Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie wybrał dostawcę systemu informatycznego

UHC Sp. z o.o. | 2010-06-16
W maju 2010 r. Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie, podpisał umowę ze spółką UHC sp. z o.o. z Lublina na dostawę i wdrożenie Kompleksowego Informatycznego Systemu Obsługi Szpitala obejmującego: dostawę, konfigurację i uruchomienie oprogramowania do części szpitalnej tzw. HIS (ang. Hospital Information System) laboratoryjnej oraz administracyjnej.

Wdrożenie obejmuje dodatkowo sprzęt komputerowy (serwery, terminale, komputery stacjonarne, laptopy, monitory specjalistyczne itp.) połączony w sieć szpitalną. Termin uruchomienia kompletnego rozwiązania planowany jest na 28.02.2011 roku. Całkowita wartość kontraktu  to ok. 900.000 zł brutto.


System CliniNET to najnowocześniejsze rozwiązanie dla służby zdrowia w Polsce, łączące w sobie zalety sprawnej i intuicyjnej obsługi pacjentów z możliwością wszechstronnej analizy zgromadzonych informacji. Unikalna technologia bazująca na koncepcji EPR (Elektroniczny Rekord Medyczny) umożliwia dostęp do kompletnych danych medycznych pacjenta
w dowolnym miejscu szpitala lub poradni za pośrednictwem przeglądarki WWW. Docelowo z systemu, w skład którego wchodzi kilkadziesiąt modułów funkcjonalnych (między innymi Apteka Szpitalna, RIS, Moduł Archiwizacji Badań Video dla potrzeb endoskopii, laparoskopii i USG, Moduł Archiwum badań obrazowych PACS, System Kalkulacji Kosztów, Zarządzanie Jakością), będzie mogło korzystać jednocześnie kilkuset użytkowników.

W numerze 54 z 1890 roku „Gazety Olsztyńskiej” napisano, że jedną
z największych chorób ludzkości są suchoty. Lekarze nie wiedzieli, jak im zaradzić. „Pewien doktor, nazwiskiem Koch, wynalazł teraz lekarstwo na suchoty, czyli jak u nas na Warmii mówią: na szwincucha. Powiada ów doktor, że suchoty powstają z robaczków, które z niewiadomej przyczyny dostają się do płuca człowieka i je pożerają (…) Przez powiększające szkło można w flegmie suchotnika te robaczki dostrzec. Doktor Koch pracował więc głównie nad tym, aby uśmiercić owe robaczki i człowieka-suchotnika od powolnej, lecz pewnej śmierci wyrwać.” Parę tygodni później ta sama gazeta informowała, że „Jak słychać zamierza p. Markmann na wiosnę do swego domu kuracyjnego przede wszystkim chorych
na suchoty przyjmować, którzy podług Kocha sposobu przez dwóch tutejszych lekarzy mają być leczeni”.
To dowód, że zdobycze medycyny docierały do Olsztyna wręcz błyskawicznie.

Ważny dla  lecznictwa był rok 1907, bowiem 30 października na obrzeżach Olsztyna poświęcono sanatorium przeciwgruźlicze dla kobiet. Towarzystwo Sanatoriów Płucnych zakupiło na ten cel od miasta 5 hektarów lasu przy szosie ku wsi Wadąg. Budowa trwała rok, a obiektowi nadano ciekawy architektonicznie kształt, przypominający obrysem zamek. Lokalizacja w lesie nie była przypadkowa. Wybrano ją ze względu na klimat i pogląd, że las sosnowy wspomaga leczenie płuc.

Mieczysław Orłowicz odwiedził sanatorium 1913 roku i tak je wspomina:
„Zbudowane jako instytucja na pół filantropijna. Mieści się w ogromnym, dwupiętrowym, modernistycznym budynku, obliczono na 102 chorych, do którego przytyka piętrowa leżalnia. 78 łóżek jest przeznaczonych
dla kobiet uboższych, 24 dla zamożnych, opłacających taryfę pensjonatową. Zakład posiada wzorowe urządzenia”.

