Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Jak wdrażać system zarządzania jakością w ZOZ

Dariusz Chmielewski | 2011-04-22

Czy lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy czy też samodzielnie wdrożyć zalecenia dotyczące zarządzania jakością? Dowiedz się, jakie rozwiązanie jest najlepsze w zarządzaniu ZOZ oraz jak wybrać najlepszą firmę doradczą.

 Wdrożenie systemu zarządzania jakością w ZOZ jest możliwe bez pomocy profesjonalistów. Należy jednak dokładnie przeanalizować, czy takie rozwiązanie jest korzystne dla konkretnej placówki. Istnieje bowiem zasadnicza różnica między samym wdrożeniem  normy ISO 9001  a  faktycznym stworzeniem systemu zarządzania jakością, który zostanie potwierdzony przez profesjonalistów certyfikatem ISO 9001:2008.  Niektóre placówki, kierując się modą lub pogłoskami o preferencjach przy kontraktowaniu z NFZ, tworzą systemy, które zamiast pomóc, komplikują zarządzanie ZOZ. Zainwestowanie w profesjonalną obsługę wdrożenia systemu okazuje się czasem najwłaściwszym rozwiązaniem.

Jak wybrać firmę doradczą?

Przede wszystkim należy zorientować się czy rozważana firma ma doświadczenie w branży medycznej. Rozbudowane referencje dotyczące innych rodzajów działalności mogą okazać się niewystarczające, jeśli dana firma nie ma doświadczenia w obsłudze placówki związanej z ochroną zdrowia.

Po drugie istotnym czynnikiem jest czas potrzebny firmie na wdrożenie projektu. Nie należy kierować się wyłącznie szybkim terminem. Jeśli dana firma doradcza oferuje przeprowadzenie wdrożenia normy w dużym ZOZ (np. w szpitalu)  w ciągu  8 tygodni, trudno oczekiwać by rezultat był satysfakcjonujący.  Z drugiej strony, jeśli konsultanci ze swojej winy przeciągają czas wdrożenia ponad określony w umowie, można zastosować określone wcześniej kary umowne.

Należy wreszcie dokładnie  i wielostronnie zapoznać się z ofertą firmy. Poza przeanalizowaniem dokumentów i CV warto poprosić o listę referencyjną, a także poszukać opinii w Internecie lub nawiązać kontakt z innymi klientami.


 

Kiedy pacjent ma prawo do wizyty domowej lekarza POZ
25.02.2011Dariusz Poznański, Ministerstwo Zdrowia, Departame&hellip
Gdzie przechowywać paszport techniczny urządzeń medycznych
24.01.2011Krzysztof Tuczapski/Prezes zarządu Zamojskiego Szp&hellip
Jak prowadzić dokumentację medyczną od 1 stycznia 2011 r.
01.04.2011Dariusz Poznański , Departament Organizacji Ochron&hellip
Ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez Senat
06.04.2011Serwis Kadry Zarządzającej ZOZ
więcej