Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Stacja dializ w Wodzisławiu Śląskim wreszcie otwarta

MedicalOnline.pl | 2011-01-05
Światowy standard leczenia za darmo dla mieszkańców powiatu

Centrum Dializ Fresenius NephroCare w Wodzisławiu Śląskim przyjmie pierwszych pacjentów 3 stycznia 2011 roku. Stacja, jako jedyny ośrodek w powiecie, wykonuje bardzo zaawansowane technologicznie dializy  wysokoprzepływowe. Placówka jest również jedynym ośrodkiem w okolicy, która prowadzi leczenie za pomocą dializ otrzewnowych, co daje pacjentowi możliwość wyboru optymalnej dla niego metody leczenia. Tym samym uruchomienie ośrodka wyznaczy nowe standardy leczenia nerkozastępczego w Wodzisławiu Śląskim. Centrum działa przy Szpitalu Miejskim, ma 505 m2 powierzchni, 15 stanowisk i może dializować nawet 90 pacjentów. Placówka była gotowa do uruchomienia już latem 2009 roku, jednak ponad półtora roku trwało uzyskanie kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia, tak by pacjenci mogli się tu leczyć za darmo. 

Stacja dializ Fresenius NephroCare w Wodzisławiu Śląskim pod względem wyposażenia i technik leczenia spełnia najwyższe światowe standardy. Centrum, jako jedyne w powiecie, wykonuje wszystkim pacjentom dializy wysokoprzepływowe z użyciem jednorazowych filtrów dializacyjnych. „Podczas dializy wysokoprzepływowej zamiast dializatorów niskowydajnych stosuje się urządzenia z błonami o większej przepuszczalności. Te nowoczesne dializatory wysokoprzepływowe pozwalają na oczyszczenie krwi pacjenta z większej ilości bardzo zróżnicowanych toksyn mocznicowych” - tłumaczy dr Adam Riemel, dyrektor stacji w Wodzisławiu Śląskim. Efektem wyższej skuteczności dializy jest dokładniejsze oczyszczenie krwi pacjenta, a w konsekwencji lepsze samopoczucie, poprawa wyników medycznych leczonych pacjentów (np. w zakresie leczenia niedokrwistości lub metabolizmu kostnego), za czym idzie także zwiększenie szans na udany przeszczep nerek. Fresenius NephroCare jako jedyna firma w Polsce stosuje wyłącznie dializatory wysokowydajne, dzięki czemu wszyscy pacjenci mogą korzystać z dializy wysokoprzepływowej. Stacja jako jedyna placówka w okolicy prowadzi leczenie chorych z przewlekłą niewydolnością nerek również za pomocą tzw. dializ otrzewnowych. Każdy pacjent, który będzie tego wymagał zostanie wyposażony w nowoczesny aparat tzw. cykler, który daje możliwość wykonywania automatycznej dializy otrzewnowej w warunkach domowych. Uruchomiona właśnie stacja dializ to miejsce, które wyznacza nowe standardy leczenia nerkozastępczego w powiecie.

Kolejny atut  nowej stacji dializ to sąsiedztwo Szpitala Miejskiego w Wodzisławiu Śląskim. Pacjenci mogą liczyć na konieczną opiekę lekarską w razie jakichkolwiek kłopotów czy komplikacji. „Liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek rośnie w tempie około 7 proc. rocznie. Inwestycje w nowe ośrodki leczenia nerkozastępczego są więc konieczne. Otwierając nowoczesny ośrodek mogliśmy zapewnić dializoterapię wszystkim potrzebującym i zwiększyć komfort pacjentów dotąd leczonych w sąsiednich powiatach” - dodaje Tomasz Krummel, dyrektor operacyjny Fresenius NephroCare Polska.

Stacja wybudowana za blisko 3,3 milionów złotych składa się z dwóch sal dializacyjnych wyposażonych w najnowocześniejsze aparaty do wykonywania hemodializ i system uzdatniania wody oraz z zaplecza socjalnego i technicznego. Planowany przy dalszym rozwoju ośrodka system dystrybucji koncentratu pozwoli na dostarczanie go bezpośrednio do aparatu do dializ (tzw. sztucznej nerki) poprzez instalację umieszczoną pod tynkiem, co usprawni działanie placówki i zwolni personel z przenoszenia ciężkich pojemników. Dla wygody pacjentów w salach umieszczone zostały podwieszane telewizory, które wypełniają czas podczas kilkugodzinnego zabiegu - każdy dializowany otrzyma słuchawki, by nie zakłócać spokoju pacjentów wybierających inną formę spędzania czasu podczas dializy. W nowej stacji dializ są także szatnie dla pacjentów i personelu, łazienki, sanitariaty, zaplecze socjalne, pomieszczenia magazynowe i techniczne. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tak wysoki standard wyposażenia Fresenius NephroCare stosuje we wszystkich swoich stacjach w Polsce. 

Stacja dializ będzie organizować dla pacjentów transport na zabieg i transport powrotny do domu. Chorzy czekali na uruchomienie nowej stacji półtora roku. Tyle trwało zdobycie kontraktu z NFZ. Do czasu otwarcia ośrodka większość chorych z powiatu wodzisławskiego co dwa dni musiała poświęcić kilka godzin na dojazd do sąsiednich miast, najczęściej do Jastrzębia-Zdroju. Sam zabieg dializy trwa kolejne kilka godzin, a więc dializowani często tracili pół dnia, trzy razy tygodniu, aby mieć wykonany zabieg ratujący życie. Teraz wysoka jakość, bezpieczeństwo i terapia na światowym poziomie są bliżej chorych i nic ich nie kosztują. Stacja w Wodzisławiu, podobnie jak wszystkie ośrodki Fresenius NephroCare w Polsce, działa wyłącznie na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Leczenie odbywa się w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.