Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Fizykoterapeuci: magneto- i hydroterapia coraz popularniejsze

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2011-03-16
Fizykoterapeuci sięgają po kolejne metody fizykalne, które mogą pomóc efektywniej leczyć pacjentów. Z praktyki wynika, że magnetoterapia i hydroterapia mogą być stosowane tam, gdzie przeciwwskazane są inne zabiegi fizykalne. 

Stosowanie pola magnetycznego jako czynnika stymulującego naturalne siły organizmu, poprawiającego ukrwienie i działającego przeciwbólowo wydaje się być skuteczniejsze w porównaniu z innymi metodami. Skąd taki wniosek? Pole magnetyczne jest w stanie przenikać równomiernie wszystkie tkanki, co jest sporą zaletą w porównaniu z np. elektroterapią, która dobrze działa głównie w tkankach przewodzących prąd elektryczny. Do tego zabiegi można wykonywać przez bandaże, ubranie, a nawet gips, bo nie są one przeszkodą dla pola magnetycznego. Elementy metalowe również nie są problemem. Magnetoterapia ma szerokie zastosowanie w leczeniu chorób narządu ruchu, reumatoidalnych, ortopedycznych i zaburzeń układu nerwowego. 

Decydując się na zakup aparatu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj wytwarzanego pola magnetycznego (przydatna jest opcja tzw. trybu mieszanego, która pozwala na wykorzystanie różnych typów pola w jednej sesji zabiegowej), zakres częstotliwości i indukcji pola, oprogramowanie (programy dedykowane dla konkretnych schorzeń, programy zabiegowe), przyjazny i łatwy w obsłudze interfejs. Zwróćmy uwagę na trwałość materiałów, z których sprzęt jest zrobiony, długość gwarancji, usługi pogwarancyjne i serwisowanie, atesty (oznaczenie CE, rejestracja jako wyrób medyczny), masa (przenośny lub stacjonarny), poręczność. Warto też przyjrzeć się aplikatorom – ile i jakie są w standardowym wyposażeniu, a za jakie trzeba dodatkowo zapłacić. Na rynku są dostępne aparaty, które mają opcje automatycznego wykrywania rodzaju aplikatora, który jest podłączany do urządzenia. Ciekawą opcją są również aparaty z możliwością wykonywania dwóch zabiegów magnetoterapii jednocześnie. Umożliwiają to dwa niezależne systemy sterowania i dwa podłączenia dla aplikatorów.

Jaką wannę do hydroterapii wybrać?

Zaletą hydroterapii jest jednoczesne działanie na chorego kilku czynników: hydrostatycznego, mechanicznego i termicznego. Coraz powszechniejsze staje się stosowanie tej metody także w domu. Na rynku można kupić coraz więcej prostych i niedrogich zestawów do domowego użytku. Zupełnie inny sprzęt jest przeznaczony do fizykoterapii w gabinetach rehabilitacyjnych i ośrodkach terapii profilaktycznej (np. SPA). Tu wykorzystuje się przede wszystkim natryski i wanny do hydromasażu całego ciała lub poszczególnych jego części. 

O czym pamiętać przy wyborze wyposażenia? 

Warto przyjrzeć się dokładnie takim funkcjom jak: gotowe programy zabiegowe oraz możliwość zaprogramowania tych najczęściej używanych, automatyzacja: napełnienia i opróżniania wanny, możliwość ustawienia określonego poziomu wody i wyłączenia urządzenia po upływie zadanego czasu, pomiar temperatury wody, system dezynfekcji, zabezpieczenie pompy przed pracą „na sucho”. Zwróćmy też uwagę na jakość i rozmieszczenie dysz i termostatów. W zależności od miejsca, jakim dysponujemy, dopasujmy odpowiednio gabaryty. Trzeba jednocześnie pamiętać, że wanny wymagają dodatkowego wyposażenia, np. schodka, który też zajmuje trochę miejsca. Do tego odpowiednie przyłącza do mediów i sama pojemność wanny. Pamiętajmy, że pojemność użytkowa zawsze będzie mniejsza od maksymalnej – o takie parametry warto zapytać sprzedającego przed zakupem. Na koszt eksploatacji mają wpływ przede wszystkim zużycie wody i prądu, łatwość dezynfekcji, wydajny system do masażu. Czyszczenie znacznie ułatwia nieporowata i odporna mechanicznie powierzchnia (np. akrylowa). Można też spotkać w ofertach dystrybutorów wanny z warstwą antybakteryjną.

Sprzęt do hydroterapii ma szerokie zastosowanie. Dla dużych placówek dobrą opcją będzie zakup wyspecjalizowanego sprzętu – np. wanien przystosowanych do hydromasażu tylko górnych kończyn. Ośrodki takie potrzebują zróżnicowanego wyposażenia, jak najlepiej dostosowanego do potrzeb pacjentów. Dla mniejszych gabinetów chyba lepszym rozwiązaniem – przynajmniej na początku działalności – będzie inwestycja w uniwersalne wyposażenie o szerokim zastosowaniu do różnych zabiegów.