Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nowy laser na Ceglanej

MedicalOnline.pl | 2011-01-05
Nowy laser na Ceglanej

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 5 w Katowicach wzbogacił się o nowy sprzęt okulistyczny – nowoczesny laser excimerowy MEL 80. Inwestycja to koszt prawie 2 mln zł. zł, w całości sfinansowana ze środków własnych.

Laser excimerowy MEL-80 niemieckiej firmy Carl Zeiss Meditec to tzw. IV generacja laserów - światowy lider jeśli chodzi o chirurgię refrakcyjną. 

- Zabiegi korekcji refrakcji są wykonywane w naszym szpitalu już od 20 lat, jednak zakupiony sprzęt pozwala na większą precyzję zabiegu – mówi dr hab. Ewa Mrukwa-Kominek, kierownik Pracowni Chirurgii Refrakcyjnej. 

Nowe urządzenie umożliwia korekcję wad refrakcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Charakteryzuje się wyjątkowo małą wielkością ogniska laserowego, a co za tym idzie większą precyzją fotoablacji, większą szybkością pracy lasera i systemu „eye tracker” oraz lepszą ergonomią pracy lekarza. Dzięki dużej częstotliwości pracy lasera, znacząco został skrócony czas fotoablacji - do zaledwie trzech sekund na dioptrię. Dzięki temu większość wykonywanych korekcji w katowickim szpitalu nie przekroczy 30 sekund. 

Ponadto Laser MEL 80 wyposażony jest w unikalny system CCA (system oczyszczania atmosfery). Urządzenie w sposób ciągły oczyszcza atmosferę wokół rogówki z zanieczyszczeń powstających w procesie fotoablacji, które mogłyby mieć wpływ na końcowy efekt zabiegu. 

Jeszcze w tym roku w szpitalu zostaną wydzielone specjalne pomieszczenia dla tego lasera, tak by mógł on być niezależną jednostką. 

Laser excimerowy MEL 80 jest laserem IV generacji. Charakteryzuje się wyjątkowo małą wielkością ogniska laserowego, a co za tym idzie większą precyzją ablacji, większą wydajnością (szybkością) pracy lasera i systemu eye tracker, lepszą ergonomią pracy operatora.

1. Laser MEL80 wykonuje ablację w oparciu o profil Gaussa, spotem o efektywnej średnicy 0,7 mm, dzięki czemu uzyskuje się gładszą powierzchnię ablacji, oraz możliwość  korekcji wad o większej aberacji. Nowa optyka lasera znacząco poprawia jakość widzenia w warunkach nocnych, dając pacjentowi większe wyczucie kontrastu. Specjalny system rozłożenia wiązki ablacji, znacząco minimalizuje powierzchniowe nagrzewanie się rogówki, zwiększając bezpieczeństwo i komfort pacjenta.

2. Częstotliwość pracy lasera 250 Hz. Dzięki dużej częstotliwości pracy lasera, znacząco został skrócony czas ablacji, do zaledwie 3s na Dioptrię, co związane to jest z większą gęstością energii ablacji. Krótki czas zabiegu powoduje zdecydowanie szybszy powrót właściwej ostrości widzenia pacjenta.

3. Częstotliwość pracy eye-tracker 1000 Hz. Duża szybkość wykonywania ablacji wymaga równie szybkiego systemy eye-tracker. Zastosowana technologia „flying spot” o wysokiej częstotliwości, oraz kamera IR o wysokiej czułości znacząco redukuje czas reakcji lasera na zamianę położenia oka. Rozszerzanie źrenicy nie jest potrzebne.

4. Indywidualizacja ablacji. Urządzenie przygotowane jest do połączenia z innymi aparatami pozwalającymi na zindywidualizowanie procesu ablacji.

5. Ergonomia i łatwość obsługi. Nowe zmodyfikowane oprogramowanie OPASS, pozwala na szybsze wprowadzenie danych ablacji (możliwe jest zapisanie danych dla pary oczu w jednej sesji). Laser wyposażony jest w programowalny stół operacyjny. Dla zwiększenia komfortu zabiegu laser można w lampę szczelinową oraz zintegrowaną kamerę do dokumentacji zabiegu (opcja).

6. Bezpieczeństwo. Laser MEL 80 Wyposażony jest w unikalny system CCA (system oczyszczania atmosfery). Urządzenie w sposób ciągły oczyszcza atmosferę wokół rogówki z zanieczyszczeń powstających w procesie ablacji, które mogłyby mieć wpływ na końcowy efekt zabiegu.

7. Mobilność. Laser MEL 80 jest wyposażony w rolki jezdne, co pozwala na łatwe i szybkie przemieszczanie go do innych ośrodków. 

8. Koszty eksploatacji. Nowa koncepcja lasera pozwoliła na wyeliminowanie ok. 40  proc. części optycznych, dzięki czemu możliwa była znacząca redukcja kosztów kontraktów serwisowych. Równocześnie laser odznacza się wyjątkowo niskimi kosztami eksploatacji. Jest to związane z wyjątkową trwałością oraz znacząca redukcją wymiarów nowej głowicy ceramicznej oraz niskim zużyciem gazu.