Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Da Vinci w służbie kobietom. Nowoczesny robot medyczny na kongresie w Łodzi

www.medicalonline.pl | 2010-06-29
W trakcie III Ogólnopolskiego Sympozjum Zaawansowane Techniki w Ginekologii zaprezentowane zostały możliwości robota medycznego da Vinci. Robot z powodzeniem służy pacjentom na całym świecie, a jego zastosowanie jest bardzo szerokie. W przypadku operacji ginekologicznych zaletą wykorzystania robota jest, obok jego niezwykłej precyzji, także aspekt estetyczny, tak ważny dla kobiet.

W dniach 24-26 czerwca w Łodzi, w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” odbyło się III Sympozjum Zaawansowane Techniki w Ginekologii – tematem wiodącym sympozjum były zaburzenia statyki narządów moczowo-płciowych kobiet. Obok wykładów lekarze uczestniczący w sympozjum mieli możliwość zapoznania się z transmitowanymi na żywo operacjami ginekologicznymi oraz uczestniczyli w warsztatach z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci.

Wykład na temat zastosowania robota da Vinci w ginekologii wygłosił dr hab. n. med. Rafał Stojko, Kierownik Oddziału Ginekologii i Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach.

„Oryginalnie system został zaprojektowany dla zastosowań kardiochirurgicznych.  Jednak dynamiczny rozwój robota stworzył możliwości zastosowania go w operacjach urologicznych, następnie ginekologicznych i chirurgicznych. – wyjaśnia dr Stojko - Obecnie na świecie najczęściej wykonywane są następujące operacje ginekologiczne z użyciem robota da Vinci: histerektomia we wczesnych stadiach raka, histerektomia z przyczyn pozanowotworowych, miomektomia, a także operacje podwieszenia pochwy lub macicy”.

Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Baranowski Kierownik Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej, Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie dodaje - „Operacje z użyciem robota to obecnie przyszłość wielu dziedzin medycyny. Tego typu zabiegi wyznaczają także nowy globalny standard opieki ginekologicznej nad kobietami. Do podstawowych korzyści dla pacjentek należą m.in. znacząco mniejszy ból, mniej komplikacji związanych z zabiegami, a także szybszy powrót do normalnej aktywności. Kobieta może opuścić szpital nawet po upływie 24 godzin od zabiegu”.

„Instalacja systemu da Vinci ma również niebagatelne znaczenie dla menedżerów służby zdrowia. Pozwala ona szpitalom poprawić osiągane rezultaty kliniczne, ma również wpływ na koszty i korzyści ekonomiczne wynikające z innowacji”.  – mówi dr hab. n. med. Rafał Stojko.

Na całym świecie, przy asyście systemu chirurgicznego da Vinci przeprowadza się rocznie ponad 200 000 zabiegów. Są to m.in. specjalistyczne procedury z dziedziny urologii, ginekologii, kardiochirurgii oraz torakochirurgii. Przy asyście robota wykonywane są między innymi  zabiegi z dziedziny chirurgii ogólnej oraz otolaryngologii.

Dostęp do nowej technologii mają nie tylko pacjenci z USA i krajów Europy Zachodniej, ale także z Czech (9 robotów), Rosji (8 robotów), Rumunii (8 robotów), Turcji (7 robotów) oraz z Bułgarii (1 robot) – łącznie ponad 1490 robotów na całym świecie.

„Biorąc pod uwagę wzrost świadomości medycznej społeczeństwa oraz planowane prezentacje szkoleniowe dla lekarzy, rok 2010 można z pewnością określić jako rok da Vinci w Polsce”
– powiedziała Anna Janczewska-Radwan, Prezes firmy Medim, odpowiedzialnej za rozwój i dostarczanie nowoczesnych technologii medycznych, w tym również – czerwcową wizytę da Vinci w Polsce.
Firma MEDIM od 20 lat zaopatruje służbę zdrowia w sprzęt medyczny i jednocześnie jest twórcą Akademii Zabiegów Małoinwazyjnych "EndoEkspert". W swoich rozwiązaniach w zakresie endoskopii diagnostycznej, zabiegowej i telemedycynie opiera się na systemach światowego lidera tej dziedziny – KARL STORZ ENDOSKOPE. Wprowadza do codziennej praktyki klinicznej najnowsze techniki małoinwazyjne – obecnie są to unikalne i rewolucyjne roboty chirurgiczne da Vinci INTUITIVE SURGICAL. W swojej ofercie posiada również urządzenia do mycia, dezynfekcji, sterylizacji oraz środki dezynfekujące znanych marek.