Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

W Wielkopolsce rusza e-Recepta

MedicalOnline.pl | 2011-02-21
Z początkiem 2011 roku placówki medyczne oraz apteki z Leszna i powiatu leszczyńskiego zostaną przygotowane do realizacji recept elektronicznych. Wdrożenie Prototypu ma zostać przeprowadzone w ciągu najbliższych trzech miesięcy, po tym okresie pacjenci z regionu będą mogli w pełni korzystać z e-Recepty.

Rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia w Polsce recepty elektronicznej. Pełne wdrożenie tego istotnego w opiece zdrowotnej projektu poprzedzone zostanie ograniczonym terytorialnie wdrożeniem prototypowym. Jako pierwsi o korzyściach, jakie stwarza recepta elektroniczna przekonają się mieszkańcy miasta Leszna oraz powiatu leszczyńskiego. Trwają prace mające na celu przygotowanie placówek zdrowotnych do realizacji recept elektronicznych. 

- Na obecnym etapie funkcjonowania systemu e-Recepta, pacjent otrzyma od lekarza receptę papierową, jednak będzie ona wystawiona i wydrukowana komputerowo, a jej elektroniczny odpowiednik zostanie przesłany do systemu e-Recepta. W momencie realizacji recepty w aptece, farmaceuta na podstawie numeru umieszczonego na recepcie będzie mógł pobrać do swojego komputera elektroniczną zawartość recepty – wyjaśnia dr n. med. Leszek Sikorski, Dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Obecnie systemy informatyczne wykorzystywane przez lekarzy oraz farmaceutów z regionu wdrożenia są przygotowywane do obsługi prototypowego systemu e-Recepty. Planowane jest, że z początkiem 2011 roku pierwsi usługodawcy zaczną wystawiać recepty korzystając z systemu e-Recepta. 

Recepta elektroniczna wpłynie przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa leczenia pacjentów, dzięki  możliwości gromadzeniu przez pacjenta informacji o historii farmakoterapii na indywidualnym, anonimowym koncie e-Recepta. Za sprawą e-Recepty w gabinecie lekarskim i w aptece nastąpi automatyczna kontrola interakcji i uczuleń przed wypisaniem lub wydaniem pacjentowi leków.

Więcej informacji dotyczących systemu e-Recepta oraz Konta Internetowego e-Recepta dostępnych jest na uruchomionym przez CSIOZ portalu internetowym poświęconym projektowi e-Recepta www.e-recepta.gov.pl.