Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nowe oblicze krakowskiej rehabilitacji

Joanna Orzeł | 2010-08-19

Krakowskie Centrum Rehabilitacji rozpoczyna rewitalizację zabytkowych terenów przy ulicy Modrzewiowej 22. Trwa modernizacja nawierzchni dróg i kanalizacji, jeszcze w tym roku na terenie dawnego wojskowego placu manewrowego powstanie ogród i alejki spacerowe.
 
 
Położone na terenie dawnych austriackich koszar wojskowych Krakowskie Centrum Rehabilitacji rozpoczyna rewitalizację powojskowego terenu, na którym od 20 lat działa jeden z najlepszych w kraju ośrodków ortopedii i rehabilitacji, wykonujący m.in. ponad 1.200 operacji endoprotezoplastyki [wstawiania sztucznych stawów]  rocznie.  Rozpoczęła się wymiana  zniszczonej kamionkowej instalacji kanalizacyjnej i remont nawierzchni dróg wewnętrznych.
 
- Fatalny stan nawierzchni był wynikiem wieloletniej eksploatacji tego terenu przez ciężkie pojazdy wojskowe. Badania techniczne potwierdziły, że ofiarą tych obciążeń padła również podziemna kamionkowa instalacja kanalizacyjna, która jest bardzo krucha – wyjaśnia dr n.med. Jerzy Mirosław Jaworski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Krakowskiego Centrum Rehabilitacji.
 
Remont infrastruktury kanalizacyjnej i nawierzchni dróg [finansowany ze środków własnych szpitala] o wartości ponad 189 tys. złotych powinien zostać zakończony we wrześniu br.  Do chwili zakończenia prac wjazd na teren szpitala odbywa się od strony ulicy Jeleniowej.
 
- W przyszłym roku będziemy obchodzić 20-lecie centrum, które w 1991 roku „wprowadziło się” na dawne tereny wojskowe. To magiczne miejsce, unikalny charakter i klimat Woli Justowskiej, z którego dobrodziejstw korzystają nasi pacjenci przechodzący wielotygodniowe rehabilitacje - często po bardzo skomplikowanych urazach i zabiegach ortopedycznych. Systematycznie odnawiamy i dostosowujemy do naszych potrzeb budynki wpisane do rejestru zabytków. Dzięki stabilnej sytuacji finansowej szpitala, modernizujemy równie zabytkową  infrastrukturę techniczną i chcemy zadbać o estetykę tego malowniczego zakątka Krakowa – mówi dr n.med. Jerzy Mirosław Jaworski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Krakowskiego Centrum Rehabilitacji.
 
W ramach  rewitalizacji zabytkowego terenu Krakowskie Centrum Rehabilitacji planuje jeszcze w tym roku budowę parku dziedzińcowego z fontanną i alejkami spacerowymi na terenie dawnego koszarowego placu manewrowego położonego pomiędzy oddziałami rehabilitacji i ortopedii. Prace budowlane nad „zieloną architekturą” przy Modrzewiowej powinny rozpocząć  się już w tym miesiącu. Dzięki pozytywnym decyzjom  Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, do końca roku 2012 szpital planuje również budowę i uruchomienie nowoczesnego bloku operacyjnego i oddziału intensywnej terapii, co pozwoli krakowskim ortopedom zwiększyć ilość wykonywanych operacji o niemal połowę i skrócić czas oczekiwania na zabiegi endoprotezoplastyki, m.in. dla osób chorych na hemofilię i pacjentów onkologicznych.