Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Co kupić? RTG analogowe czy cyfrowe?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2017-01-04

W polskich placówkach opieki medycznej wciąż wśród podstawowych badań obrazowych najpopularniejsze są zdjęcia RTG. Przeważającą część sprzętu stanowią aparaty RTG analogowe, ale wprowadzenie rozwiązań cyfrowych to tylko kwestia czasu. Co jest lepsze: cyfrowe aparaty RTG, systemy radiografii pośredniej czy analogowe RTG?

Organizując lub modernizując pracownię RTG można rozważyć zakup nowego urządzenia lub skorzystać z radiografii pośredniej (tzw. CR – ang. Computed Radiography), która pozwala na ucyfrowienie zdjęć RTG z aparatów analogowych. W dobie postępującej informatyzacji placówek medycznych taki kierunek rozwoju badań RTG wydaje się być oczywistością. Ma to wiele korzyści – przede wszystkim znaczne polepszenie jakości obrazów i redukcja dawki promieniowania (dzięki eliminacji powtórzeń nieudanych zdjęć), możliwość ich komputerowej obróbki i archiwizacji, co eliminuje wydatki na materiały do wywoływania filmów, na organizację ciemni i archiwum zdjęć, a także na utylizację odpadów. Decydując się na wybór konkretnego rozwiązania, warto pamiętać, że dzięki jednemu czytnikowi CR możemy ucyfrowić wszystkie aparaty analogowe w placówce, co może stanowić dobre rozwiązanie w okresie przejściowym, zanim uda się wszystkie aparaty wymienić na cyfrowe.

 

Aparat RTG cena - od czego zależy?

Koszt i klasa aparatu analogowego zależą przede wszystkim od rodzaju zastosowanej lampy RTG i mocy sprzętu. Duży wpływ ma też liczba dodatkowych funkcji oraz stopień automatyzacji. Z kolei cena, jaką osiąga cyfrowy sprzęt RTG (tzw. DR – ang. Digital Radiography) wynika głównie z jakości i liczby detektorów, wyposażenia, wykorzystanych technologii, dodatkowych aplikacji, wydajności. Pamiętajmy też, że sam aparat RTG to nie wszystko. Jest jeszcze kwestia organizacji pracowni, montażu ekranów ochrony radiologicznej, a także późniejsze wydatki na gwarancję i serwisowanie. W przypadku urządzeń DR trzeba jeszcze dodać koszt diagnostycznej stacji opisowej oraz tzw. PACS, czyli cyfrowego archiwum obrazów i danych z badań. Wpływ na cenę obu systemów RTG ma również sposób montażu aparatu. Droższa od stacjonarnej, montowanej na podłodze, jest wersja mobilna, np. z podwieszanym do sufitu panelem, poruszająca się na szynach.

 

Co się bardziej opłaca – analogowe RTG czy cyfrowe?

Pojawia się pytanie – czy lepiej inwestować w droższy sprzęt cyfrowy RTG (pełny koszt to średnio od 600 tys. do 1 mln zł) czy lepiej kupić analogowy z czytnikiem CR (to koszt rzędu 400-600 tys. zł). Ostateczna decyzja powinna zależeć od liczby i rodzaju wykonywanych badań, a także od możliwości finansowych placówki. Jeśli przychodnia lub szpital wykonuje tylko podstawowe badania RTG, to system analogowy z CR będzie wystarczający. W krajach Europy Zachodniej oba systemy świetnie się sprawdzają i bardzo dobrze ze sobą współpracują. Niezależnie od tego, na który sprzęt się zdecydujemy, musimy pamiętać o jednym – każdy aparat musi być certyfikowany. Sprzęt powinien posiadać wszystkie niezbędne oznaczenia unijne (np. CE o dopuszczeniu do obrotu na terenie Unii Europejskiej, numer Dyrektywy UE 93/42/EEC). Już niedługo obowiązywać będą w naszym kraju restrykcyjne wymogi dyrektywy unijnej o obligatoryjnym certyfikowaniu wyrobów medycznych, która dopuszcza do obrotu tylko sprawdzony i certyfikowany sprzęt. Urządzenie bez certyfikatów z pewnością będzie tańsze, ale nie warto ryzykować. Inwestycja w aparat, który za kilka miesięcy może zostać wyłączony z użytkowania, jest bez sensu.

Przejrzyj listę produktów w kategorii: aparaty i sprzęt RTG>>

 

Mobilne aparaty RTG

W zależności od przeznaczenia aparatu RTG, można zastanowić się nad kupnem mobilnego aparatu. Taki sprzęt przydaje się zwłaszcza w oddziałach intensywnej opieki i neonatologicznych, w gabinetach medycyny sportowej, w salach operacyjnych, w przychodniach, czyli wszędzie tam, gdzie transport pacjenta do pracowni radiologicznej jest znacznie utrudniony. Czasami daje się słyszeć opinie, że sprzęt przenośny nie osiąga takiej jakości obrazowania, jak aparaty stacjonarne. W tych nowszych aparatach producenci wbudowali systemy, dzięki którym możliwe jest uzyskanie obrazów naprawdę wysokiej jakości, również dla jamy brzusznej i klatki piersiowej, także u otyłych pacjentów. Mają szeroki zakres obrazowania przy stosunkowo niskiej dawce promieniowania. W dużej placówce z pewnością takie urządzenia będą przydatne. 

 

Nowości na rynku rentgenografii

Pojawiły się też na rynku systemy znacznie ułatwiające ucyfrowienie analogowego RTG. Dzięki nim możliwe jest pominięcie CR i bezpośrednie przetwarzanie obrazu z aparatu analogowego na wersję cyfrową. System składa się z bezprzewodowego przetwornika DR o rozmiarach kasety RTG i konsoli. Przetwornik umieszcza się w uchwycie aparatu (kasety), który po prześwietleniu bezprzewodowo wysyła obraz cyfrowy do konsoli. Tam można go przeglądać i analizować, wysłać w dowolne miejsce dzięki podłączeniu do sieci informatycznej lub po prostu wydrukować na zintegrowanej z konsolą drukarce. 

Sprawdź najlepszych dostawców sprzętu RTG>>