Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Infrastruktura bloku operacyjnego i oddziału - część 2: Jakie drzwi kupić i co warto widzieć o ochronie radiologicznej?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2011-03-30
Wysokiej jakości pokrycia ścian i podłóg mają ogromne znaczenie dla utrzymania odpowiedniego poziomu sanitarnego placówki opieki medycznej. W drugiej części naszego przewodnika podpowiadamy, jakie kupić drzwi i jakie elementy ochrony radiologicznej są najważniejsze.

Czy drzwi mogą być jednocześnie lekkie i odporne? To, jakiego typu drzwi zamontujemy, zależy przede wszystkim od pomieszczenia, do którego mają prowadzić, od ilości miejsca, jakim dysponujemy i od wymaganych standardów higienicznych. I tak drzwi do sal operacyjnych i innych pomieszczeń o podwyższonym standardzie sanitarnym powinny być wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia i odpornych na działanie środków dezynfekcyjnych. Duże znaczenie dla utrzymania czystości ma wykończenie drzwi i ich połączenie z powierzchniami na ścianach.

Dobrze, jeśli drzwi konstrukcyjnie nawiązują do paneli ściennych, tworząc jednolity system zabudowy bloku operacyjnego. Jedną z najlepszych, ale i niestety najdroższych obecnie stosowanych technologii jest zabudowa ze stali nierdzewnej. Zazwyczaj takie drzwi mają wewnątrz płytę z odpornego tworzywa (np. OSB), która z obu stron pokryta jest stalą. Dzięki temu cała konstrukcja jest bardzo odporna, ale i stosunkowo lekka, co ma duże znaczenie, jeśli są ręczne otwieranie – nie wymagają dużej siły i nie ma ryzyka przytrzaśnięcia przez poruszające się skrzydło. To, czy wybierzemy drzwi przesuwne, uchylne czy wahadłowe, jedno- lub dwuskrzydłowe, w głównej mierze zależy od potrzeb i ilości dostępnego miejsca, np. drzwi prowadzące na salę operacyjną muszą być na tyle szerokie, aby bez problemu zmieściło się w nich łóżko z pacjentem i całą aparaturą, a do tego tak skonstruowane, aby nie przeszkadzały w transporcie. Dobrym rozwiązaniem na bloku operacyjnym jest montaż drzwi otwieranych automatycznie, uruchamianych przy pomocy listwy naściennej lub czujników zbliżeniowych. 

W przypadku drzwi stosowanych na oddziałach mówi się o kategorii drzwi higienicznych. Najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę, to niewielka masa, odporność na uszkodzenia mechaniczne i łatwość czyszczenia. Tam, gdzie panuje intensywny ruch, sprawdzają się wahadłowe drzwi pokryte laminatem – są one odporne na zarysowania i uderzenia, samozamykające się, w prosty sposób dzielą oddział na strefy.

Ochrona radiologiczna

Nieco inną kategorię stanowią drzwi przeciwradiacyjne prowadzące do pracowni RTG. Ochronę przed promieniowaniem Roentgena tworzy ołowiana warstwa wewnątrz konstrukcji – jej grubość zależy od indywidualnych preferencji i może być dopasowana do wymagań danego pomieszczenia. Aby zmniejszyć wagę całych drzwi, zewnętrzne warstwy najczęściej wykonuje się ze stosunkowo lekkich syntetycznych materiałów, jak np. laminat poliestrowy wzmacniany włóknem szklanym. Ważne, aby były to jednocześnie materiały łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Dobrym uzupełnieniem wyposażenia pracowni RTG są specjalnie skonstruowane okna – nieotwieralne, z pokryciem i wykończeniem zapobiegającym zbieraniu się brudu, z szybami o podobnych właściwościach co warstwa ołowiana. Jeśli pracownia ma okna, często istnieje konieczność zamontowania osłon okiennych. Konstrukcyjnie nawiązują do paneli, montowane są w dwóch wariantach – jako przesuwne lub uchylne.

Jak zabezpieczyć pomieszczenia w pobliżu pracowni RTG? Można położyć warstwę z blachy ołowianej na podłodze pomieszczenia znajdującego się nad gabinetem rentgenowskim lub wszystkie ściany (w tym podłogę i sufit) wyłożyć panelami z warstwą ołowianą zabezpieczającą przed przenikaniem promieniowania. 

Czasami istnieje potrzeba okresowego ograniczenia strefy zagrożonej promieniowaniem, m.in. w izbach przyjęć, w salach operacyjnych lub w gabinetach stomatologicznych. Służą do tego przenośne parawany ochronne. Jest to wygodne rozwiązanie, ale ze względów bezpieczeństwa może być stosowane na bardzo małą skalę.