (szczególnie cenne dla oddziałów dziecięcych lub psychiatrycznych).

Ułatwienia dla personelu medycznego

W przypadku ułatwień dla personelu w dostępie do dokumentacji medycznej najbardziej  nowoczesnym rozwiązaniem  są elektroniczne tablety umożliwiające lekarzom uzupełnianie karty pacjenta i zlecanie właściwych badań, leków czy zabiegów już podczas obchodu. Jeżeli  placówka jest wyposażona w sieć bezprzewodową, skanery, kolektory danych, tablety, a także odpowiedni system informatyczny, lekarz lub pielęgniarka stojąc przy łóżku pacjenta po zeskanowaniu kodu z opaski mają pełny dostęp do informacji o procesie jego leczenia.

Kiedy pacjent ma prawo do wizyty domowej lekarza POZ
25.02.2011Dariusz Poznański, Ministerstwo Zdrowia, Departame&hellip
Gdzie przechowywać paszport techniczny urządzeń medycznych
24.01.2011Krzysztof Tuczapski/Prezes zarządu Zamojskiego Szp&hellip
Jak prowadzić dokumentację medyczną od 1 stycznia 2011 r.
01.04.2011Dariusz Poznański , Departament Organizacji Ochron&hellip
Ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez Senat
06.04.2011Serwis Kadry Zarządzającej ZOZ
więcej