Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"PB": Cefarm Białystok dla Farmacolu lub PGF

Puls Biznesu | 2008-12-12

Ponad 90 mln zł uzyska skarb państwa ze sprzedaży akcji białostockiej hurtowni farmaceutycznej. Lada dzień poznamy inwestora - informuje Puls Biznesu.

Wyłączność na negocjacje w sprawie prywatyzacji Cefarmu Białystok uzyska prawdopodobnie jeden z krajowych, notowanych na giełdzie, hurtowników farmaceutycznych - Farmacol lub Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) - dowiedział się "Puls Biznesu". Nie można wykluczyć, że Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zdecyduje się na negocjowanie z dwoma potencjalnymi partnerami. Według naszych informacji, nie ma jeszcze ostatecznej rekomendacji odpowiedzialnego za tę transakcję departamentu, więc teoretycznie wszystko może się zdarzyć. Jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że to mało prawdopodobne, bo jedna z ofert (prawdopodobnie Farmacolu) jest wyraźnie lepsza od pozostałych. Trzecim oferentem z krótkiej listy jest międzynarodowa Phoenix Pharma.
Jak ustaliliśmy, wbrew wcześniejszym spekulacjom i sygnałom z MSP, cena w prywatyzacji Cefarmu Białystok nie będzie dziewięciocyfrowa. Niewiążącą ofertę powyżej 100 mln zł złożył jeden z uczestników przetargu na wcześniejszym etapie. Nie bierze już jednak udziału w negocjacjach. Najlepsza oferta wiążąca przekracza jednak 90 mln zł, co i tak oznacza wysoką wycenę białostockiej spółki.
Według rynkowych danych dla spółek zagranicznych wskaźnik cena/zysk sięgał w tym roku nawet poziomu 16. Przy około 6 mln zł zysku Cefarmu w 2008 r. (z około 260 mln zł przychodów) pozwala to szacować wartość spółki na blisko 100 mln zł. Dla krajowych hurtowni ten wskaźnik był jednak prawie dwukrotnie niższy. W przyszłym roku wartość mnożnika będzie też znacznie niższa dla spółek zagranicznych. Białostocki Cefarm jest jednak dla krajowych hurtowników szczególnie łakomym kąskiem, co pozwala uzasadnić relatywnie wysoką cenę.

 

Puls Biznesu, 12.12.2008

Brak tagów