Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"GP": TAŃSZE ZAMIENNIKI LEKÓW Z OPÓŹNIENIEM TRAFIAJĄ DO SPRZEDAŻY

Gazeta Prawna | 2008-12-12

Producenci leków oryginalnych prowadzą działania zmierzające do opóźnienia wejścia na rynek leku konkurencyjnego - donosi Gazeta Prawna.

Składanie wielu wniosków patentowych dotyczących tego samego leku, a także wszczynanie sporów i spraw sądowych o prawa patentowe - to coraz częstsze praktyki producentów niektórych leków w Unii Europejskiej. W ten sposób producenci chcą opóźniać wejście na rynek leków generycznych, które mają ten sam skład co oryginalny produkt, ale robione są przez innego producenta. Często są one także znacznie tańsze.
Komisja Europejska oceniła, że w przypadku kilku leków, które straciły wyłączność w okresie od 2000 do 2007 roku, można by oszczędzić około 3 mld euro, gdyby nie stosowano praktyk opóźniających wejście na rynek konkurencji z podobnym produktem.
Zdaniem KE, opóźnianie wejścia na rynek konkurencyjnego leku odbija się negatywnie na portfelach pacjentów. Jest to związane z tym, że wprowadzenie na rynek leku genetycznego prowadzi do obniżki cen - wyjaśnia GP.

Brak tagów