Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nowe obszary operacji przy asyście da Vinci – chirurgia naczyniowa

MedicalOnline.pl | 2011-03-25
Nowe obszary operacji przy asyście da Vinci – chirurgia naczyniowa

,

Nowe obszary operacji przy asyście da Vinci – chirurgia naczyniowa

,

Już 28 marca 2011 roku zespół chirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu przy współudziale profesora Petra Štádlera przeprowadzi operację z chirurgii naczyniowej.

Zespół profesora Wojciecha Witkiewicza przy udziale prof. Štádlera przeprowadzi operację wszczepienia protezy aortalno-udowej, u chorego z Zespołem Leriche’a (niedrożność końcowego odcinka aorty oraz tętnic biodrowo- udowych).

Profesor Štádler jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów z zakresu robotowej chirurgii naczyniowej. Profesor jest ordynatorem Oddziału Chirurgii Naczyniowej Szpitala na Homolce w czeskiej Pradze. W zeszłym roku przeprowadził 169 operacji przy zastosowaniu systemu da Vinci.

Znając osiągnięcia prof. Štádlera postanowiliśmy nawiązać z nim kontakt i zaproponować współpracę, szczególnie, że nasze ośrodki znajdują się stosunkowo blisko – mówi profesor Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu, Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej – Okazało się, że Prof. Štádler jest bardzo entuzjastycznie nastawiony do naszego pomysłu i od razu zaproponował nam udział w warsztatach w Pradze. W lutym bieżącego roku zespół w składzie: 4 chirurgów i 2 instrumentariuszki z naszego szpitala przeszedł szkolenie w ośrodku Na Homolce, pod kierownictwem prof. Štádlera – dodaje profesor Witkiewicz.

Operacje przy zastosowaniu da Vinci w chirurgii naczyniowej są obecnie w polskim szpitalu na etapie wdrażania. Profesor Štádler może pochwalić się największym doświadczeniem na świecie w tej dziedzinie, dlatego też pierwszą operację z zakresu robotowej chirurgii naczyniowej, we wrocławskim ośrodku przeprowadzane będą przy jego współudziale. Niewątpliwą zaletą operacji chirurgii naczyniowej, podobnie jak w przypadku operacji robotowych z innych dziedzin chirurgii, będzie minimalna inwazyjność przy doskonałej precyzji. 

Pierwszy zabieg przy użyciu robota wykonałem w listopadzie 2005 roku – mówi profesor Petr Štádler, Ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej Szpitala Na Homolce w czeskiej Pradze – W naszym szpitalu miesięcznie wykonujemy średnio4-5 operacji z dziedziny chirurgii naczyniowej. Cenię operacje przy asyście robota za większą precyzję i łatwość w zespalaniu naczyń, a także wyraźne korzyści z bardziej precyzyjnego nacinania tkanek – oraz oczywiście, za wszelkie te zalety, które dają nam operacje przy zastosowaniu technik małoinwazyjnych. Cieszę się, że będę mógł się podzielić doświadczeniem z polskimi kolegami – dodaje prof. Štádler.

Dla profesora Witkiewicza, to, że udało mu się pozyskać środki na zakup robota i rozpocząć operacje przy jego użyciu jest spełnieniem „bajek robotów”. Na razie operacje przy użyciu robota wykonywane są tylko w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Ośrodku Badawczo – Rozwojowym we Wrocławiu. Profesor Witkiewicz ma nadzieję, że wkrótce przynajmniej w dwóch kolejnych polskich ośrodkach zostaną zainstalowane roboty, co zaowocuje połączeniem sił i doświadczeń oraz nawiązaniem współpracy między ośrodkami.