Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Dr Lucas w Szpitalu Rydygiera w Krakowie

MedicalOnline.pl | 2011-05-04
Warszawa, kwiecień 2011 r. – Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie zakupił urządzenie do automatycznego masażu serca, potocznie przez lekarzy nazywane – dr Lucas. 

Lucas jest nowoczesnym urządzeniem, które służy do automatycznej kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia. Dr Lucas wykonuje 100 ucisków na minutę, o głębokości kompresji  około 5 cm, czyli zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji z 2010 roku.
 
Zaletą Lucasa jest jego mobilność oraz możliwość szybkiego montażu. Urządzenie waży zaledwie 6,5 kg a czas przygotowania urządzenia do pracy to nie więcej niż 15 sekund – mówi Dominik Orchel, konsultant techniczny firmy Physio-Control działu Medtronic. Wykorzystanie Lucasa pozwala zaoszczędzić cenne minuty, które podczas akcji ratunkowej mogą okazać się decydujące w walce o życie poszkodowanego. Urządzenie to ułatwia pracę ratowników, którzy w czasie gdy Lucas wykonuje masaż serca mogą zająć się innymi czynnościami ratunkowymi – mówi Wojciech Mudyna Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera w Krakowie. 

Nawet doświadczeni ratownicy po kilkunastu minutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie, które może skutkować zmianą rytmu czy też głębokością kompresji.  W przeciwieństwie do ratownika, Lucas nigdy się nie męczy i zapewnia stale precyzyjne uciski – dodaje Lek. med. Wojciech Mudyna.

Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkanaście sekund – polega na wsunięciu pod plecy deski stabilizującej, nałożeniu górnej części w postaci podkładki uciskającej oraz zapięciu rąk pacjenta pasami mocującymi. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta.
Tagi: Dr Lucas