Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Warsztaty laparoskopowe dla lekarzy

MedicalOnline.pl | 2010-10-20
Technika laparoskopowa stosowana jest w Polsce od ponad 20 lat. Mimo tego szacuje się, że w codziennej praktyce wykorzystuje ją nie więcej niż 15% lekarzy. W celu poszerzania zakresu przeprowadzanych zabiegów, a także po to, aby podnosić ich standardy, firma Medim organizuje cykliczne szkolenia dla lekarzy w ramach projektu EndoEkspert. 

W dniach od 21-22 października 2010 roku w Klinice Małych Zwierząt SGGW odbędą się warsztaty dla chirurgów  rozwijające  umiejętności laparoskopowe w zakresie ginekologii (głównym wykładowcą będzie prof. Włodzimierz Baranowski) oraz chirurgii przewodu pokarmowego (za które odpowiadać będzie prof. Wiesław Tarnowski). Tegoroczne szkolenia odbywają się w ramach kolejnej realizacji projektu szkoleniowego „EndoEkspert”. W trakcie trwania pierwszego projektu, na który firma MEDIM otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej, w latach 2006–2008 przeprowadzono 82 kursy w 9 dziedzinach medycyny, które odbyły się w 31 wiodących ośrodkach klinicznych. Przeszkolono łącznie 1794 lekarzy z całej Polski. 

Zaplanowane ćwiczenia obejmą samodzielne wykonywanie zabiegów laparoskopowych na żywych zwierzętach oraz na trenażerach. Co ważne - uczestnicy poszerzą także swoją wiedzę z zakresu m.in. technik szycia laparoskopowego, limfadenektomii miedniczej, cystectomii i szycia pęcherza, usunięcia macicy z przydatkami. Natomiast w zakresie chirurgii przewodu pokarmowego ćwiczenia obejmować będą techniki: fundoplikacji laparoskopowej, operacji przepukliny pachwinowej lub pooperacyjnej oraz operacji jelita grubego.
 
Warsztaty przeznaczone są dla lekarzy posiadających podstawowe umiejętności w stosowaniu technik laparoskopowych, którzy zaczęli już wykonywać operacje tą techniką. 

Szkolenia na nowoczesnym sprzęcie

Szkolenie odbywają się w trzech etapach: najpierw  teoria, potem trening na elektronicznych symulatorach, a następnie ćwiczenia praktyczne na tkance zwierzęcej, jedyna i niezastąpiona metoda symulacji prawdziwego zabiegu. 

Warsztaty są przeprowadzane na najnowocześniejszym sprzęcie laparoskopowym firmy KARL STORZ, który udostępnia polski dystrybutor i organizator warsztatów firma MEDIM w ramach Akademii Zabiegów Małoinwazyjnych - EndoEkspert. 

W Polsce bariera finansowa (mam tu na myśli zakup odpowiedniego wyposażenia sal operacyjnych) powoduje pewnego rodzaju opóźnienia w wiedzy specjalistów. I chociaż wiedzą oni, że istnieją pewne możliwości w innych krajach, np. laparoskopia z zastosowaniem robotów (chirurgia robotowa), to w Polsce w tej chwili nie mamy do niej dostępu i nasi specjaliści, chcąc nie chcąc, mają problem z dostępem do wiedzy i podnoszeniem swoich kwalifikacji. Młodzi koledzy chcieliby zdecydowanie operować laparoskopowo, jak również sięgać po jeszcze nowocześniejsze techniki, jak choćby wspomniana chirurgia robotowa (robot da Vinci) – twierdzi prof. Włodzimierz Baranowski, który poprowadzi ginekologiczne warsztaty laparoskopowe na SGGW. 

Kierunki rozwoju i cele

Prof. Wiesław Tarnowski, wykładowca wiodący warsztatów w zakresie chirurgii przewodu pokarmowego, zaznacza, że warsztaty na trenażerach to jeden z ważniejszych etapów w edukacji chirurgów laparoskopowych. Rozwój technik laparoskopowych koncentruje się na maksymalizacji korzyści dla pacjenta i pomniejszaniu inwazyjności zabiegów. W obecnej chwili szeroko „sprawdzane” są zabiegi typu S-Portal/SPS (Single Port Surgery), czyli przez jeden otwór, oraz zabiegi typu NOTES – przez naturalne otwory ciała. Nie chodzi bynajmniej o kwestie kosmetyczne, ale o precyzję i jakość wykonania operacji, co przekłada się bezpośrednio na stan chorego. Wyższość laparoskopii nad tradycyjnymi metodami operacyjnymi prof. Tarnowski widzi również w obsłudze sprzętowej: Stosowany obecnie sprzęt jest bardzo wysokiej jakości i wielorazowego użytku, a ponadto poddawany jest nowoczesnej dezynfekcji, co powoduje, że znacznie zmniejsza się ryzyko jakiegokolwiek zakażenia, czego zawsze w chirurgii się obawiamy. Istotne jest również to, że używany obecnie sprzęt można rozłożyć na najmniejsze elementy; dzięki temu proces sterylizacji przebiega wyjątkowo dokładnie. W związku z tym urządzenia i narzędzia, zastosowane w trakcie zabiegu, są w stu procentach bezpieczne dla pacjenta – tłumaczy prof. Tarnowski.

Pacjenci zyskują najwięcej

Laparoskopia została wymyślona dla pacjentów i im ma służyć, podkreśla prof. Tarnowski: Przede wszystkim jest to korzyść dla pacjenta, którą kierujemy się zawsze przy stosowaniu nowoczesnych metod leczenia. Pacjent nie odczuwa takiego bólu, jak w przypadku operacji klasycznej. Na uwagę zasługuje także krótszy czas rekonwalescencji, np. czynności przewodu pokarmowego czy też prawidłowej perystaltyki, co znacznie zmniejsza  zagrożenie zatorowo-zakrzepowe. Pacjenci szybciej wracają do dobrej formy - praktycznie drugiego dnia po operacji pacjent może już wstać, chodzić – co w przypadku wcześniej wykonywanych operacji metodą klasyczną przedłużało się do 6-10 dni. Jeśli chodzi o przebieg rekonwalescencji, w tej chwili po około 6 dniach pacjent może już wrócić bezpiecznie do domu – dodaje prof. Tarnowski. 

Rozwój sprzętu medycznego w zakresie urządzeń operacyjnych koncentruje się przede wszystkim na optymalizacji wizualnej pola operacyjnego, ale również na zwiększaniu precyzji wykonywania wszystkich niezbędnych czynności operacyjnych, a w tym cięcia i szycia – mówi Bogusław Czajkowski Product Manager z firmy MEDIM. Rozwój laparoskopii znacząco przyspiesza ten proces i tym samym poprawia standard leczenia schorzeń coraz częściej dotykających Polaków, jakimi są problemy przewodu pokarmowego w obszarze połączenia przełykowo-żołądkowego czy jelita grubego..