Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Wzrasta popularność aparatów RTG z ramieniem C

Redakcja MedicalOnline.pl | 2017-02-23

Na pewno wartym uwagi rozwiązaniem, szczególnie przydatnym w ortopedii, chirurgii urazowej lub urologii, są aparaty RTG z ramieniem C do śródoperacyjnego monitorowania stanu pacjenta. Ramię C umożliwia wykonanie zdjęć dowolnego obszaru ciała pacjenta na stole operacyjnym, tym samym pozwala na kontrolę przebiegu i wyniku zabiegu w dowolnym momencie. 

Przejdź do katalogu rentgenografów z ramieniem C >>

 

Popularność takich aparatów rośnie, a wiele placówek stosuje je już w codziennej pracy. Z tego powodu na rynku pojawia się coraz więcej tego typu sprzętu. Są już dostępne aparaty różnej wielkości, ze zmienną konfiguracją monitorów, w zależności od potrzeb i dostępnej przestrzeni. I tak monitor może być zainstalowany bezpośrednio na aparacie RTG, na stacji diagnostycznej połączonej przewodami z ramieniem C, na wysięgniku lub podwieszany do sufitu. Producenci proponują również rozbudowę aparatów o dodatkowe moduły, co pozwala je wykorzystać również do zabiegów naczyniowych, a także do tych z zakresu m.in. gastroenterologii i elektrofizjologii. 

 

Nowoczesne aparaty RTG z ramieniem C mogą pracować w trybach radiografii cyfrowej, fluoroskopii i fluoroskopii pulsacyjnej. A jakie jeszcze funkcje są ważne? Przede wszystkim systemy redukcji dawki promieniowania, bo to ma wpływ na bezpieczeństwo operowanego zarówno pacjenta, jak i personelu. Można tu wymienić: filtry promieniowania, przesłony, systemy korygowania dawki w zależności od grubości i gęstości badanej struktury anatomicznej, opcje optymalizacji jakości obrazu przy badaniu otyłych pacjentów, a także czas naświetlania (istotne szczególnie przy diagnostyce niemowląt). W tego typu sprzęcie ważna jest też jakość wzmacniacza obrazu, szerokie pole widzenia, automatyczna korekta ostrości obrazu (co pozwala na oszczędność czasu i zmniejszenie dawki promieniowania), zakres ruchów ramienia C (im więcej płaszczyzn, tym większa możliwość na wykonanie zdjęć w różnych projekcjach). Warto sprawdzić też ile czasu aparat potrzebuje na „rozruch”. Te nowsze są gotowe do pracy już po niecałej minucie od włączenia. 

 

Nowością na rynku są cyfrowe systemy RTG z ramieniem U. Przykładowy zestaw składa się z kolumny z ramieniem U oraz z konsoli sterowania i obróbki obrazu. Ramię U pozwala na prowadzenie badań pacjenta zarówno na stole, na wózku, jak i w pozycji stojącej. Ruchomość elementów kolumny (m.in. obrót lampy, odchylenie detektora) umożliwia obrazowanie w wielu płaszczyznach w zależności od potrzeb i stanu pacjenta. Pierwsze opinie o tych aparatach są pozytywne. Ogromną zaletą ramienia U jest fakt, że układ aparatu można dopasować do położenia pacjenta, bez potrzeby pionizacji lub przenoszenia go na stół.

Przejdź do katalogu rentgenografów z ramieniem C >>