Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Tarnów drugim ośrodkiem onkologii w Małopolsce

MedicalOnline.pl | 2010-07-22
Tarnów drugim ośrodkiem onkologii w Małopolsce

Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie uruchomił nowoczesne pracownie brachyterapii i medycyny nuklearnej. Placówka jest drugim pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym w Małopolsce.

W tarnowskim szpitalu św. Łukasza uruchomiono nowoczesne pracownie brachyterapii i medycyny nuklearnej, które wchodzą w skład otwartego w 2008 roku Zakładu Radioterapii. Dzięki zrealizowanym w ostatnich latach inwestycjom szpital św. Łukasza zapewnia pacjentom z Małopolski  możliwość kompleksowego leczenia onkologicznego w zakresie chirurgii, radioterapii [teleterapii i brachyterapii] i medycyny nuklearnej [diagnostycznej i terapeutycznej], chemioterapii.

- Skoncentrowaliśmy w jednym nowoczesnym ośrodku wszystkie metody leczenia raka. Tarnów jest drugim, obok Krakowa, pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym w Małopolsce – mówi nadzorujący działalność Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego  wojewódzki konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej Prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski.  

Jeszcze w tym roku tarnowski szpital św. Łukasza planuje  zakupić dla potrzeb diagnostyki onkologicznej   nowoczesną gamma kamerę zintegrowaną z  tomografem, która pozwala na bardzo precyzyjne wczesne wykrywanie i lokalizowanie zmian nowotworowych. Rozpoczyna również przygotowania do budowy pierwszego w powiecie - Oddziału Psychiatrii. W sąsiedztwie szpitala powstanie również [2011-12] hospicjum stacjonarne, którego budowę planuje rozpocząć tarnowska fundacja Kromka Chleba.

Zdaniem Marszalka Województwa Małopolskiego Marka Nawary, szpital wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie jest jedną z najlepiej zarządzanych placówek opieki zdrowotnej w Małopolsce.

- Widząc już  kilka lat temu bardzo dobre efekty ekonomiczne, jakie uzyskiwał i nadal uzyskuje szpital św. Łukasza,  zdecydowaliśmy się na rozwój onkologii w tym miejscu, a nie na przykład w Nowym Sączu. To dzięki świetnemu zarządzaniu, dobremu wykorzystaniu urządzeń i pracowni przez specjalistów, którzy tutaj pracują, Tarnów   ma dzisiaj nowoczesna onkologię, a wkrótce wzbogaci się o oddział psychiatryczny – powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara .  Jego zdaniem, leczenie specjalistyczne w Małopolsce powinno być rozwijane w taki sposób , żeby nie tylko zwiększyć jego dostępność, ale również uwolnić pacjentów od konieczności ciągłego podróżowania.

- Obecnie małopolska onkologia jest spolaryzowana wokół dwóch ośrodków: Krakowa i Tarnowa. Dzięki temu pacjenci w województwie małopolskim nie powinni mieć większej bariery odległości jak kilkadziesiąt kilometrów, by uzyskać możliwość leczenia. To bardzo ważny wskaźnik:  im dalej chory musi podróżować, tym częściej rezygnuje z pomocy specjalisty… - potwierdza prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski.

Zakład Radioterapii z Odziałem Radioterapii szpitala św. Łukasza prowadzi terapię chorób nowotworowych w trybie dziennym i stacjonarnym m.in. w zakresie konformalnej radioterapii 3 D, radioterapii ze zmienną mocą dawki (IMRT), radioterapii stereotaktycznej i radiochirurgii (SRS), IGRT. Posiada m.in. 2 akceleratory liniowe ONCOR i ARTIST wyposażone w system obrazowania MVision, kolimatory 160-listkowe, panele ciekłokrystaliczne do zdjęć portalowych, symulator TK z 5-punktowym laserem DORADO 4D, system kontroli oddechu i bramkowania, systemy planowania leczenia XiO 2 stacje i DAO, pracownie rezonansu magnetycznego.

W roku 2009 na oddziale radioterapii szpitala leczonych było 571 pacjentów. Ponad 2,1 tys. osób dotkniętych chorobą nowotworową było objętych opieką oddziału chemioterapii jednego dnia.