Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Wejherowo rozszerza Sieć Życia w Pomorskiem

MedicalOnline.pl | 2011-02-01
Wejherowo rozszerza Sieć Życia w Pomorskiem

Warszawa, styczeń 2011 r. – Pracownia Hemodynamiczna Pomorskich Centrów Kardiologicznych w Wejherowie włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej Lifenet. Dzięki Medycznej Stacji Odbiorczej i 6 specjalnie wyposażonym karetkom szybką pomocą w przypadku zawału serca objęte zostały osoby z Wejherowa, Pucka, Krokowej i Lęborka.

„Zawał serca to bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego liczy się tu każda sekunda” – wyjaśnia Radosław Targoński, Prezes Zarządu Pomorskie Centra Kardiologiczne. „Medyczna Stacja Odbiorcza, w połączeniu ze specjalistycznymi defibrylatorami-monitorami Lifepak, znacznie skraca czas oczekiwania pacjenta na diagnozę i właściwy zabieg. Badanie przeprowadzane jest w karetce, a następnie dane są teletransmitowane do dyżurującego lekarza. Po analizie otrzymanych danych, stawia on diagnozę, co pozwala na ominięcie wszystkich etapów pośrednich. Ma to szczególne znaczenie, gdy zachodzi potrzeba leczenia inwazyjnego”. 

System telemedycyny ratunkowej Lifenet funkcjonuje w Polsce już od sześciu lat, stwarzając realną szansę na ograniczenie liczby zgonów będących rezultatem zawału serca. Wykonanie EKG w karetce i przesłanie wyników do lekarza dyżurującego trwa zaledwie kilka minut, a pozwala na szybką reakcję ratowników medycznych i lekarzy. Ratownicy mogą już na tym etapie podać odpowiednie leki, a równocześnie chory może być bezpośrednio przetransportowany do ośrodka specjalistycznego, z pominięciem wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym

W przeszłości cała procedura trwała znacznie dłużej. Pacjent był najpierw transportowany do szpitala, gdzie wykonywane było badanie EKG. Dopiero wówczas telefonicznie opisywano interpretację zapisu lekarzowi dyżurującemu w ośrodku kardiologii inwazyjnej. Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia inwazyjnego, transportowano go na odpowiedni oddział. Obecnie wszystkie te etapy są pomijane, oszczędzając 50-80 minut w najbardziej kluczowym dla życia pacjenta czasie. 

- System uruchomiony właśnie w Wejherowie umożliwia odbiór wyników z sześciu defibrylatorów Lifepak – w Pucku, Krokowej i Lęborku – mówi Wojciech Kowalski, specjalista ds. telemedycyny z firmy Physio-Control. – Dodatkowo warto pamiętać, że Sieć Życia w województwie pomorskim uzupełniają Odbiorcze Stacje Medyczne w Kościerzynie, Starogardzie Gdańskim i Gdyni.

Zwraca uwagę dynamiczny rozwój Sieci Życia w Pomorskiem. W tej chwili działają tu już 4 takie Stacje, a raportuje do nich blisko połowa ze wszystkich dostępnych w województwie karetek ratowniczych. W kolejnych miesiącach planowane są dalsze dwa punkty na mapie pomorskich miejsc bezpiecznych dla serca.