Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Infrastruktura bloku operacyjnego i oddziału - część 3: Klimatyzacja

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2011-04-06
Wysokiej jakości pokrycia ścian i podłóg mają ogromne znaczenie dla utrzymania odpowiedniego poziomu sanitarnego placówki opieki medycznej. W trzeciej części naszego przewodnika wzięliśmy pod lupę systemy klimatyzacji.

Sprawna klimatyzacja to większe bezpieczeństwo pacjentów. Dobra klimatyzacja to przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta, ale i duża poprawa standardu pracy personelu. Dlatego nie warto na niej oszczędzać. Specjaliści z branży klimatyzacyjnej zgodnie twierdzą, że montowanie urządzeń niskiej jakości i niespełniających wszystkich wymagań jest bezcelowe. Doświadczenie pokazuje, że oszczędności przy instalacji i wykorzystanie materiałów gorszej jakości ma duży wpływ na późniejsze wydatki na eksploatację, częste naprawy i serwisowanie. Instalacje z niższej półki będą mniej kosztować na początku, ale potem trzeba będzie do nich dołożyć o wiele więcej, np. ze względu na niski stopień odzysku ciepła, co rzutuje na duże zużycie energii.

Wybór systemu klimatyzacji zależy od miejsca, w którym ma być zamontowana, a także od rodzaju wykonywanych zabiegów. O wiele ostrzejsze będą wymogi w stosunku do klimatyzacji sal operacyjnych niż gabinetów do prostych zabiegów. To głównie jakość zastosowanych urządzeń determinuje całkowity koszt zakupu i instalacji. Wydatki są niższe, jeśli klimatyzację montuje się w nowo budowanym obiekcie.

O czym warto pamiętać przy wyborze instalacji? 

Przede wszystkim system klimatyzacyjny musi utrzymywać stałe parametry przepływu powietrza i odpowiedniego układu ciśnień, wilgotności i temperatury. Ważne, aby sprawdzić poziom głośności urządzenia i działanie systemów regulacyjnych, które kontrolują stan pracy sprzętu, sterują procesami obróbki i cyrkulacji powietrza, a także mają w jasny i przejrzysty sposób informować o awarii systemu. Istotna jest możliwość zmiany parametrów bez wychodzenia z klimatyzowanego pomieszczenia, co ma szczególne znaczenie w salach operacyjnych. Źle utrzymany system klimatyzacji staje się siedliskiem drobnoustrojów i poważnym źródłem zakażeń, dlatego kolejną ważną kwestią jest łatwość czyszczenia i dezynfekcji. Urządzenia powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie środków dezynfekcyjnych – dobrze, jeśli jest to pokryta specjalnym materiałem blacha stalowa ocynkowana lub stal nierdzewna. Sama budowa elementów powinna być łatwa do czyszczenia, przykładowo powinna mieć obłe wykończenia i płynne łączenia, które uniemożliwiają rozwój bakterii i grzybów w trudno dostępnych miejscach. Istnieje również obowiązek montażu oświetlenia wewnątrz urządzeń, co pozwala na ich kontrolę przez specjalne okna inspekcyjne bez konieczności przerywania pracy. Nowe technologie, dostępne już na polskim rynku, obejmują między innymi stosowanie nawiewów laminarnych, systemy kontroli stanu zabrudzenia filtrów oraz samoregulujące się układy ciśnienia. Te ostatnie pozwalają na utrzymanie stałej różnicy ciśnień bez względu na poziom ciśnienia panującego na zewnątrz budynku.

Wymogi prawne

Mimo że nie ma jasnych prawnych wytycznych co do warunków, jakie musi spełniać instalacja w sali operacyjnej, to jakość wszystkich urządzeń musi być potwierdzona atestem Państwowego Zakładu Higieny. Obecnie obowiązujące standardy dotyczące systemów klimatyzacyjnych zawarte w polskim prawie w normie PN-EN 13053 są bardzo ogólne i mało precyzyjne, dlatego wiodące na rynku firmy wykonują urządzenia opierając się na wytycznych niemieckiej normy DIN 1946.