Szpital cały czas się rozwijał. Już w 1957 roku doktor  Zenobiusz Bednarski wprowadził badania bronchoskopowe, co przyczyniło się do coraz częstszego wykrywania raka płuc. W kolejnych latach wprowadzał kolejne najnowsze metody diagnostyki i leczenia – m.in. biopsje cienkoigłową guzów obwodowych płuc, badanie cytologiczne odcisków z wycinków oskrzelowych. W latach 70. wprowadził w szpitalu chemioterapię raka płuc. W 1973 roku przemianowano Sanatorium w Wojewódzki Zespół Przeciwgruźliczy. W 1989 roku biskup warmiński Edmund Piszcz w imieniu papieża Jana Pawła II przekazał szpitalowi  dar wówczas niezwykle użyteczny - bronchofiberoskop elastyczny. Ze względu na ogromne potrzeby onkologiczne, na początku lat 90. rozszerzono działalność szpitala o onkologię. W październiku 1991 roku dyrektorem został dr Stanisław Niepsuj, który sprawował te funkcje do 2004 roku. W tym czasie Szpital ogromnie zyskał na diagnostyce. W styczniu 2000 rozpoczęto bezpłatne badania dziedziczności nowotworów. Program finansowała Unia Europejska i polskie Ministerstwo Zdrowia. Na początku 2005 roku wyodrębniono w Szpitalu dwa nowe oddziały:
gruźlicy i chemioterapii nowotworów płuc oraz utworzono oddział rehabilitacji pulmonologicznej.

Od maja 2005 roku dyrektorem Szpitala jest Irena Petryna, która mimo że szpital tonął w długach, postawiła na dynamiczny rozwój. Zaczęła od pilnych remontów i termomodernizacji, a następnie zakupów sprzętu medycznego, podnosząc standard pracy Szpitala. Dzięki jej staraniom zainwestowano w Szpital ponad 10 mln zł.

Ponadto:

Szpital otworzył pierwszy w województwie Ośrodek Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu uruchomił nowe świadczenie medyczne – odczulanie na jady owadów błonkoskrzydłych przy wykrywaniu prątka gruźlicy Szpitalne laboratorium stało się jednym z najnowocześniejszych w kraju w 2006  roku uzyskano Certyfikat Akredytacyjny.

UHC Sp. z o.o.

Jest producentem nowoczesnego oprogramowania dla sektora opieki zdrowotnej. Wysoką pozycję na rynku zawdzięcza kompleksowej ofercie (w tym multimedialny Elektroniczny Rekord Pacjenta) oraz innowacyjnym rozwiązaniom opartym o technologie WWW. Z rozwiązań UHC korzystają największe prywatne sieci medyczne oraz ponad 150 szpitali w kraju i za granicą. Wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas realizacji międzynarodowych projektów oraz ogromne inwestycje w rozwój zaowocowały powstaniem najnowocześniejszych medycznych systemów informatycznych wspomagających pracę i zarządzanie jednostkami opieki zdrowotnej. W roku 2006 UHC stało się częścią CompuGroup Medical,  działającego
na rynku produktów i usług informatycznych dla służby zdrowia na całym świecie. UHC uzupełnia ofertę CompuGroup Medical o systemy szpitalne oraz systemy diagnostyki obrazowej, w których specjalizuje się już
od ponad 14 lat.

CompuGroup Medical

CompuGroup Medical znajduje się w światowej czołówce na rynku informatyki medycznej. Produkowane przez CompuGroup Medical oprogramowanie projektowane jest, aby wspierać medycynę i organizować pracę lekarzy w gabinetach i szpitalach. Rozwiązania informatyczne CompuGroup Medical, bazujące na indywidualnym zapisie danych pacjenta w aplikacji webowej, znajdują zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycyny, gwarantując jednocześnie efektywność  i bezpieczeństwo. Z narzędzi CompuGroup Medical korzysta w chwili obecnej blisko 326 tysięcy klientów (lekarzy, stomatologów, szpitali  oraz innych dostawców usług medycznych). CompuGroup Medical jest największym pod względem liczby klientów dostawcą rozwiązań eHealth na świecie. Firma ma swoje oddziały w 14 europejskich krajach, ponadto w Malezji, Arabii Saudyskiej, Afryce Południowej oraz w USA. Aktualnie zatrudnia około 2800 osób.