Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Będą promować transplantacje - inauguracja kampanii "Drugie życie" w Wielkopolsce

MedicalOnline.pl | 2011-02-01
142 nerki przeszczepił w 2010 roku zespół transplantologów z poznańskiego Szpitala Wojewódzkiego. To najlepszy wynik w Polsce i ponad 14 procent  wszystkich przeszczepów nerek (999) wykonanych w zeszłym roku w całym kraju. Transplantolodzy tłumaczą, że ten rekord to między innymi efekt akcji promujących ideę przeszczepów. Dziś, 26 stycznia, w Dzień Transplantacji, po raz  trzeci startuje kampania informacyjna „Drugie życie”, zainicjowana przez Fresenius Medical Care Polska. Akcja obejmie kilkanaście tysięcy uczniów wielkopolskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy według własnych, oryginalnych scenariuszy będą popularyzować oświadczenia woli i wyjaśniać istotę przeszczepów. Spotkanie inaugurujące kampanię odbyło się dziś w auli Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu.

„142 przeszczepy nerek w zeszłym roku to nasz rekord. Podobnego wyniku nie udało się osiągnąć żadnemu zespołowi w Polsce” – mówi dr Maciej Głyda, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Dr Głyda jest już trzeci rok z  kolei konsultantem medycznym kampanii „Drugie życie”. „Włączył się w naszą, wspólną już akcję, również osobiście. Odbył co najmniej kilkadziesiąt spotkań z młodzieżą w całym województwie. Wokół transplantacji narosło wiele mitów i stereotypów, które należy obalić rzetelną wiedzą. To najnowocześniejsza metoda leczenia, uznana na całym świecie, która ratuje życie i przywraca zdrowie ciężko chorym ludziom. Dr Głyda cierpliwie odpowiada na pytania, odkłamuje mity i tłumaczy zawiłości transplantacji” –  mówi dr Teresa Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska.
Choć w zeszłym (2010) roku liczba przeszczepów wzrosła o niespełna 20 procent w całej Polsce, to wciąż na swoją szansę czeka prawie 2000 osób. Podstawowym problemem jest brak narządów, ale nie mniej ważne jest nastawienie społeczeństwa do idei przeszczepiania. „Sześć lat  żyłam z niesprawnymi nerkami dzięki dializom.  Sztuczna nerka zastępowała mi chory organ. Była to ciężka terapia ratująca życie. Trzy razy na tydzień kilkugodzinne zabiegi. Jestem po przeszczepie. Kolokwialnie mówiąc – nie wiem co robić z czasem, tak zmieniło się moje życie. Modlę się codziennie by więcej osób mogło dostać szansę na transplantację” – mówi siostra Kinga, Misjonarka Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, która przeszła przeszczep w zeszłym roku. Bartosz Uwarzyński, 31- letni przedstawiciel medyczny ciągle czeka. Został zakwalifikowany do zabiegu w 2009 roku. „Choroba zaczęła się niewinnie. Jakiś skok ciśnienia, dziwne wyniki badań. Kiedy usłyszałem diagnozę – przewlekła niewydolność nerek - myślałem, że dostanę po prostu jakieś leki” – opowiada Uwarzyński.  Nie zdawał sobie sprawy jak ciężko choruje. Dziś dializuje się kilka razy na tydzień. Nadal pracuje w tej samej firmie i czeka. Oboje – siostra Kinga i Bartosz Uwarzyński przyszli na inaugurację akcji „Drugie życie”. Liczą, że młodzież poznając ich historie zrozumie jak ważne jest działanie na rzecz transplantacji.

W tym roku, pierwszy raz, dzięki współpracy z młodzieżą z poznańskich szkół ponadgimnazjalnych i przy pomocy poznańskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, akcja "Drugie życie" wyjdzie poza mury szkół. W centrum miasta, w godz. 12:00-14:00 na przystankach, w tramwajach i autobusach uczniowie rozdawać będą Poznaniakom oświadczenia woli.

W ramach akcji „Drugie życie”, organizatorzy namawiają młodych ludzi, by kreowali w swoich szkołach działania, mające na celu przekazanie rówieśnikom jak największej ilości informacji o przeszczepach narządów. „Najważniejsze jest dla nas to, by młodzi ludzie przestali patrzeć na transplantologię jak na coś ekstremalnego, a zauważyli, że w XXI wieku to normalna metoda leczenia” – tłumaczy Magdalena Wolska, koordynatorka akcji. Jednym z najważniejszych elementów kampanii będzie popularyzacja oświadczeń woli, które są potwierdzeniem zgody na wykorzystanie organów w wypadku nagłej śmierci. „Będziemy rozdawać oświadczenia woli tłumacząc, że każdy, kto posiada ten dokument, jest w pewien sposób ambasadorem naszej akcji - daje świadectwo swojej odpowiedzialności za zdrowie i życie tysięcy chorych. Będziemy namawiać młodych ludzi do podjęcia decyzji – do tego, by każdy wyrobił sobie własne zdanie na temat transplantacji” - dodaje Magdalena Wolska. 

Kształt prowadzonej w szkołach kampanii zależeć będzie wyłącznie od kreatywności i zaangażowania młodzieży. Uczniowie mogą m. in. kolportować dostarczone materiały informacyjne i oświadczenia woli, organizować spotkania ze specjalistami i przygotowywać własne, niekonwencjonalne działania promocyjne. „W ubiegłych edycjach kampanii młodzież przeprowadziła szereg działań, które zaskakiwały dojrzałością i pomysłowością. Mamy nadzieję, że i w tym roku inicjatywa oraz zaangażowanie uczniów wniosą w kampanię dużo pozytywnego zamieszania” - mówi Magdalena Wolska. Zadaniem szkoły i organizatorów akcji będzie wyłącznie koordynacja działań. Akcja tradycyjnie zakończy się w czerwcu. Szkoły, które przeprowadzą najbardziej kreatywne kampanie zostaną wyróżnione czekami charytatywnymi. Fundatorem wyróżnień, obok Freseniusa, jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

W Wielkopolsce, w organizowanej już trzeci rok z rzędu akcji „Drugie życie”, weźmie udział 30 szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem kampanii na terenie województwa jest Fresenius Medical Care Polska. Wsparcia udzielają Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej oraz Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant. Oprócz Wielkopolski, akcja „Drugie życie” organizowana jest również w Małopolsce i w województwie warmińsko-mazurskim. Kampania „Drugie życie” w Wielkopolsce jest elementem programu „Partnerstwo dla Transplantacji”.

Wszelkie informacje o akcji, w tym szczegółowy harmonogram i sposób przyjmowania zgłoszeń uczestnictwa od szkół, znajdują się na stronie internetowej www.drugiezycie.org.pl